26 Մարտ 2025 - 09:22 AMT
ԴՕԿ կուսակցության ղեկավար, նախկին ռազմական ոստիկան Վարդան Ղուկասյանի աջակիցները ԱՄՆ դեսպանատան առջև մարտի 25-ին կազմակերպել են բողոքի ակցիա՝ պահանջելով արդար դատաքննություն նրա համար:
Ցույցի մասնակիցներն իրենց ձեռքին պահել են ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի և «Դոգ» մականունով հայտնի նախկին ռազմական ոստիկանի մեծադիր պատկերները։ Նրանք պնդել են, որ Ղուկասյանը ենթարկվել է քաղաքական հետապնդման, իսկ արտահանձնման դեպքում նրա կյանքին վտանգ է սպառնում, հայտնում է «Ազատությունը»:
«Ես չեմ ուզում իրեն արտահանձնեն Հայաստանին, որովհետև իրա կյանքին վտանգ ա սպառնում, այ հենց դրա համար, ու ես միշտ էլ նրան լսել եմ, ճիշտ ա իրա հայհոյանքները, բանը դնենք մի կողմ, բայց էն, որ ինքը ազնիվ ա, դա միանշանակ», – ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը, արձագանքելով աջակիցների հայտարարություններին, հավաստիացրել է, որ ՀՀ-ում ոչ ոքի կյանքին վտանգ չի սպառնում՝ նույնիսկ եթե նա վիրավորել է իշխանություններին:
«Հա, ի՞նչ, քիչ մա՞րդ ա հայհոյում»,-ասել է նա:
ԱՄՆ-ի Մաքսային և միգրացիայի վարչությունը հայտնել է, որ Վարդան Ղուկասյանը ձերբակալվել է փետրվարի 20-ին՝ միգրացիոն գործընթացի շրջանակում։ Ըստ նույն աղբյուրի՝ նա 2022 թվականի փետրվարի 19-ին մուտք է գործել Միացյալ Նահանգներ, սակայն չի լքել երկիրը նշված ժամկետի ընթացքում։ Ամերիկյան դատարանը դեռ քննում է ՀՀ գլխավոր դատախազության 2023-ին ներկայացված՝ նրան արտահանձնելու միջնորդությունը։
Վերջերս կալանավայրից նա ուղերձ է հղել իր աջակիցներին՝ իրավիճակը համեմատելով Թուրքիայում Ստամբուլի քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի շուրջ զարգացած իրադարձությունների հետ։
«Մեկ մարդու նման հավաքվում եք Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատան առաջ և պահանջում ԱՄՆ կառավարությունից օբյեկտիվ, նորից եմ կրկնում, օբյեկտիվ քննություն Վարդան Ղուկասյանի գործով», – ասել էր նա:
Նրա կոչին արձագանքելով՝ աջակիցները հավաքվել են ԱՄՆ դեսպանատան դիմաց՝ իրենց պահանջը փոխանցելու։
ԴՕԿ կուսակցության ներկա ղեկավար Անուշ Խուդավերդյանը հայտարարել է, որ Վարդան Ղուկասյանին ներկայացված մեղադրանքները հորինված են։ Ղուկասյանի փաստաբանի տեղեկացմամբ՝ հաջորդ դատական նիստը տեղի կունենա ապրիլին։
Ղուկասյանին Հայաստանում մեղադրանքներ են առաջադրվել խարդախության, շորթման, սպառնալիքների ու բռնության հրապարակային կոչերի հոդվածներով։ Նա այդ մեղադրանքները չի ընդունում։ Լաս Վեգասի դատարանը վերջերս մերժել է նրա խափանման միջոցը փոխելու միջնորդությունը։ Ղուկասյանն արդեն ավելի քան 30 օր կալանքի տակ է։

26 Март 2025 - 10:31 AMT
25 марта сторонники Вардана Гукасяна — бывшего начальника военной полиции и лидера партии ДOК — провели акцию протеста у посольства США, требуя справедливого судебного разбирательства.
Участники акции держали в руках большие изображения президента США Дональда Трампа и Гукасяна, известного под прозвищем «Дог». Они утверждали, что Гукасян подвергается политическому преследованию, а в случае его экстрадиции в Армению его жизни может угрожать опасность, сообщает «Азатутюн».
«Я не хочу, чтобы его экстрадировали в Армению, потому что его жизни угрожает опасность. Это главное. Я всегда его слушал — давайте оставим в стороне его ругательства, выражения — но в том, что он честный, нет сомнений», — заявил один из участников акции.
Спикер Национального собрания Армении Ален Симонян, комментируя заявления сторонников, заверил, что в Армении ничья жизнь не находится под угрозой — даже если человек оскорблял власти.
«Ну и что? Мало ли кто ругается?» — сказал он.
Служба иммиграции и таможенного контроля США сообщила, что Гукасян был задержан 20 февраля в рамках иммиграционного процесса. Он въехал в США 19 февраля 2022 года и не покинул страну в установленный срок. Американский суд рассматривает ходатайство Генеральной прокуратуры Армении об экстрадиции, поданное в 2023 году.
Недавно Гукасян направил из следственного изолятора обращение к своим сторонникам, сравнив свою ситуацию с событиями вокруг мэра Стамбула Экрема Имамоглу в Турции.
«Соберитесь в Армении у посольства США как один человек и требуйте от правительства США объективного, повторяю — объективного, расследования дела Вардана Гукасяна», — заявил он.
Откликнувшись на этот призыв, сторонники провели акцию у посольства США, чтобы озвучить свои требования.
Действующий лидер партии ДОК Ануш Худовердян заявила, что обвинения против Гукасяна вымышленные. По информации его адвоката, следующее судебное заседание назначено на апрель.
Гукасяну в Армении предъявлены обвинения в мошенничестве, вымогательстве, угрозах и публичных призывах к насилию. Он не признает вину. Суд в Лас-Вегасе недавно отклонил ходатайство о замене меры пресечения. Гукасян находится под стражей более 30 дней.