27 Մարտ 2025 - 10:44 AMT
«Մայր Հայաստան» դաշինքի Գյումրիի գրասենյակում իրականացված խուզարկության արդյունքում ձերբակալություններ են իրականացվել ընտրակաշառքի մասին տեղեկությունների հիման վրա։ Այդ մասին հայտնել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը, հայտնում է Factor.am-ը։
Խուզարկության մասին ավելի վաղ տեղեկացրել էր «Մայր Հայաստան» շարժման առաջնորդ Անդրանիկ Թևանյանը՝ ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում։ Ավելի ուշ, Ներքին գործերի նախարարությունն ու Հակակոռուպցիոն կոմիտեն տարածել են պաշտոնական հաղորդագրություններ։
«Ստացված տվյալների համաձայն՝ ընտրողին առաջարկվել է ընտրակաշառք՝ Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններում առաջադրված կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով: Տվյալներ են ստացվել նաև նույն համայնքի ավագանու ընտրություններում առաջադրված կուսակցության անդամի, ինչպես նաև լիազոր ներկայացուցչի կողմից բարեգործության անվան տակ ընտրողներին որպես ապրանք վառելափայտ տալու, փողոցների խճապատման աշխատանքներ կատարելու, տարազների և այլ գույքի ձեռքբերման համար գումար խոստանալու մասին»,- նշվում էր Կոմիտեի հայտարարությունում։
Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանը, արձագանքելով դիտարկմանը, թե ՔՊ-ի քաղաքապետի թեկնածու Սարիկ Մինասյանի վարկանիշն ընկել է, դրա համար էլ իշխանությունները բռնաճնշումներ են իրականացնում ընդդիմադիր թեկնածուների նկատմամբ, ասել է, որ դրանով իշխանությունն էլ ավելի են գցելու Սարիկ Մինասյանի վարկանիշը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Իշխանությունն էլ ավելի է գցելու Սարիկ Մինասյանի վարկանիշը։ Սա Գյումրին է, էսքան տղերքի մոտ, որ էս խնդիրներն առաջ են գալիս… Վերջն էս պատմությունները մնալու են Սարիկի վզով. էսքան մարդու ձերբակալել, կալանավորել․․․ Սարիկի համար էսքան բանն անում են, բոլորիս ճնշում են, որ Սարիկը կարողանա հաջողություն ունենալ, կարծում եմ, որ սա նվեր էր մեզ՝ ընդդիմադիրներիս։ Նորմալ է, անկեղծ եմ ասում, լրիվ նորմալ է, սպասելի է, ու այս ամեն ինչն օգտագործվելու է իրենց դեմ։ Ես երեկ արդեն իմ թիմին ասել էի՝ պատրաստ եղեք այս ամենին»,-ասել է Գրիգորյանը։
«Մայր Հայաստան» դաշինքի ղեկավար Անդրանիկ Թևանյանը ստեղծված իրավիճակը համարել է հստակ քաղաքական հետապնդում և բացահայտ միջամտություն քաղաքական գործընթացներին՝ ընդգծելով, որ դրա կազմակերպման ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է անձամբ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, հայտնում է Aravot.am-ը։
Նա հայտնել է, որ վաղ առավոտյան Հակակոռուպցիոն կոմիտեի ու քրեական ոստիկանության ներկայացուցիչները ներխուժել են իրենց շտաբի աշխատակից Արա Ոսկանյանի բնակարան, սակայն որևէ բան չեն հայտնաբերել։
Թևանյանն համոզմունք է հայտնել, որ Նիկոլ Փաշինյանը մտահոգված է Գյումրիում սպասվող ընտրությունների հնարավոր արդյունքներով, ուստի՝ իշխանությունն իշխանազավթումից հետո այժմ ձգտում է պահպանել իր դիրքերը՝ դիմելով «ճղճիմ մեթոդների»։
Թևանյանը տեղեկացրել է, որ իրենց ցուցակում ընդգրկված թեկնածուներից մեկին՝ Էմմա Գրիգորյանին, ով անչափահաս երեխաների մայր է, տարել են Երևան՝ հարցաքննության՝ առանց հստակ պատճառի։ Նա ընդգծել է, որ Գյումրիում առկա են եղել բոլոր հնարավորությունները հարցաքննությունը տեղում կազմակերպելու համար։
Թևանյանը հավելել է, որ իրենց ամփոփիչ հանրահավաքը տեղի է ունենալու մարտի 27–ին՝ ժամը 17։00-ին, Աբովյան ճեմափողոցում։ Ըստ նրա՝ այս բոլոր զարգացումները նպատակ ունեն վախի մթնոլորտ ձևավորելու ընդդիմադիր շարժման շուրջ՝ նախքան հանրային միջոցառումը։

В результате обыска, проведенного в гюмрийском офисе блока «Мать Армения», были произведены аресты на основании информации о возможном подкупе избирателей. Об этом сообщила пресс-секретарь Антикоррупционного комитета Марина Оганжанян, передает Factor.am .
О самом обыске ранее сообщил лидер движения «Мать Армения» Андраник Теванян в прямом эфире на Facebook. Позже Министерство внутренних дел и Антикоррупционный комитет распространили официальные заявления.
«Согласно полученным данным, избирателю было предложено денежное вознаграждение за голосование в пользу партии, участвующей во внеочередных выборах совета старейшин Гюмри. Также поступила информация о том, что кандидат от той же партии и её уполномоченный представитель под видом благотворительности раздавали дрова, проводили дорожные работы, обещали национальные костюмы и другие предметы», — говорилось в заявлении Комитета.
Кандидат на пост мэра Гюмри Мартун Григорян, комментируя мнение о снижении рейтинга кандидата от правящей партии «Гражданский договор» Сарика Минасяна, заявил, что действия властей лишь сильнее ударят по репутации последнего. Об этом сообщает Aysor.am .
«Власти сами опускают рейтинг Сарика Минасяна. Это Гюмри — когда столько ребят сталкиваются с проблемами, всё это скажется на Сарике. Столько людей арестовать, заключить под стражу… Всё это ради успеха Сарика. Нас всех прессуют, чтобы Сарик выиграл. Думаю, это подарок для нас, оппозиционеров. Всё нормально, говорю честно, это было ожидаемо, и всё это обернётся против них. Я ещё вчера сказал своей команде — будьте готовы», — сказал Григорян.
Руководитель блока «Мать Армения» Андраник Теванян назвал происходящее политическим преследованием и откровенным вмешательством во внутренние политические процессы. Он подчеркнул, что вся ответственность за ситуацию лежит на премьер-министре Николе Пашиняне, сообщает «Аравот».
Он сообщил, что утром представители Антикоррупционного комитета и уголовной полиции ворвались в квартиру их сотрудника Ары Восканяна, однако ничего не обнаружили.
По мнению Теваняна, Пашинян обеспокоен возможными итогами выборов в Гюмри, и власти, захватив власть, теперь стараются сохранить позиции с помощью «жалких методов».
Он также отметил, что одну из кандидаток из их списка — Эмму Григорян, мать несовершеннолетних детей — без веской причины отвезли на допрос в Ереван, хотя были все условия для его проведения на месте.
Теванян добавил, что их итоговый митинг состоится 27 марта в 17:00 на проспекте Абовяна. По его словам, все эти действия направлены на создание атмосферы страха вокруг оппозиционного движения накануне общественного мероприятия.