28 Մարտ 2025 - 08:54 AMT
Իրանի արտաքին գործերի նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչին, ամփոփելով հայաստանյան այցը, նշել է, որ շատ հաջող այց է ունեցել Երևան։
Նա հավելել է, որ Երևան կատարած իր այցն արդյունավետ է եղել՝ կենտրոնանալով երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող ու տարածաշրջանային խնդիրների վրա, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Հայաստանի հետ Իրանի ամուր բարեկամությունը դարերի ընդհանուր պատմության, մշակութային մտերմության և հարգանքի, ընդհանուր շահերի վրա հիմնված փոխադարձ վստահության արդյունք է։
Կովկասի մեր տեսլականը հիմնված է տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության հարգման, տնտեսական համագործակցության և արտաքին խաղացողների միջամտության կանխարգելման վրա»,- նշել է Իրանի ԱԳՆ ղեկավարը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր նստավայրում հյուրընկալել է Իրանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիին: Արաղչին իր խոսքում նշել է, որ հայ-իրանական հարաբերությունները խարսխված են հնագույն տնտեսական ու մշակութային փոխկապվածության վրա։ Նրա համոզմամբ՝ այս հարաբերությունները ռազմավարական բնույթ են կրում, և ընթացիկ իրադարձությունները առավել ընդգծում են փոխգործակցության խորացման անհրաժեշտությունը։
Երևանում տեղի է ունեցել նաև Արաղչիի «Բանակցությունների ուժը» հայերեն թարգմանությամբ գրքի շնորհանդեսը։ Հայերեն հրատարակության առաջաբանը գրել է ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։ «Բանակցությունների ուժը» գիրքը թարգմանվել է Հայաստանում Իրանի դեսպանատան աջակցությամբ։

Министр иностранных дел Ирана Сейед Аббас Арагчи заявил, что его визит в Ереван прошел очень успешно и был сосредоточен на двусторонних и региональных вопросах.
Как сообщает «Пастинфо», Арагчи подвел итоги визита, отметив его высокую эффективность и продуктивность.
«Крепкая дружба между Ираном и Арменией — это результат вековой общей истории, культурной близости, взаимного уважения и общих интересов, лежащих в основе доверия», — отметил представитель МИД Ирана.
«Наше видение Кавказа основано на уважении территориальной целостности и суверенитета, экономическом сотрудничестве и предотвращении вмешательства внешних сил», — добавил он.
Премьер-министр Никол Пашинян принял Арагчи в своей резиденции. В ходе беседы Арагчи подчеркнул, что армяно-иранские отношения основаны на древних экономических и культурных связях. По его мнению, эти отношения имеют стратегический характер, а текущие события подчеркивают необходимость углубления сотрудничества.
В Ереване также состоялась презентация армянского перевода книги Арагчи «Сила переговоров». Предисловие к армянскому изданию написал министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян. Книга была переведена при содействии посольства Ирана в Армении.