Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Ռոբերտ Աբիսողոմոնյանը Վիեննայում՝ ԵԱՀԿ մշտական խորհրդի հատուկ նիստում, ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի տեքստի վերջնականացման գործընթացը, դրա քաղաքական նշանակությունը և առաջիկա քայլերը:
Նա նշել է, որ խաղաղության ամենակարճ ուղին հենց համաձայնագրի ստորագրումն է, սակայն Ադրբեջանի արձագանքը և դրան հաջորդած գործողությունները և հիասթափեցնող են, և տագնապալի:
«Երեք տարվա ինտենսիվ բանակցությունների արդյունքում 2025թ. մարտի 13-ին Հայաստանը համաձայնել է Համաձայնագրի վերջին տարբերակին և այս որոշման մասին տեղեկացրել է ադրբեջանական կողմին:
Փաստաթղթի վերջնականացումը մեծ առաջընթաց է և հանգրվան, որը որոշիչ դեր է խաղում տասնամյակներ շարունակվող հակամարտությունում՝ պատմական հնարավորություն ընձեռելով ճանապարհ հարթելու տարածաշրջանային խաղաղության համար: Ավելորդ է ասել, որ այս գործընթացը պահանջել է խաղաղության օրակարգին անկեղծ հանձնառություն, անխոնջ ջանքեր և ռազմավարական համբերություն՝ գտնելու մի շարք զգայուն խնդիրների լուծումներ և հաղթահարելու սկզբնական տարբերությունները: Այսպիսով, այս բոլոր ջանքերի արդյունքում մենք վերջնականացրել ենք տեքստի նախագիծը և այժմ պատրաստ ենք քննարկումներ սկսել պաշտոնական ստորագրման ժամկետները և վայրը որոշելու համար: 2025թ. մարտի 20-ին Հայաստանի վարչապետն առաջարկել է Ադրբեջանի նախագահին համատեղ քննարկումներ սկսել Խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցված նախագծի ստորագրման շուրջ:
Մեր մի շարք միջազգային գործընկերներ ողջունել են այս դրական զարգացումները և քաջարելել են կողմերին շարունակել կառուցողական ներգրավվածությունը՝ ուղղված Խաղաղության համաձայնագրի շուտափույթ ստորագրմանը և խաղաղության օրակարգի այլ ուղղություններով դրական արդյունքների գրանցմանը:
Ի զարմանս մեզ, Ադրբեջանի արձագանքը և դրան հաջորդած գործողությունները և՛ հիասթափեցնող են, և՛ տագնապալի: Իր միակողմանի հայտարարությամբ Ադրբեջանը, ընդունելով Խաղաղության համաձայնագրի տեքստի շուրջ բանակցությունների վերջնականացման փաստը, միաժամանակ առաջ է քաշել արհեստական նախապայմաններ:
Հայաստանը մշտապես հայտարարել է, որ տասնամյակներ տևած թշնամանքի ընթացքում կուտակված բոլոր խնդիրները մեկ համաձայնագրով լուծելն անհնար է: Դա ակնհայտ է: Այնուամենայնիվ, Խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կստեղծի նպաստավոր միջավայր և ճանապարհ կհարթի բոլոր չլուծված հարցերի հասցեագրման և կարգավորման համար»,–ասել է նա։
Փոխնախարարը հավելել է, որ որպես Հայաստանի կառուցողականության միակողմանի ապացույց՝ Ադրբեջանը պահանջում է Մինսկի գործընթացի կառույցների դադարեցում՝ չնայած այն փաստին, որ բանակցությունների ընթացքում հայկական կողմը մի շարք առիթներով ի ցույց է դրել իր կառուցողական մոտեցումը: Նրանք նաև պահանջում են Հայաստանում սահմանադրական փոփոխությունների իրականացում՝ պնդելով, որ Հայաստանի անկախության հռչակագիրը, որին հղում է արված մեր Սահմանադրության նախաբանում, Ադրբեջանի դեմ տարածքային պահանջներ է ներառում:
«ՀՀ–ն արդեն իսկ բարձրագույն մակարդակներով արտահայտել է իր դիրքորոշումը. մենք պատրաստ ենք դիտարկել ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի կառույցների դադարեցումը: Սակայն, անհրաժեշտ է երաշխավորել, որ այս քայլը համահունչ է հակամարտության փաստացի և իրավական ավարտին: Մինսկի գործընթացի կառույցների հետագա գործունեության կարիք չի լինի այն պահից, երբ Խաղաղության համաձայնագիրը ստորագրվի՝ պաշտոնական և ինստիտուցիոնալ կերպով արձանագրելով հակամարտության ավարտը: Հակառակ դեպքում, դա կնշանակի սայլը ձիուց առաջ դնել: Եթե Ադրբեջանը ցանկանում է վերջ դնել այս կառույցի գոյությանը, ապա ամենատրամաբանական և լեգիտիմ կարճ ճանապարհը՝ Համաձայնագրի ստորագրումն է:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի սահմանադրությանը, ապա ցանկանում եմ տեղեկացնել մասնակից պետություններին, որ 2024թ. սեպտեմբերի 26-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանը, սահմանային հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգի վավերացման շրջանակում, ընդունել է որոշում՝ հաստատելով, որ Կանոնակարգը, ներառյալ՝ 1991թ. Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումը, համահունչ է ՀՀ սահմանադրությանը, ինչը նշանակում է, որ ԽՍՀՄ լուծարման պահին գոյություն ունեցող սահմաններով տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչումը, որը նաև արտացոլված է Համաձայնագրում, ամբողջությամբ համապատասխանում է ՀՀ սահմանադրությանը, և Հայաստանը տարածքային պահանջներ չունի Ադրբեջանի նկատմամաբ: Այլ կերպ ասած, Ադրբեջանի մտահոգությունների փարատման ամենակարճ ուղին նույնպես Համաձայնագրի ստորագրումն է:
Ավելին, Սահմանադրական դատարանը նշել է, որ Հայաստանի անկախության հռչակագրի այն դրույթներն ունեն սահմանադրական ուժ, որոնք ուղիղ արտացոլված են ՀՀ սահմանադրության հոդվածներում, մինչդեռ Հռչակագրի այն դրույթները, որոնք ուղիղ ներառված չեն Սահմանադրության հոդվածներում, չեն կարող որևէ իրավական ուժ ունենալ:
Այսպիսով, ևս մեկ անգամ ընդգծենք, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումն արձանագրում է, որ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրությունը չի պարունակում որևէ դրույթ, որը կարող է ենթադրել տարածքային պահանջ որևէ երրորդ երկրի նկատմամբ»,–ասել է Աբիսողոմյանը։
Նա հավելել է, որ, իրականում, մտահոգություն է առաջացնում հենց Ադրբեջանի սահմանադրությունը, քանի որ այն պարունակում է դրույթներ, որոնք ենթադրում են տարածքային հավակնություններ Հայաստանի նկատմամբ։
«Ադրբեջանի սահմանադրության նախաբանում հղում է արվում Ադրբեջանի խորհրդարանի կողմից 1991թ. հոկտեմբերի 18-ին ընդունված Սահմանադրական ակտին։ Իսկ այդ Սահմանադրական ակտում հղում է արվում 1918թ. ընդունված Ադրբեջանի առաջին հանրապետության անկախության հռչակագրին, որտեղ նշվում է, որ Ադրբեջանի առաջին հանրապետությունն ընդգրկում է Արևելյան և Հարավային Անդրկովկասը։ 1919թ. նոյեմբերին Ադրբեջանի Հանրապետությունը Անտանտին է ներկայացրել իր վարչատարածքային քարտեզը, որում ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության տարածքի շուրջ 60 տոկոսը ներառված էր Ադրբեջանի կազմում։ Այսպիսով, Ադրբեջանի սահմանադրությունը պարունակում է տարածքային պահանջներ Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ։
Բայց այդ դեպքում ինչո՞ւ մենք չենք բարձրացնում Ադրբեջանի սահմանադրությունը փոխելու անհրաժեշտության հարցը։ Խաղաղության համաձայնագրում ներառված է հոդված, ըստ որի՝ կողմերը չեն կարող հղում անել իրենց ներքին օրենսդրությանը՝ Համաձայնագրի չկատարումը արդարացնելու նպատակով։ Մեկ այլ հոդված սահմանում է, որ կողմերը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, չունեն տարածքային պահանջներ միմյանց նկատմամբ և պարտավորվում են ապագայում ևս նման պահանջներ չներկայացնել։ Ավելին, թե՛ Հայաստանը, թե՛ Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը նախկին խորհրդային հանրապետությունների սահմանների շրջանակում։
Հետևաբար, Խաղաղության համաձայնագիրը, Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ստորագրվելուց, Սահմանադրությանը համապատասխանության վերաբերյալ Սահմանադրական դատարանների եզրակացությունը ստանալուց և վավերացվելուց հետո, կունենա ցանկացած ներքին օրենքի նկատմամբ գերակա իրավաբանական ուժ։
Այս առումով, ցանկացած այլ հարցի առաջ քաշումը՝ որպես փաստաթղթի ստորագրման նախապայման, նշանակում է նվազագույնը խաղաղության հաստատման ձգձգում»–ասել է նա։
