27 Մարտ 2025 - 08:24 AMT
Հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում խոսել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու հնարավորության մասին՝ նշելով, որ իմպիչմենտի համար վարչապետի թեկնածու է պետք և առնվազը 36 պատգամավորի ստորագրություն անվստահության որոշման տակ։
Ըստ նրա՝ եթե ընդդիմությունն անվստահություն չի հայտնում Փաշինյանին, ուրեմն՝ վստահում է նրան։
«Մինչև 2026 թվականը դեռ 3 հնարավորություն կա Նիկոլ Փաշինյանին անվստայհություն հայտնելու համար։ Էս ամեն ինչը չօգտագործել նշանակում է մեկ բան՝ ընդդիմադիր պատգամավորները պետք է լսեն այս տհաճ զզվելի խոսքերը։ Եթե դուք անվստահություն չեք հայտնում Նիկոլ Փաշինյանին, ուրեմն վստահում եք նրան»,- ասել է Ղազարյանը՝ հավելելով, որ մնացած ցանկացած բացատրություն այլևս չի լսվելու։
Նա առաջարկել է ընդդիմադիր պատգամավորներից յուրաքանչյուրին թեկնածու առաջադրել՝ թեկուզ 10 թեկնածու, և հետո նրանցից որոշել, թե ով է ստանում առավել աջակցություն ընդդիմադիր բևեռում։
«Այդ ընտրությամբ պետք է ներկայանալ խորհրդարանի շենքի առջև հավաքված հանրությանն ու նույն կերպ սկսել աշխատանքները ՔՊ խմբակցության պատգամավորների հետ՝ ուղիղ եթերում, որպեսզի հանրությունը հետևի՝ ով է միանում նախաձեռնությանը, իսկ ով՝ ոչ։ Նույնիսկ եթե այդ գործընթացը արդյունքի չհասնի, որևէ կորուստ չի լինում, քանի որ միևնույն է Նիկոլ Փաշինյանը մնում է վարչապետ»,–ասել է նա։
Ղազարյանը հավելել է, որ պատգամավորների նախաձեռնությունը բավարար չի լինի՝ փողոցի աջակցությունը նույնպես անհրաժեշտ է, սակայն առանց հստակ նպատակի՝ այդ թվում իմպիչմենտի, հանրության հավաքները չեն կարող արդյունավետ լինել։

27 Март 2025 - 11:45 AMT
Общественно-политический деятель Эдгар Газарян в прямом эфире на Facebook высказался о возможной инициативе выражения недоверия премьер-министру Николу Пашиняну. Он отметил, что для запуска процедуры импичмента необходим кандидат на пост премьера и минимум 36 подписей депутатов под решением о недоверии.
По словам Газаряна, «если оппозиция не выражает недоверие Пашиняну, значит, она ему доверяет».
Он напомнил, что до 2026 года есть ещё три возможности выразить недоверие. «Не использовать эти шансы означает лишь одно — оппозиционным депутатам придётся услышать эти неприятные, отвратительные слова. Если вы не выражаете недоверие Николу Пашиняну, значит, вы ему доверяете», — заявил он, добавив, что иные объяснения больше не принимаются.
Газарян предложил каждому оппозиционному депутату выдвинуть кандидата — пусть даже десять человек — и определить, кто из них получает наибольшую поддержку в оппозиционном лагере.
«С выбранным кандидатом нужно предстать перед народом, собравшимся у здания парламента, и в таком же публичном формате начать переговоры с депутатами фракции «Гражданский договор» — в прямом эфире, чтобы общественность видела, кто присоединяется к инициативе, а кто нет. Даже если этот процесс не даст результата, ничего не теряется, ведь в любом случае Никол Пашинян остаётся премьер-министром», — отметил он.
Газарян добавил, что одной инициативы депутатов недостаточно — нужна поддержка народа. Однако без чёткой цели, включая импичмент, общественные протесты не могут быть результативными.