26 Մարտ 2025 - 07:11 AMT
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ու ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն հեռախոսազրույցում քննարկել են ռազմավարական գործակցությունը և տարածաշրջանային զարգացումները։
Զրույցի ընթացքում կողմերն անդրադարձել են Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական գործընկերությանն առնչվող, ինչպես նաև տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցերի, հայտնում է վարչապետի աշխատակազմը։ Փաշինյանը Ռուբիոյին ներկայացրել է բանակցային ընթացքը, որի արդյունքում ձեռք է բերվել «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախագծի համաձայնեցում։
Փաշինյանն ընդգծել է, որ նշված նախագիծն արդեն պատրաստ է ստորագրման։
Իր հերթին, Պետդեպի խոսնակ Թեմի Բրյուսը հայտնել է, որ ԱՄՆ կողմերը քննարկել են երկու երկրի՝ որպես ռազմավարական դաշնակիցների, համատեղ նպատակները։ Պետքարտուղար Ռուբիոն ողջունել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի ձեռքբերումը՝ ընդգծելով, որ կայուն խաղաղությունն անհրաժեշտ է տարածաշրջանային լարվածությունը հաղթահարելու, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում անվտանգությունն ու բարեկեցությունն ապահովելու համար։

Премьер-министр Никол Пашинян и госсекретарь США Марко Рубио провели телефонный разговор, в ходе которого обсудили стратегическое сотрудничество и региональные процессы.
Как сообщает аппарат премьер-министра, стороны затронули вопросы, касающиеся стратегического партнёрства между Арменией и США, а также ряд тем региональной повестки. Пашинян представил Рубио ход переговоров, в результате которых удалось согласовать проект соглашения под названием «Соглашение о мире и установлении межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан».
Пашинян подчеркнул, что данный проект уже готов к подписанию.
Со своей стороны, представитель Госдепартамента Теми Брюс сообщила, что стороны обсудили совместные цели двух стран как стратегических союзников. Госсекретарь Рубио приветствовал достижение соглашения о мире с Азербайджаном, подчеркнув, что устойчивый мир необходим для преодоления напряжённости в регионе, а также обеспечения безопасности и благополучия в Южном Кавказе.