Փոխնախարարն անդրադարձել է նաև Ադրբեջանի ապատեղեկատվական արշավին՝ ուղղված սահմանի երկայնքով հրադադարի ենթադրյալ խախտումներին։
«Ինչու՞ պետք է Հայաստանը պատրաստվի ուժ կիրառել։ Ի՞նչ օրակարգային հարց կարող է ենթադրել ուժի կիրառումը Հայաստանի Հանրապետության կողմից»,–ասել է նա։
Նա հիշեցվել է, որ Ադրբեջանի օկուպացիայի տակ է մնում ավելի քան 200 քառակուսի կիլոմետր տարածք Հայաստանի ինքնիշխան հողերից։ Չնայած այս իրողությանը, Հայաստանը բարձրագույն մակարդակով հստակ հայտարարված դիրքորոշում ունի՝ չդիմել այս խնդրի ռազմական կարգավորմանը։ Սահմանազատման ընթացող գործընթացը և Խաղաղության համաձայնագրի վերջնական տեքստում ներառված են բոլոր անհրաժեշտ իրավական և խաղաղ միջոցները՝ հարցին լուծում տալու համար։ Հայաստանը շարունակում է գործել իր որդեգրած խաղաղության սկզբունքներին հավատարիմ։
«Այս տրամաբանության մեջ, Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն սկսել է քննել հրադադարի ենթադրյալ խախտումների առկայությունը։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի կողմից՝ տարածաշրջանում վստահության մթնոլորտի ձևավորմամբ հետաքրքրված լինելու պայմաններում, արվել է առաջարկ ադրբեջանական կողմին՝ ստեղծել հրադադարի խախտումների համատեղ հետաքննության մեխանիզմ։ Առաջարկվել է նաև մի շարք լրացուցիչ քայլեր, ներառյալ զորքերի հայելային հետքաշում սահմանային գծերից և փոխադարձ վերահսկողության մեխանիզմ սպառազինության նկատմամբ։ Ցավով արձանագրվել է, որ այս կառուցողական առաջարկները որևէ դրական արձագանքի չեն արժանացել ադրբեջանական կողմից, ինչը լրջորեն կասկածի տակ է դնում պարբերաբար հնչող մեղադրանքների իրական շարժառիթները։
Ընդգծվել է, որ ադրբեջանական կողմի մեղադրանքները ներառված են որոշակի մշակված քաղաքականության շրջանակում, որով Ադրբեջանը պարբերաբար ուժեղացնում է ապատեղեկատվության տարրերով հագեցած քարոզչական հոսքերը՝ արդարացնելու նպատակով նոր լարվածություն տարածաշրջանում։ Նման մարտավարություն, ըստ հայկական կողմի, բազմիցս ներկայացվել է ԵԱՀԿ մասնակից պետությունների ուշադրությանը 2020 և 2023 թվականներին։ Տրվել է զգոնության կոչ՝ նման գործողությունների օրինաչափ բնույթի նկատմամբ։ Ապատեղեկատվության տարածումը և անհիմն մեղադրանքների շրջանառությունը չեն դիտարկվում որպես պարզապես ճշմարտության խեղաթյուրում, այլ՝ տարածաշրջանում հնարավոր ռազմական լարումների ազդակներ։ Այս մարտավարությանը պետք է արձագանքել զգուշությամբ՝ կրկնապատկելով խաղաղության ուղղությամբ տարվող ջանքերը։
Հայաստանի նկատմամբ վերջին շրջանում տարածվող սպառնալիքները և լարումների խորացմանն ուղղված հռետորաբանությունն արձանագրվել են որպես այդ նույն մտահոգիչ օրինաչափության շարունակություն՝ հիշեցնելով անցյալի ռազմական լարվածության դեպքերը։ Հայաստանը շարունակում է պնդել, որ խաղաղության համար պահանջվում է զսպվածության պահպանում և կառուցողական երկխոսություն։ Տևական խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է վստահելի միջավայր, որը պետք է հիմնված լինի անկեղծ համագործակցության և պատասխանատու մոտեցման վրա, այլ ոչ թե սպառնալիքների ու փոխադարձ մեղադրանքների”«–ասել է փոխնախարարը։
Եզրափակելով ելույթը՝ Հայաստանի ներկայացուցիչը ևս մեկ անգամ շեշտել է, որ հայկական կողմը պատրաստ է ստորագրել Խաղաղության համաձայնագիրը՝ առաջարկելով ադրբեջանական կողմին սկսել խորհրդակցություններ փաստաթղթի ստորագրման ժամկետների և վայրի վերաբերյալ։ Վերջին ուղերձը հստակ է եղել՝ «Մենք գնում ենք խաղաղության, ոչ թե պատերազմի։

27 Март 2025 - 11:47 AMT
Заместитель министра иностранных дел Армении Роберт Абисогомонян на специальном заседании Постоянного совета ОБСЕ в Вене представил процесс финализации текста мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, его политическое значение и предстоящие шаги.
