25 Մարտ 2025 - 13:41 AMT
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը Բուսաբանական այգում ծառահատումների վերաբերյալ վարույթի նյութերով հաղորդում է ներկայացրել Քննչական կոմիտե․ վնասը գերազանցել է 16․5 մլն դրամը
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը ստացած ահազանգի հիման վրա իրականացրել է վարչական վարույթ՝ վերաբերող «ՀՀ ԳԱԱ Ա․ Թախտաջյանի անվան բուսաբանության ինստիտուտ» ՊՈԱԿ-ի տարածքում իրականացված ծառահատումներին։
Տեսչական մարմնի մասնագետներն ինստիտուտի տարածքում իրականացրած զննությամբ այգու հարավ-արևելյան հատվածում արձանագրել են «Կաղնի ամառային» տեսակի 35-ից 74 սանտիմետր տրամագծով ապօրինի կտրված 34 ծառի կոճղեր։
Վարույթի շրջանակում ձևավորված նյութերով առերևույթ հանցանքի մասին հաղորդում է ուղարկվել ՀՀ քննչական կոմիտե՝ համապատասխան քննություն իրականացնելու նպատակով։

25 Март 2025 - 15:22 AMT
Инспекционный орган по охране окружающей среды и недр направил в Следственный комитет сообщение о вырубке деревьев в Ботаническом саду, в результате которой причинен ущерб, превышающий 16,5 миллиона драмов.
На основании полученного сигнала инспекционный орган начал административное производство по факту вырубки деревьев на территории Государственного научного учреждения «Институт ботаники имени А. Тахтаджяна НАН Армении».
При обследовании специалисты инспекции зафиксировали на юго-восточной части сада 34 пня незаконно срубленных деревьев породы «летний дуб» диаметром от 35 до 74 сантиметров.
Материалы, собранные в рамках производства, были направлены в Следственный комитет Армении для проведения соответствующего расследования.