25 Մարտ 2025 - 07:38 AMT
Հայաստանի նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը, անդրադառնալով ֆուտբոլում Վրաստանից կրած պարտություններին, դրանք համեմատել է Հայաստանի տարբեր ոլորտներում տիրող իրավիճակի հետ։ Նա նշել է, որ բոլոր ժամանակներում անգամ մեծ զորավարներին, որոնք խոշոր հաղթանակներ են կերտել, բայց մեկ պարտության համար հեռացվել են, մինչդեռ այսօրվա Հայաստանում դա չի աշխատում և իշխանությունն իր պարագլխի գլխավորությամբ շարունակում է պաշտոնավարել և հաճույք ստանալ բոլոր ոլորտներում պարտություններից:
«Սյունեցիներ, այդտեղ միջանցք է լինելու, և Հայաստանի հյուսիս, հարավ գնալու համար այդտեղ հերթ եք կանգնելու անցակետերում։ Խոսում եք Նժդեհից: Այդտեղ կան այդպիսի մարդիկ: Եթե դուք տղամարդավարի կանգնեք, այդպիսի բան տեղի չի ունենա, որովհետեւ Նիկոլը մի օր ստիպված կանգնելու և Ալիևին ասելու է, որ այստեղ ոչինչ անել չի կարող, որովհետեւ ժողովուրդը կանգնած է: Ես կարծում եմ, որ սա չի համարձակվի այդպիսի բան անել, որ սյունեցիները իրենց բարձրության վրա կկանգնեն»,–ասել է Բագրատյանը, հայտնում է Aravot.am-ը։
Բագրատյանը նաև քննադատել է երկրի ֆուտբոլային կառույցը՝ նշելով, որ ֆուտբոլում չկա իրական մոտիվացիա, և հարցեր է դրել որոշ խաղացողների մասնակցության, ինչպես նաև մարզիչների ընտրության վերաբերյալ։
Նրա կարծիքով, Նիկոլ Փաշինյանը շատ քիչ է հասկանում տնտեսությունից ու ֆինանսներից, իսկ նրա նշանակած մարդիկ այդ ոլորտներում ավելի քիչ են հասկանում ու քիչ ազնիվ են։ Նա հավելել է, որ այն, ինչ հիմա տեղի է ունենում, մղում է Հայաստանին դեպի կործանում, քանի որ ՀՀ-ն կարող է վերածվել բաժանված երկրի՝ Հյուսիսային և Հարավային Հայաստանի։
Բագրատյանը կոչ է արել ժողովրդին կանգնել, քանի որ եթե մարդիկ չեն արտահայտում իրենց դիրքորոշումը, դա կարող է հանգեցնել Հայաստանի տարածքային կորուստներին ու կործանմանը։
«Նիկոլն Ալիևին ասում է՝ հանգիստ եղիր, այդքան բան մի պահանջիր: Ես մնամ, ամեն ինչ ստանալու ես: Ու այս խաղաղության պայմանագիրը զիջումների սկիզբն է լինելու: Այս մարդը Հայաստանը կործանելու է: Որովհետև եթե սա ամեն ինչ տա ու Հայաստանից մնա, ասենք, մի Հրազդան քաղաք, այդ քաղաքը Նիկոլից հաշիվ է պահանջելու: Դրա համար ժողովուրդը պետք է հիմա իրեն ցույց տա, ցույց տա, որ ինքը փալաս չի”,–ասել է Բագրատյանը։

25 Март 2025 - 08:17 AMT
Грант Багратян, бывший премьер-министр Армении, прокомментировал недавние поражения Армении в футболе от Грузии, сравнив их с ситуацией в различных областях страны. Он подчеркнул, что в истории даже великих полководцев, добившихся крупных побед, отправляли в отставку после одного поражения, в то время как в сегодняшней Армении эта традиция не работает. Власть, возглавляемая нынешним лидером, продолжает свою деятельность и даже наслаждается поражениями во всех сферах.
"Сюникцы, там будет коридор, и для того чтобы поехать на север или юг Армении, вы будете стоять в очереди на контрольно-пропускных пунктах. Вы говорите о Нжде. Там есть такие люди. Если вы встанете как мужчины, этого не произойдёт, потому что однажды Пашинян будет вынужден встать и сказать Алиеву, что он не может ничего сделать, потому что народ против. Я думаю, что он не осмелится сделать такое, потому что сюникцы будут твердо стоять на ногах", — сказал Багратян, сообщает «Аравот.ам».
Багратян также раскритиковал армянскую футбольную федерацию, отметив, что в футболе нет настоящей мотивации, и поднял вопросы о участии некоторых игроков и выборе тренеров.
По его мнению, премьер-министр Никол Пашинян мало что понимает в экономике и финансах, а люди, которых он назначил на эти должности, ещё меньше понимают и менее честны. Он добавил, что то, что происходит сейчас, толкает Армению к гибели, поскольку страна может стать разделённой на Северную и Южную Армению.
Багратян призвал людей быть сильными, заявив, что если народ не выскажет свою позицию, это может привести к территориальным потерям и разрушению Армении.
"Пашинян говорит Алиеву: «Успокойся, не требуй так много. Я останусь, и ты получишь всё.» Этот мирный договор станет началом уступок. Этот человек разрушит Армению. Потому что если он отдаст всё, а от Армении останется, скажем, такой город, как Раздан, этот город потребует отчёта от Пашиняна. Поэтому люди должны показать сейчас, что они не дураки", — заявил Багратян.
Премьер-министр Никол Пашинян не раз заявлял, что проект мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном уже согласован и ожидает окончательного подписания. Он отметил, что предлагает президенту Азербайджана начать консультации по подписанию согласованного проекта соглашения.
13 марта Министерство иностранных дел Армении заявило, что приняло предложения азербайджанской стороны по двум не согласованным статьям и что мирное соглашение готово к подписанию. В заявлении отмечено, что Армения готова начать консультации по срокам и месту подписания соглашения. Однако Баку выдвинул новые предварительные условия, заявив, что ещё рано говорить о сроках встречи.