По его словам, кратчайший путь к миру — подписание соглашения, однако реакция Азербайджана и последующие действия вызывают и разочарование, и тревогу.
«В результате трех лет интенсивных переговоров Армения 13 марта 2025 года согласилась с окончательной версией соглашения и проинформировала об этом азербайджанскую сторону.
Финализация документа — значительный прогресс и важная веха, создающая историческую возможность обеспечить региональный мир. Этот процесс потребовал искренней приверженности, неустанных усилий и стратегического терпения в поиске решений по ряду чувствительных вопросов и преодолении разногласий. В результате мы завершили подготовку проекта и готовы к обсуждению сроков и места официального подписания. 20 марта 2025 года премьер-министр Армении предложил президенту Азербайджана совместно обсудить подписание согласованного проекта.
Ряд наших международных партнеров приветствовал эти позитивные подвижки и призвал стороны продолжить конструктивное взаимодействие с целью скорейшего подписания Мирного соглашения и продвижения по другим направлениям мирной повестки.
Однако, к нашему удивлению, реакция Азербайджана и последовавшие действия оказались разочаровывающими и тревожными. В одностороннем заявлении Баку признал завершение переговоров, но одновременно выдвинул искусственные предварительные условия.
Армения последовательно заявляет, что все накопленные за десятилетия вражды проблемы невозможно решить одним соглашением. Тем не менее подписание соглашения создаст благоприятную среду и откроет путь для решения всех нерешенных вопросов», — отметил он.
По словам замминистра, в качестве одностороннего доказательства конструктивности Армении Азербайджан требует прекращения деятельности структур Минского процесса, несмотря на многократные демонстрации конструктивного подхода со стороны Еревана. Также Баку настаивает на конституционных изменениях в Армении, утверждая, что ссылки на Декларацию независимости в преамбуле Конституции содержат территориальные притязания на Азербайджан.
«Армения уже выразила свою позицию на высшем уровне. Мы готовы рассмотреть прекращение работы структур Минского процесса, но только при условии подписания Мирного соглашения, официально и институционально фиксирующего завершение конфликта. В противном случае это будет преждевременным шагом. Если Азербайджан хочет прекратить существование этих структур, самый логичный и легитимный путь — подписание соглашения.
Что касается Конституции Армении, сообщаем, что 26 сентября 2024 года Конституционный суд утвердил регламент совместной работы пограничных комиссий, подтвердив, что демаркация границ на основе Алматинской декларации 1991 года соответствует Конституции Армении. Это означает, что взаимное признание территориальной целостности на момент распада СССР, также закрепленное в соглашении, полностью соответствует Основному закону, и Армения не имеет территориальных претензий к Азербайджану. Иными словами, подписание соглашения — самый прямой путь к устранению озабоченностей Азербайджана.
Кроме того, Конституционный суд отметил, что только те положения Декларации независимости, которые прямо отражены в статьях Конституции, обладают юридической силой. Остальные не имеют правового значения.
Следовательно, Конституция Армении не содержит ни одной нормы, которую можно было бы интерпретировать как территориальные претензии к какому-либо третьему государству», — подчеркнул Абисогомонян.
Он добавил, что именно Конституция Азербайджана вызывает обеспокоенность, так как содержит положения, подразумевающие территориальные притязания к Армении.
