Պատմաբան Հայկ Դեմոյանը, արձագանքելով Ղարաբաղյան շարժումը չշարունակելու վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, ֆեյսբուքյան իր էջում նշել է, որ դրանով ազդարարվեց հայկական պետականության լուծարման հետհաշվարկը։
«Ղարաբաղյան շարժումը չշարունակելու թեզի շրջանառումն ընդամենը նպատակ ունի կոծկել ու չխոստովանել, որ հենց իրենց միջոցով այդ շարժումը փոշիացնելով, այն փոխակերպվել է Հայաստանի լինել-չլինելու հարցի: Ղարաբաղը արդեն հանձնել է, բայց ասում է շարժումը չպետք է շարունակվի:
Դրա հետ փոխկապակցված հաջորդ մտքի գոհարը կհնչի մոտավորապես այսպես. «Ես գտնում եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, որպես անկախ միջազգային սուբյեկտ, ապացուցել է իր անկենսունակ լինելը, հետևաբար մենք պետք է տարալուծվենք մեկ այլ, ավելի զորեղ պետական կազմավորման մեջ»: Հիշեցնեմ Հայաստանի կադաստրի վկայականի բացակայության թեզը երբ սկիզբ առավ, ոնց շարունակվեց ու ինչ արդյունքներ գրանցվեց մինչ այս պահը:
Կրկնում եմ. Արցախյան շարժման ավարտի ազդարարմամբ, այսօր ազդարարվեց հայկական պետականության լուծարման ավարտափուլի հետհաշվարկը»,–ասվում է գրառման մեջ։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ–ում հայտարարել է, որ, կարծում է, որ «ղարաբաղյան շարժումը չպետք է շարունակենք»։
«Առանց սեթևեթանքի ուզում եմ հստակ և աներկբա ասել, որ ես կարծում եմ՝ մենք Ղարաբաղյան շարժումը չպետք է շարունակենք, Դա Հայաստանի պաշտոնական դիրքորոշումն է, եթե հայ ժողովուրդը դրա հետ համաձայն չլինի, ես կդադարեմ լինել վարչապետ։
Սակայն ուզում ենք համոզված լինել, որ Ադրբեջանում էլ չկա քաղաքական որոշում, որ իրենք սկսում են մի ուրիշ շարժում, օրինակ՝ «Արևմտյան Ադրբեջանի» շարժում, և այս պատմությունը ոչ թե խաղաղություն հաստատելու և այլ կոնֆլիկտային տրամաբանությունը Ադրբեջանի տարածքից Հայաստանի տարածք արտահանելու մասին»,–ասել է նա։

27 Март 2025 - 11:43 AMT
Заявление премьер-министра Никола Пашиняна о необходимости прекратить Карабахское движение стало, по мнению историка Айка Демояна, началом обратного отсчета к завершающей стадии распада армянской государственности.
Реагируя на заявление Пашиняна, сделанное в Национальном Собрании, Демоян написал на своей странице в Facebook, что цель отказа от продолжения Карабахского движения — всего лишь попытка скрыть и не признать, что это движение было сведено на нет при непосредственном участии нынешней власти, в результате чего оно трансформировалось в вопрос существования или несуществования самой Армении.
«Карабах уже сдан, а он говорит, что движение не должно продолжаться», — подчеркнул Демоян.
Он отметил, что следующим логичным шагом может стать следующее утверждение: «Я считаю, что Республика Армения как независимый международный субъект доказала свою несостоятельность, следовательно, мы должны раствориться в более сильном государственном образовании». Он напомнил также о тезисе об отсутствии у Армении кадастрового свидетельства — как он появился, как развивался и к каким результатам привел.
«Повторяю: с объявлением окончания Арцахского движения был запущен обратный отсчет к завершению армянской государственности», — говорится в его записи.
Ранее премьер-министр Никол Пашинян заявил в парламенте: «Без обиняков хочу ясно и однозначно сказать: я считаю, что мы не должны продолжать Карабахское движение. Это официальная позиция Армении. Если народ с этим не согласен, я перестану быть премьер-министром».
Он также добавил: «Мы хотим быть уверены, что в Азербайджане также не будет принято политическое решение о начале другого движения, например, движения „Западный Азербайджан“, и что эта история не превратится в экспорт конфликтной логики с территории Азербайджана в Армению вместо установления мира».