Իրավապահ մարմինները ձերբակալել են Գյումրիի քաղաքապետի թեկնածու Մարտուն Գրիգորյանի հորն ու որդուն՝ տեղափոխելով նրանց Երևան, հայտնում է Aysor.am-ը։
Հայտնի է դարձել, որ Մարտուն Գրիգորյանի հորը՝ Կամո Գրիգորյանին, ձերբակալել են շինարարական շեբեն լցնելու համար։
Գյումրիից տեղեկություն է ստացվել, ըստ որի՝ Գրիգորյանի տարեց հորը կալանավորել են այն բանի համար, որ ամիսներ առաջ, իր ազգականի խնդրանքով, թաղամասերից մեկում շեբեն է լցրել։ Ըստ աղբյուրի՝ դեպքը տեղի է ունեցել անգամ մինչ նախընտրական քարոզարշավի սկիզբը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը հայտարարել է, որ Գյումրիում հիմա ռեպրեսիաներ են՝ իրավապահները ներխուժել են Մարտուն Գրիգորյանի, ինչպես նաև մի շարք այլ թեկնածուների գրասենյակներ։
Նրա խոսքով, Գյումրիում Մարտուն Գրիգորյանի նախընտրական գրասենյակի խուզարկությունը վերաբերել է «շեբենի» հարցին, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Ժողովուրդ ջան, բառացիորեն, այն, ինչ արել է ՔՊ-ի թեկնածու Սարիկ Մինասյանը՝ այսինքն շեբենապատել մեկ-երկու փողոց, նույն բանի համար այս պահին ուզում են ձերբակալել Մարտուն Գրիգորյանի որդուն և հորը։ Լրիվ նույն բանի համար»,–ասել է նա։
Մամիջանյանը շեշտել է, որ իշխող ուժը շարունակում է ժողովրդավարության մասին խոսել, սակայն իրականում ռեպրեսիաներ է իրականացնում ընդդիմադիրների դեմ։
«Ուզում եմ ֆիքսենք՝ դեմոկրատիա են երգում, բայց բառացիորեն, այս պահին «Պատիվ ունեմ» խմբակցության երկու անդամի նկատմամբ իրականացվում է ռեպրեսիա։ Դահլիճում Տարոն Մարգարյանի անձեռնմխելիության հետևից են եկել, իսկ Մարտուն Գրիգորյանի հորն ու որդուն էլ փորձում են ձերբակալել»,–ասել է նա։
Մամիջանյանը նաև դիմել է Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Սարիկ Մինասյանին՝ նշելով, որ ընտրություններից հետո նա ստիպված է լինելու շարունակել ապրել նույն քաղաքում։
«Ընտրություններից հետո ինքը շարունակելու է ապրել այդ քաղաքում, գյումրեցիները միշտ հայտնի են եղել իրենց պատվախնդրությամբ, պատվի զգացումով։ Երևանից մարդ բերելով և քո քաղաքացուն բռնել տալով՝ փորձում ես դառնալ քաղաքի ղեկավա՞ր։ Չգիտեմ, թե հետո ինքը ինչպես է Գյումրիում քայլելու։ Ու վստահ եմ, այս գործողություններից հետո՝ հենց մարտի 30-ին, գյումրեցին իր գնահատականը տալու է»,–ասել է նա;
Ըստ Մամիջանյանի, Գյումրին արդեն իսկ մերժում է ՔՊ-ին՝ այդ միտումը ակնհայտ է թե՛ առցանց հարթակներում, թե՛ քաղաքային միջավայրում։
«Դա նկատելի է թե՛ սոցիալական ցանցերում, թե՛ փողոցներում։ Գյումրիում նաև քննարկվում է, որ անընդունելի է՝ որևէ մեկը ՔՊ-ին ձայն տա։ Դա Սարիկին ձայն չի, դա ՔՊ-ին ու Նիկոլ Փաշինյանին ձայն տալ է; Սարիկ Մինասյանը համաձայնել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը միացնի ռեպրեսիվ ապարատը»,–ասել է Մամիջանյանը։

Правоохранительные органы задержали отца и сына кандидата в мэры Гюмри Мартуна Григоряна и перевезли их в Ереван, сообщает «Aysor.am».
Стало известно, что отца Григоряна, Камо Григоряна, арестовали за то, что он высыпал строительный щебень.
По информации из Гюмри, пожилого Камо Григоряна арестовали за то, что несколько месяцев назад он, по просьбе родственника, высыпал щебень в одном из районов города. По данным источника, это произошло еще до начала предвыборной кампании.
Глава фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян заявил, что в Гюмри происходят репрессии, а правоохранительные органы провели обыски в предвыборных штабах Мартуна Григоряна и других кандидатов.
По словам Мамиджаняна, обыск в штабе Григоряна был связан именно с делом о щебне, передает «Пастинфо».
«Друзья, буквально за то же, что сделал кандидат от партии «Гражданский договор» Сарик Минасян — то есть высыпал щебень на одну-две улицы — сейчас хотят арестовать отца и сына Мартуна Григоряна. За абсолютно то же самое», — отметил он.
Мамиджанян подчеркнул, что несмотря на заявления власти о демократии, в действительности она проводит репрессии против оппозиции.
«Надо зафиксировать: они поют о демократии, но в данный момент идут репрессии против двух членов фракции «Честь имею». Преследуют Тарона Маргаряна, а отца и сына Мартуна Григоряна пытаются арестовать», — сказал он.
Он также обратился к Сарику Минасяну, кандидату в мэры Гюмри от правящей партии, подчеркнув, что после выборов тот продолжит жить в этом городе.
«После выборов он будет продолжать жить в этом городе. Гюмрийцы всегда славились чувством достоинства и чести. Приводя людей из Еревана и организуя аресты своих сограждан, ты хочешь управлять этим городом? Не понимаю, как он потом будет ходить по Гюмри. Уверен, что 30 марта после всего этого гюмрийцы дадут свою оценку», — сказал Мамиджанян.
По его словам, Гюмри уже отвергает партию «Гражданский договор» — это видно как в интернете, так и в городской среде.
«Это видно как в социальных сетях, так и на улицах. В Гюмри также обсуждают, что недопустимо голосовать за «Гражданский договор». Голос за Сарика — это голос за партию и Никола Пашиняна. Сарик Минасян согласился с тем, чтобы Пашинян запустил репрессивный аппарат», — заявил Мамиджанян.