«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանն Ազգային ժողովում հայտարարել է, որ իշխանությունը խոստացել է բանակցել խաղաղության շուրջ, իսկ իրականում ժամանակ էշահել՝ ապահովելու Ադրբեջանի պարտադրած պահանջները, որոնք գնալով առավելխոցելի են դարձրել Հայաստանն ու Հայաստանի քաղաքացուն:
Նա նշել է նաև, որ Ադրբեջանը չի ստորագրում Հայաստանի հետ բանակցված փաստաթուղթը, որովհետև հայաստանյան իշխող ուժի պարտվողական քաղաքականության հետևանքով, վերջինիս քաղաքական ախորժակը զգալիորեն բացվել է, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Ներկայումս Ադրբեջանը վերախմբագրում է Հայաստանին իջեցվող պահանջներիհերթական խմբաքանակը, իսկ իր գործողությունների լրջությունն ի ցույց դնելունպատակով, նաև լարվածություն հրահրում առաջնագծում:
Ադրբեջանը սահմանագծին լարվածություն հաղորդելով՝ հետևյալ խնդիրներն էլուծում․ առաջինը` սպառնում է, որ Հայաստանի կողմից իր նոր նախապայմանների չկատարումըառաջնագծում կմեծացնի լարվածությունը՝ իր հետ բերելով սադրանքի ուագրեսիայի տարբեր դրսևորումներ, երկրորդը` սահմանամերձ բնակավայրերի նկատմամբ ահաբեկչական գործիքակազմ կիրառելով՝ փորձում է ազդեցություն ապահովել հայ հասարակության վրա, երրորդը` 44-օրյա պատերազմի, Հայաստանի դեմ իրականցված ագրեսիաների և օկուպացման քաղաքականության հետևանքները չմարսած, Ադրբեջանը փորձում է հոգեբանական գրոհներ իրականացնել ՀՀ զինված ուժերի վրա»,–ասել է նա։
Նրա կարծիքով՝ իրավիճակն առավել անորոշ ու վտանգավոր է դարձել։
«Նախ՝ Հայաստանի իշխանությունը հրաժարվում է հրապարակայնություն ապահովել նույնիսկ բանակցված ու ստորագրման ենթակա փաստաթղթի հարցում՝ ահագնացնելով հանրության այն սպասումները, որ Հայաստանի համար հերթական կապիտուլյացիան է նախապատրաստվել, երկրորդը՝ Հայաստանի իշխանությունը թաքցնում է առաջնագծում առկա օբյեկտիվ իրադրությունը և հանրությանը որևէ էական տեղեկություն չի փոխանցում կուլիսներում ընթացող շփումների մասին։
Իշխանության մտահոգություններն, իհարկե, հասկանալի են: Բարդ և վտանգավոր է հանրությանն ասել այն իրականությունը, որը տարիներ շարունակ նենգափոխվել և լրիվ այլ նրբերանգներով է ներկայացվել»,–ասել է պատգամավորը։
Աբրահամյանը նշել է նաև, որ թուրք-ադրբեջանական բարեհաճության աղերսումն այս ընթացքում իշխանության համար ունեցել է մեկ նպատակ՝ սեփական անվտանգության և իշխանության երկարաձգման երաշխիքների ապահովում, որի դիմաց զիջվել է և ՛ ՀՀ ինքնիշխանությունը, և ՛ տարածքային ամբողջությունը, և ՛ ոտքի կանգնելու հնարավորությունը:
«Սա՛ է իշխանության հռչակած խաղաղության միֆը և նրա նկարած քարոզչական փուչիկը, որը ասեղի մեկ շարժումով առ ոչինչ է դառնում»,–հայտարարել է նա։

Тигран Абрамян, секретарь фракции «Имею честь», заявил в Национальном собрании, что власти обещали вести переговоры о мире, но на самом деле тянут время для выполнения навязанных Азербайджаном требований, которые все больше делают Армению и ее граждан уязвимыми.
Он также отметил, что Азербайджан не подписывает согласованный с Арменией документ, потому что, вследствие пораженческой политики армянской правящей силы, его политический аппетит значительно возрос, сообщает Aysor.am.
«В настоящее время Азербайджан редактирует очередную партию требований, предъявляемых Армении, и, чтобы продемонстрировать серьезность своих действий, также провоцирует напряженность на передовой.
Усиливая напряженность на границе, Азербайджан решает следующие задачи: во-первых, угрожает, что невыполнение Арменией его новых предварительных условий увеличит напряженность на передовой, приведя к различным проявлениям провокаций и агрессии; во-вторых, применяя террористические инструменты против приграничных поселений, стремится оказать влияние на армянское общество; в-третьих, не переварив еще последствия 44-дневной войны, агрессии против Армении и политики оккупации, Азербайджан пытается осуществлять психологические атаки на вооруженные силы Армении», — сказал он.
По его мнению, ситуация стала более неопределенной и опасной.
«Во-первых, власти Армении отказываются обеспечивать гласность даже в отношении согласованного и подлежащего подписанию документа, усиливая ожидания общественности, что для Армении готовится очередная капитуляция; во-вторых, власти Армении скрывают объективную ситуацию на передовой и не предоставляют общественности никакой существенной информации о закулисных контактах.
Опасения властей, конечно, понятны: сложно и опасно сообщить общественности реальность, которая годами искажалась и представлялась с совершенно другими нюансами», — сказал депутат.
Абрамян также отметил, что в этот период просьба властей о благосклонности Турции и Азербайджана имела одну цель: обеспечение гарантий собственной безопасности и продления власти, в обмен на что были уступлены как суверенитет и территориальная целостность Армении, так и возможность встать на ноги.
«Это миф о мире, провозглашенный властями, и их пропагандистский пузырь, который лопается от одного укола иглы», — заявил он.