28 Մարտ 2025 - 08:02 AMT
Հայաստանի Ժողովրդավարական ուժերը կոչ են արել գյումրեցիներին քվեն տալ Եվրադաշինքին և Լևոն Բարսեղյանին
Հայաստանի ժողովրդավարական ուժերի համաժողովի մասնակիցները հանդես են եկել հայտարարությամբ՝ իրենց լիակատար աջակցությունը հայտնելով մարտի 30-ին Գյումրիում կայանալիք ավագանու ընտրություններում Եվրադաշինքին և քաղաքապետի թեկնածու Լևոն Բարսեղյանին։
Նրանք կոչ են արել գյումրեցիներին իրենց քվեն տալ Եվրադաշինքին և Լևոն Բարսեղյանին։
«Մենք, Հայաստանի ժողովրդավարական ուժերի հերթական համաժողովի մասնակիցներս՝ Կարևորելով Հայաստանում տեղական ինքնակառավարման կայացումը և զարգացումը․ Դիտարկելով Հայաստանի մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Գյումրիում կայանալիք ընտրությունները որպես Հայաստանում ժողովրդավարության, քաղաքացիների ազատ կամարտահայտման, սեփական համայնքի ճակատագիրը տնօրինելու լավ հնարավորություն․
Հայաստանի՝ Եվրամիությանը անդամակցելու գործընթացը մեկնարկելու մասին Հայաստանի Հանրապետության պատմական օրենքի ընդունման խորապատկերին կարևւորելով Հայաստանում ՏԻՄ-երի կառավարումը և համայնքային զարգացումը Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի դրույթներին համապատասխանության բերելու անհրաժեշտությունը․
Մերժելով նախկին քրեաօլիգարխիայի պարագլուխների և նրանց տեղական ներկայացուցիչների մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներին, այդ թվում՝ տեղական ինքնակառավարման մարմիններում, մասնավորապես՝ Գյումրիի ավագանու ընտրություններին․
Միաժամանակ գնահատելով Գյումրիում գործող իշխանության՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կառավարման որակը և ձեռքբերումները որպես խիստ անբավարար․
Գյումրու ավագանու առաջիկա ընտրություններում լիակատար աջակցությունն ենք հայտնում Եվրադաշինքին և Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Լևոն Բարսեղյանին։
Կոչ ենք անում Գյումրու քաղաքացիներին իրենց քվեն տալ Եվրադաշինքին և Լևոն Բարսեղյանին, քվեաթերթիկ համար 6»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

28 Март 2025 - 10:21 AMT
Участники съезда Демократических сил Армении выступили с заявлением, выразив полную поддержку политическому блоку «Евроaльянс» и кандидату в мэры Гюмри Левону Барсегяну на предстоящих выборах в городской совет, назначенных на 30 марта.
Они обратились к жителям Гюмри с призывом отдать свои голоса за «Евроaльянс» и Левона Барсегяна.
«Мы, участники очередного съезда Демократических сил Армении, подчеркивая важность становления и развития местного самоуправления в Армении и рассматривая предстоящие выборы в Гюмри — втором по величине городе страны — как важную возможность для демократии, свободного волеизъявления граждан и управления судьбой своей общины,
На фоне исторического принятия закона о начале процесса вступления Армении в Европейский союз, признавая необходимость приведения системы местного самоуправления и развития общин в Армении в соответствие с положениями Европейской хартии местного самоуправления,
Отклоняя участие в политических процессах, в том числе в органах местного самоуправления, таких как городской совет Гюмри, представителей бывшей криминально-олигархической системы и их местных ставленников,
Одновременно оценивая качество управления Гюмри со стороны действующей власти — партии «Гражданский договор» — как крайне неудовлетворительное,
Мы выражаем полную поддержку Евродашинку и кандидату в мэры Гюмри Левону Барсегяну на предстоящих выборах в городской совет.
Призываем жителей Гюмри проголосовать за «Евроaльянс» и Левона Барсегяна, бюллетень №6», — говорится в заявлении.