28 Մարտ 2025 - 09:34 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսի փոխնախագահ Արամ Մանուկյանը, մեկնաբանելով ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի վերջին հայտարարությունը Ղարաբաղյան շարժման վերաբերյալ, նշել է, որ վարչապետն իր հայտարարությամբ մերժում է ինքնորոշման իրավունքի համամարդկային սկզբունքը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ազգային ժողովում անցկացված հարցուպատասխանի ընթացքում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան շարժումը չպետք է շարունակվի, նույնիսկ եթե ընդդիմադիրները «թռնեն վերև, իջնեն ցած, ու քանի դեռ ինքը ՀՀ վարչապետն է, սա ՀՀ պաշտոնական դիրքորոշումն է»։ Նրա խոսքով՝ այդ շարժումը ծառայել է որպես խոչընդոտ հայկական պետականության կայացման համար։
«Մեկնաբանել կարելի է նորմալ կամ վիճելի միտքը, բայց դատարկությունը հնարավոր չէ մեկնաբանել, չարժե նույնիսկ այդ դատարկության հետ վիճել։ Աշխարհը կոնֆլիկտներ լուծելու երկու լեզու ունի` տարածքային ամբողջականություն և ինքնորոշման իրավունք։ Ղարաբաղյան շարժումը հիմնված է եղել ինքնորոշման իրավունքի վրա, որն Ադրբեջանն ամբողջությամբ ընդունել է, ամենը փաստաթղթավորված է, նաև պատվիրակություններ են կազմվել ԼՂ–ի հետ բանակցելու համար»,– նշել է Մանուկյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ ժամանակ նույնիսկ Բաքվի իշխանությունները ճանաչել են Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը և բանակցություններ են վարել համապատասխան ձևաչափով։ Նա նաև ընդգծել է, որ խորհրդային ժամանակաշրջանում ԼՂԻՄ-ը ձևավորվել է ազգային ինքնորոշման սկզբունքի հիման վրա, ինչը ճանաչվել է տարբեր երկրների կողմից։
«Ինքը մերժում է այդ սկզբունքը, մերժում է քաղաքակրթության սկզբունքը։ 3000 տարի այդ հողի վրա ապրող մարդիկ իրավունք ունեին այդ խնդիրները բարձրացնելու, ու Ղարաբաղյան շարժումը հենց այդ հողի վրա է առաջացել։ Ինքը ոչնչացրեց ինքնորոշման իրավունքի համամարդկային սկզբունքը և հիմա էլ հետևողականորեն ոչնչացնում է` մերժելով քաղաքակրության հիմնական արժեքներից մեկը։ Երևի ինքը դրանով է հիմնավորում իր ավերածությունները և իր պատուհաս լինելը: Ինքն իրեն վերջին խուլիգանի նման է պահում»,– ասել է Արամ Մանուկյանը։
Մանուկյանը նաև հավելել է, որ վարչապետի քայլերն ու հայտարարությունները խաթարել են հազարամյակների քաղաքակրթական ժառանգությունը՝ ներառյալ մշակութային ժառանգությունը, կրթական ու հոգևոր կառույցները։
Նրա համոզմամբ՝ վարչապետի դիրքորոշումը Ղարաբաղյան շարժումը չշարունակելու վերաբերյալ կարող է լուրջ ցնցումների պատճառ դառնալ Հայաստանում՝ խաթարելով ներքաղաքական կայունությունը։

Арам Манукян, вице-президент Армянского национального конгресса, раскритиковал недавние заявления премьер-министра Никола Пашиняна относительно Карабахского движения, утверждая, что высказывания премьер-министра отвергают универсальный принцип самоопределения, сообщает «Спутник Армения».
Во время сессии вопросов и ответов в Национальном собрании Пашинян заявил, что Карабахское движение не должно продолжаться, подчеркнув, что пока он является премьер-министром, это остается официальной позицией Армении. Он предположил, что движение препятствовало становлению армянской государственности.
Манукян ответил, заявив: «Можно комментировать нормальную или спорную мысль, но невозможно комментировать пустоту; не стоит даже спорить с такой пустотой». Он подчеркнул, что в мире существуют два языка для разрешения конфликтов: территориальная целостность и право на самоопределение. По словам Манукяна, Карабахское движение основывалось на праве на самоопределение, принципе, который Азербайджан полностью принял, что подтверждается документально, и были сформированы делегации для переговоров с Нагорным Карабахом.
Он также отметил, что в тот период даже власти в Баку признали право Нагорного Карабаха на самоопределение и вели соответствующие переговоры. Манукян подчеркнул, что в советскую эпоху Нагорно-Карабахская автономная область была создана на основе принципа национального самоопределения, что было признано различными странами.
«Он отвергает этот принцип, отвергает принцип цивилизации. Люди, прожившие на этой земле 3000 лет, имели право поднимать эти вопросы, и Карабахское движение возникло именно на этой основе. Он уничтожил универсальный принцип права на самоопределение и теперь последовательно подрывает одну из основных ценностей цивилизации. Возможно, таким образом он оправдывает свои разрушения и свое бедствие: он ведет себя как последний хулиган», — заявил Манукян.
Манукян также добавил, что действия и заявления премьер-министра подорвали тысячелетнее цивилизационное наследие, включая культурное наследие, образовательные и духовные учреждения.
Он считает, что позиция премьер-министра о прекращении Карабахского движения может привести к серьезным потрясениям в Армении, нарушив внутриполитическую стабильность.