28 Մարտ 2025 - 06:39 AMT
2025 թվականի մարտի 30-ին նախատեսված Գյումրու և Փարաքարի ընտրություններին ընդառաջ «Անկախ դիտորդ» դաշինքը հայտնել է խորը անհանգստություն՝ նշելով, որ նախընտրական շրջանում աճել է լարվածությունն, իսկ իրավական գործընթացները թափանցիկ չեն իրականացվում։
Ըստ դաշինքի հայտարարության՝ վերջին օրերին արձանագրվել են մի շարք ուշագրավ և մտահոգիչ դեպքեր, որոնք վերաբերում են ընտրություններին մասնակցող քաղաքական ուժերի նկատմամբ իրավապահների կտրուկ գործողություններին, իրականացված խուզարկություններին և որոշ կուսակցական գործիչների կալանավորմանը։
Մասնավորապես, նշվել է, որ մարտի 27-ին «Մայր Հայաստան» դաշինքի շտաբում իրականացված խուզարկությունից հետո Գյումրու ավագանու անդամ Էմմա Գրիգորյանին տեղափոխել են Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ, ըստ տեղեկության, պատգամավորներին ու փաստաբաններին չի թույլատրվել մուտք գործել, ինչն արգելել է իրավաբանական օգնության տրամադրումը։
Դաշինքի հաղորդմամբ՝ համացանցում հայտնվել են հրապարակումներ այն մասին, որ իրավապահները գործողություններ են իրականացրել Մարտուն Գրիգորյանի նախընտրական շտաբներում։ Նշվել է նաև, որ նրա բնակարանը ենթարկվել է խուզարկման, իսկ ընտանիքի անդամները՝ ձերբակալվել։
Նույն օրը, երբ այս դեպքերի վերաբերյալ իրավապահները դեռ չէին հրապարակել որևէ պաշտոնական հաղորդագրություն, իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը հրավիրել է մամուլի ասուլիս՝ հայտարարելով, թե տեղի են ունեցել ընտրակաշառքի դեպքեր և խաթարվել է քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման իրավունքը։
«Այս ասուլիսը հրավիրվել է նկարագրված դեպքերից անմիջապես հետո, երբ իրավապահ մարմինները դեռևս չեն հրապարակել որևէ տեղեկություն իրականացված գործողությունների և ենթադրյալ հանցագործությունների փաստերի վերաբերյալ։ Այս պայմաններում իշխող կուսակցության կողմից նշված դեպքերի վերաբերյալ հայտարարություններ անելը անթույլատրելի է, քանի որ կարող է մեկնաբանվել որպես իրավապահների ուղղորդում և միջամտություն»,ասվում է հայտարարության մեջ։
Դաշինքն ընդգծել է, որ ունի երկարամյա փորձ դիտորդական առաքելության ոլորտում և «խստորեն դատապարտում է ընտրակաշառքների կիրառման ցանկացած փորձ ընտրությանը մասնակցող որևէ քաղաքական ուժի կողմից, ավելին՝ գտնում ենք, որ հենց քաղաքական ուժերը պետք է դրսևորեն անհանդուժողություն ընտրական իրավունքների խախտման ցանկացած փորձի հանդեպ»։
Միևնույն ժամանակ, դաշինքը հիշեցրել է, որ իրավապահները, վարվելով ընտրական հանցագործությունների կանխարգելման և բացահայտման նպատակով, պարտավոր են գործել ոչ միայն օպերատիվ ու արդյունավետ, այլև՝ հաշվետու և թափանցիկ՝ ապահովելով հանրային իրազեկվածություն։
Ընտրական գործընթացների զգայունությունը հաշվի առնելով՝ «Անկախ դիտորդ» դաշինքը գտնում է, որ ցանկացած իրավական գործողություն պետք է իրականացվի հանրային վստահության սկզբունքով՝ բացառելով քաղաքական հետապնդման կամ ընտրական միջամտության տպավորությունը։
Դաշինքը շեշտել է, որ շարունակելու է հետևել ընտրական զարգացումներին, արձանագրել և արձագանքել հնարավոր խախտումներին՝ նպաստելով ազատ, արդար և վստահություն ներշնչող ընտրական գործընթացի կայացմանը։

Альянс «Независимый наблюдатель» выразил глубокую обеспокоенность ситуацией, складывающейся перед назначенными на 30 марта 2025 года выборами в органах местного самоуправления в Гюмри и Паракаре.
В заявлении альянса говорится, что в последние дни зафиксированы тревожные инциденты, связанные с резкими действиями правоохранителей против политических сил, участвующих в выборах, включая обыски и задержания некоторых партийных деятелей.
В частности, отмечается, что после обыска 27 марта в штабе блока «Мать Армения» член совета старейшин Гюмри Эмма Григорян была доставлена в Антикоррупционный комитет, где, по имеющимся данным, депутатам и адвокатам не разрешили войти, что лишило её возможности получить юридическую помощь.
Альянс также сообщил, что в интернете появились публикации о действиях силовиков в предвыборных штабах Мартуна Григоряна. Указывается, что его квартира подверглась обыску, а члены семьи были задержаны.
В тот же день, когда правоохранительные органы ещё не опубликовали ни одной официальной информации по этим событиям, правящая партия «Гражданский договор» созвала пресс-конференцию, на которой заявила о случаях подкупа избирателей и нарушении права граждан на свободное волеизъявление.
«Эта пресс-конференция была проведена сразу после описанных событий, в условиях, когда правоохранительные органы ещё не обнародовали данные о предпринятых действиях и предполагаемых преступлениях. В таких условиях заявления правящей партии считаем недопустимыми, поскольку они могут быть восприняты как попытка повлиять на следствие», — говорится в сообщении.
Альянс подчеркнул, что имеет многолетний опыт в сфере наблюдения за выборами и «решительно осуждает любые попытки подкупа со стороны любых политических сил, участвующих в выборах, более того — полагаем, что именно политические силы должны проявлять нетерпимость к любым попыткам нарушения избирательных прав».
Также было напомнено, что правоохранительные органы, действуя с целью предотвращения и раскрытия преступлений в избирательной сфере, обязаны быть не только оперативными и эффективными, но и подотчётными и прозрачными, обеспечивая информированность общества.
С учётом чувствительности избирательных процессов, альянс «Независимый наблюдатель» считает, что любые правовые действия должны осуществляться с учётом принципа общественного доверия, исключая впечатление политического преследования или вмешательства в выборы.
Альянс подчеркнул, что продолжит следить за развитием событий, фиксировать и реагировать на возможные нарушения, содействуя формированию свободного, справедливого и заслуживающего доверия избирательного процесса.