27 Մարտ 2025 - 15:07 AMT
Հայաստանում զինապարտ քաղաքացիների ծանուցումները 2025 թվականի ապրիլի 1-ից կկատարվեն նոր ընթացակարգով, որն ապահովում է ավելի հասանելի և ապահով ծանուցման մեխանիզմ, հայտնում է պաշտպանության նախարարությունը։
Ըստ նոր կարգի՝ նախ քաղաքացուն կուղարկվի ծանուցում, որը հասանելի կլինի ծանուցումների պաշտոնական՝ azdarar.am կայքում։ Կայքի «անհատական ծանուցումներ» բաժնում քաղաքացին պետք է նույնականանա «Ես եմ» թվային հարթակով և ստուգի՝ արդյոք իրեն վերաբերող ծանուցում կա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Եթե քաղաքացին 5 օրվա ընթացքում չի ծանոթանում ծանուցմանը, ապա «Հայփոստ» ազգային օպերատորի միջոցով կուղարկվի դրա թղթային տարբերակը՝ քաղաքացու հաշվառման հասցեին։ Եթե այս եղանակով նույնպես հնարավոր չլինի ծանուցել, ապա այն կհրապարակվի azdarar.am կայքում՝ «պետական լիազոր մարմնի կողմից ծանուցումներ» բաժնում, որտեղ քաղաքացին կարող է գտնել իրեն առնչվող տեղեկատվությունը։ Այս դեպքում ծանուցումը կհամարվի պատշաճ իրականացված 10-րդ օրը։
Զինկոմիսարիատ չներկայանալու դեպքում քաղաքացին օրենքով նախատեսված կարգով կենթարկվի պատասխանատվության։

С 1 апреля 2025 года в Армении начнет действовать новая процедура уведомления граждан, подлежащих воинской службе, сообщает Министерство обороны. Она предполагает более безопасный и доступный механизм извещения.
Согласно новым правилам, гражданину сначала будет направлено уведомление, которое можно будет найти на официальном портале уведомлений — azdarar.am. В разделе «индивидуальные уведомления» гражданин должен пройти идентификацию через цифровую платформу «Yes Em» и проверить наличие сообщений, касающихся его лично, передает «Арменпресс».
Если в течение 5 дней уведомление не будет прочитано, его бумажная копия будет направлена по адресу регистрации через национального оператора почтовой связи «Айпост». В случае невозможности вручения и этим способом уведомление будет размещено на azdarar.am в разделе «уведомления от уполномоченных госорганов». В этом случае уведомление считается надлежащим образом вручённым на 10-й день с момента публикации.
Гражданин, не явившийся в военный комиссариат, будет привлечён к ответственности в порядке, предусмотренном законом.