Իրավապահ մարմինները մարտի 27–ի առավոտյան մուտք են գործել «Մայր Հայաստան» դաշինքի Գյումրու գրասենյակ և խուզարկել ինչպես շտաբի պետ Արա Ոսկանյանի բնակարանը, այնպես էլ դաշինքի կենտրոնական գրասենյակը։ Տեղեկությունը տարածել է դաշինքի գրասենյակը։
Դաշինքը հայտնել է նաև, որ այս պահին խուզարկություններ են իրականացվում մի քանի համակիրների ու աջակիցների տներում։
«Մայր Հայաստան» դաշինքի Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանը, արձագանքելով Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից հրապարակված հաղորդագրությանը և տարածված ձայնագրությանը, լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ մանր խոսակցություններ են, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Յյուրաքանչյուր գրասենյակում դա կա, յուրաքանչյուր համակիր ուզում է իր ընկերուհին, բարեկամը գնա ու ձայն տա այն կուսակցությանը, դաշինքին, ում ինքն է սատարում։ Նման բաները բերել ու սարքել Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննության առարկա, կամ այդ ի՞նչ զզվելի արարք է, ինչո՞ւ իշխանություններին չեն ձայնալսում։ Մենք չունենք ԿԳԲ-ի պետ, ոստիկականապես, դրա համար էլ այդպե՞ս է։ Այսինքն ով ունի ձայնագրելու, ձայնալսելու հնարավորություն, ինքը գաղտնալսելու է այն մարդկանց, ովքեր իրենց դե՞մ են արտահայտվում»,-ասել է նա։
«Վաղ առավոտյան խուզարկություն է իրականացվել նաև մեր թիմակից Արա Ոսկանյանի տանը, ով կազմակերպչական հարցերով է զբաղվում:
Սա մենք գնահատում ենք որպես իշխանությունների կողմից հարձակում Գյումրու ընտրություններին մասնակցող ընդդիմադիր ուժի դեմ և կոչ ենք անում լրատվամիջոցներին գալ Գորկու 50/4 հասցե»,–ասվում է դաշինքի գրասենյակի հաղորդագրության մեջ։

Утром 27 марта сотрудники правоохранительных органов Армении вошли и обыскали офис альянса “Мать Армения” в Гюмри, а также резиденцию главы штаба Ары Восканяна. Центральный офис альянса также был обыскан. Эта информация была распространена офисом альянса.
Альянс также сообщил, что в настоящее время проводятся обыски в домах нескольких сторонников и соратников.
Отвечая на заявление и опубликованную запись Антикоррупционного комитета, кандидат в мэры Гюмри от альянса “Мать Армения” Карен Симонян заявил журналистам, что это мелкие разговоры, сообщает Panorama.am .
"В каждом офисе такое есть; каждый сторонник хочет, чтобы его друг или родственник пошел и проголосовал за партию или альянс, который он поддерживает. Превращать такие вещи в предмет расследования Антикоррупционного комитета — что это за отвратительный поступок, почему они не прослушивают власти?" — сказал он.
"Рано утром также был проведен обыск в доме нашего товарища Ара Восканяна, который занимается организационными вопросами.
Мы рассматриваем это как атаку властей против оппозиционной силы, участвующей в выборах в Гюмри, и призываем СМИ прибыть по адресу Горького 50/4", — говорится в заявлении офиса альянса.