28 Մարտ 2025 - 06:28 AMT
Փաստաբան Արսեն Բաբայանը հայտնել է, որ Հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել է Մարտուն Գրիգորյանի ղեկավարած «Մեր քաղաքը» դաշինքի շտաբի անդամ Սուրեն Գասպարյանի նկատմամբ վարչական հսկողություն կիրառելու քննչական մարմնի միջնորդությունը: Այդ մասին նա գրել է ֆեյսբուքյան էջում։
Սուրեն Գասպարյանն ազատ է արձակվել դատարանի դահլիճից:
Մարտի 27–ին Գյումրիում կատարվել են քննչական միջոցառումներ՝ ներառյալ խուզարկությունները, ձերբակալությունները և հարցաքննություններ։ Գասպարյանից բացի կալանավորման նպատակով ձերբակալվել են Մարտուն Գրիգորյանի հայրն ու որդին, ավագանու թեկնածուներից մի կին։
Մարտուն Գրիգորյանի որդին, Կարեն Գրիգորյանը, ավագանու անդամի թեկնածու է:
Մեկ այլ գրառմամբ Բաբայանը նշել էր, որ այս պայմաններում Մարտուն Գրիգորյանը շարունակել է քարոզարշավը և մասնակցել Հանրայինի եթերում թեկնածուների բանավեճին:
«Բայց իշխանությունը միշտ պետք է հիշի, որ Մարտուն Գրիգորյանի ընտանիքի անդամների ձերբակալմամբ է փորձել ճնշել…»,–գրել է նա։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեից հաստատել են, որ Գյումրիում ընտրակաշառք առաջարկելու դեպքերի վարույթների շրջանակներում խուզարկություններ են կատարվել «Մեր քաղաքը» և «Մայր Հայաստան» դաշինքների գրասենյակներում, երկու դաշինքներից էլ կան ձերբակալվածներ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի մամուլի խոսնակ Մարինե Օհանջանյանը նշել է, որ տվյալ պահին նախաքննությունն ընթացքի մեջ է՝ հավելելով, որ հետագայում հասարակությանը կտրվեն հավելյալ մանրամասներ:

28 Март 2025 - 06:47 AMT
Адвокат Арсен Бабаян сообщил, что Антикоррупционный суд отклонил ходатайство следственного органа о применении административного надзора в отношении Сурена Гаспаряна — члена штаба блока «Наш город», возглавляемого Мартуном Григоряном. Об этом он написал на своей странице в Facebook.
Сурен Гаспарян был освобожден прямо из зала суда.
27 марта в Гюмри были проведены следственные действия, включая обыски, задержания и допросы. Помимо Гаспаряна, с целью ареста были задержаны отец и сын Мартуна Григоряна, а также одна из женщин-кандидатов в члены совета старейшин.
Сын Мартуна Григоряна, Карен Григорян, является кандидатом в члены совета старейшин.
В другой публикации Бабаян отметил, что несмотря на происходящее, Мартун Григорян продолжил свою предвыборную кампанию и принял участие в дебатах кандидатов в эфире Общественного телевидения.
«Но власть всегда должна помнить, что пыталась оказать давление путем арестов членов семьи Мартуна Григоряна», — написал он.
В Антикоррупционном комитете подтвердили, что в рамках уголовных дел о предложении избирательных взяток в Гюмри были проведены обыски в офисах блоков «Наш город» и «Мать Армения». Из обеих политических сил есть задержанные.
Пресс-секретарь Антикоррупционного комитета Марине Оганжанян заявила, что предварительное следствие продолжается и общественности позже будут представлены дополнительные подробности.