«В преамбуле Конституции Азербайджана содержится ссылка на Конституционный акт, принятый парламентом страны 18 октября 1991 года. В этом акте, в свою очередь, содержится ссылка на Декларацию независимости 1918 года, где говорится, что первая республика Азербайджан охватывает Восточный и Южный Закавказье. В ноябре 1919 года Республика Азербайджан представила Антанте карту административного деления, на которой около 60% современной территории Армении включены в состав Азербайджана. Таким образом, Конституция Азербайджана содержит территориальные притязания к Армении», — резюмировал он.
Выступая на заседании Постоянного совета ОБСЕ, заместитель министра иностранных дел Армении задал вопрос, почему Армения не требует от Азербайджана изменить его Конституцию, учитывая, что Баку настаивает на аналогичных изменениях в Армении.
Он отметил, что проект мирного соглашения содержит статью, запрещающую сторонам ссылаться на внутреннее законодательство для обоснования неисполнения соглашения. Другая статья гласит, что стороны признают территориальную целостность друг друга, не имеют территориальных претензий и обязуются воздерживаться от таких претензий в будущем. Кроме того, обе страны признают границы друг друга в рамках бывших советских республик.
Следовательно, после подписания соглашения, получения заключений конституционных судов и его ратификации, оно будет иметь приоритет над любыми внутренними законами.
«В этом контексте выдвижение любых других вопросов в качестве предварительного условия лишь ведет к затягиванию процесса установления мира», — отметил он.
Замминистра также коснулся азербайджанской дезинформационной кампании о якобы нарушениях режима прекращения огня вдоль границы.
«Почему Армения должна готовиться к применению силы? Какая повестка дня может подразумевать применение силы со стороны Армении?» — задал он риторический вопрос.
Он напомнил, что более 200 квадратных километров суверенной территории Армении до сих пор остаются под оккупацией Азербайджана. Несмотря на это, Армения на высшем уровне заявила, что не намерена решать эту проблему военным путем. Идущий процесс демаркации и юридические положения финального текста соглашения предусматривают мирные и законные механизмы для решения проблемы. Армения остается верна своим мирным принципам.
В этом духе Министерство обороны Армении начало проверку сообщений о предполагаемых нарушениях режима прекращения огня. Одновременно, в интересах укрепления доверия в регионе, Армения предложила Азербайджану создать механизм совместного расследования таких инцидентов. Также были выдвинуты предложения по зеркальному отводу войск от границы и взаимному контролю вооружений. К сожалению, Азербайджан не дал положительного ответа на эти конструктивные инициативы, что ставит под сомнение истинные мотивы регулярно звучащих обвинений.
Было подчеркнуто, что обвинения Баку укладываются в рамки определенной политической стратегии, при которой Азербайджан систематически распространяет насыщенные дезинформацией пропагандистские потоки, стремясь оправдать новые вспышки напряженности в регионе. По мнению армянской стороны, такие действия уже неоднократно доводились до сведения государств-участников ОБСЕ в 2020 и 2023 годах. Прозвучал призыв к бдительности в связи с повторяющимся характером этих действий. Распространение дезинформации и безосновательных обвинений не следует воспринимать просто как искажение фактов — это сигналы возможного военного обострения. На такую тактику необходимо реагировать с осторожностью, удваивая усилия на пути к миру.
Недавние угрозы в адрес Армении и эскалационная риторика расцениваются как продолжение той же тревожной закономерности, напоминающей эпизоды военной напряженности в прошлом. Армения по-прежнему настаивает: для достижения мира необходимы сдержанность и конструктивный диалог. Долговременный мир требует атмосферы доверия, искреннего сотрудничества и ответственного подхода, а не угроз и взаимных обвинений.
Завершая выступление, представитель Армении вновь подтвердил готовность подписать мирное соглашение и предложил Азербайджану начать консультации по срокам и месту подписания. Его заключительное заявление было однозначным: «Мы выбираем мир, а не войну».
Премьер-министр Никол Пашинян неоднократно заявлял, что проект мирного соглашения с Азербайджаном согласован и готов к подписанию. Он предложил президенту Азербайджана инициировать консультации по подписанию. 13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и что соглашение готово к подписанию. Армения выразила готовность к консультациям по срокам и месту. Баку, однако, выдвинул новые предварительные условия, заявив, что говорить о сроках пока рано.