Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտի 26–ին ԱԺ–ում հարցուպատասխանի ժամանակ, հիշելով, որ նախկին երեք նախագահները հրաժարվել են իր հետ ուղիղ եթերում բանավիճել, հայտարարել է, որ նրանք «իրենց կառուցած կապիտուլյացիան փաթաթել են» իր վզին։
Նա ընդգծել է, որ այն բանակցային վիճակը, որը ժառանգել է Սերժ Սարգսյանից 2018 թվականին, ըստ նրա, «այդ կետից որևէ հնարավոր գործողություն չկար, որը հնարավոր լիներ ձևակերպել այլ կերպ, քան՝ կապիտուլյացիա»։
«Սերժ Սարգսյանն առաջինն էր, որ 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո դուրս թռավ, ասաց՝ կապիտուլյացիա։ Այն բանակցային բովանդակությունը, որը 2018 թվականի Սերժ Սարգսյանը թողել է, այդ կետից որեւէ հնարավոր գործողություն չկար, որը նույնը տրամաբանության մեջ հնարավոր լիներ ձեւակերպել այլ կերպ, քան կապիտուլյացիա։ Եթե կար, թող այդ գործողությունն աներ, ոչ թե գար ու այս ամբիոնից պատերազմ անոնսեր։ Այսինքն՝ թիվ մեկ կապիտուլյանտը, որ բերել է, պրոցեսը հասցրել է մի տեղ, որտեղից ուրիշ ելք չկա․․․ Իրենք ամբողջ գործն ի՞նչ է, որ իրենց կառուցած կապիտուլյացիան փաթաթեն ուրիշների, կոնկրետ իմ վզին։ Բա դրա համար եմ էդ մարդանց ասում՝ եկեք գնանք, ուղիղ եթերում խոսանք»,–ասել է վարչապետը։
Նշելով, որ նախկին 3 նախագահները հրաժարվում են իր հետ բանավեճից՝ ասել է, որ փոխարենը իրենց մտերմներին են ուղարկում ասուլիսներ տալու։
«Երեք հատ մտքի տիտան ասում են՝ ես էսօր գործ ունեմ։ Բոլորն ասում են՝ մենք իրա հետ բանավիճելու բան չունենք, հետո իրենց երեխեքին, թոռներին, ծոռներին, խնամիներին, հարսներին, բաջանաղներին ղրկում են ասուլիսներ տալու։ Արա, եթե բան չկա բանավիճելու, վեր ընկեք տեղներդ, ձեններդ կտրեք։ Եթե բանավիճում եք, եկեք խոսանք»,–ասել է Փաշինյանը։
Ավելի վաղ ՀՀ նախկին նախագահներ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, Ռոբերտ Քոչարյանը և Սերժ Սարգսյանը մերժել էին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը և հրաժարվել ուղիղ եթերում բանավեճից՝ նշելով, որ բան չունեն իր հետ բանավիճելու։

26 марта премьер-министр Никол Пашинян, выступая в Национальном собрании во время сессии вопросов и ответов, резко высказался в адрес трёх бывших президентов Армении, обвинив их в отказе от публичных дебатов и попытке переложить на него ответственность за поражение в войне 2020 года.
Он заявил, что Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян и Серж Саргсян отвергли его предложение провести прямые дебаты, добавив: «Они свою капитуляцию, которую сами построили, повесили мне на шею».
«Вот почему я говорю: давайте пойдём и поговорим в прямом эфире. Все говорят, что им нечего со мной обсуждать. Эй, если нечего обсуждать — сядьте на место и замолчите. Я вам говорю: я вас прижму к стенке, а потом вытащат остатки ваших политических трупов. Хватит играть с моими нервами. Я вас растопчу», — заявил Пашинян в эмоциональном выступлении.
Он подчеркнул, что ситуация на переговорах, которую он унаследовал от Сержа Саргсяна в 2018 году, не оставляла иных вариантов, кроме капитуляции.
«Серж Саргсян первым закричал “капитуляция” после 9 ноября 2020 года. Но переговорное содержание, оставленное им в 2018 году, не позволяло другого выхода. Если был другой путь, пусть бы сам и действовал, а не объявлял войну с этой трибуны. Он — главный капитулянт, доведший процесс до тупика», — отметил премьер.
Пашинян также заявил, что бывшие лидеры избегают прямой полемики, отправляя вместо себя приближённых.
«Эти трое титанов мысли всегда “заняты”. Говорят, что им нечего обсуждать, но отправляют на пресс-конференции своих детей, внуков, правнуков, зятьёв, невесток, шуринов. Если обсуждать нечего — сядьте и молчите. А если хотите спорить — приходите и поговорим», — добавил он.
Ранее бывшие президенты Армении Левон Тер-Петросян, Роберт Кочарян и Серж Саргсян отказались от предложения Никола Пашиняна о прямых теледебатах, заявив, что не видят смысла в такой дискуссии.