Հայտնի են «Արտավազդ 2025» թատերական մրցանակաբաշխության արդյունքները՝ ներկայացվել են տարվա լավագույն աշխատանքներն ու դերակատարումները։
Տարվա լավագույն ներկայացում է ճանաչվել «Լակոտը», հայտնում է Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնը։
Ներկայացման հիմքում Սոս Սարգսյանի «Լակոտը» վիպակն է: Սա մեծ սիրո մասին իրական պատմություն է, որի հերոսները մատնության և ստալինյան ռեժիմի զոհ են դառնում:Սա նաև անհատի ինքնակայացման դժվարին ուղու, բարոյական կերպարի կայացման պատմություն է:
Բեմադրիչներն են Անդրանիկ Միքայելյանը և Նարինե Գրիգորյանը։
Lավագույն մանկական ներկայացման անվանակարգում հաղթել է «Բարկանո՞ւմ ես» բեմադրությունը։ Երիտասարդական լավագույն բեմադրության կոչմանն արժանացել է «Մարդը ափի մեջ» ներկայացումը։
Տարվա լավագույն դերասան է ճանաչվել Վարշամ Գևորգյանը, իսկ լավագույն երիտասարդ դերասանուհի՝ Միլենա Ղազարյանը։
Լավագույն երաժշտության հեղինակ է դարձել Արմեն Շահինյանը, իսկ լավագույն թատերախոսական մրցանակը հանձնվել է Անի Հարությունյանին։
«Գոյ թատրոնի» կառավարման խորհրդի նախագահ, ռեժիսոր Սարգիս Արզումանյանը հրաժարվել է Ջորջ Օրուելի «Անասնաֆերմա» ներկայացման համար «Արտավազդ» մրցանակաբաշխությունում «Լավագույն երիտասարդ ռեժիսոր» անվանակարգում 2018 թվականին ստացած իր մրցանակից որպես բողոքի նշան։

28 Март 2025 - 10:56 AMT
Стали известны победители театральной премии «Артвазд 2025», на которой были представлены лучшие спектакли и актерские работы года.
Лучшим спектаклем года признан «Босяк», сообщает Национальный театр имени Соса Саргсяна. Спектакль основан на одноименной повести Соса Саргсяна и рассказывает реальную историю большой любви, герои которой становятся жертвами доноса и сталинского режима. Это также повествование о сложном пути самореализации личности и становлении нравственного облика.
Постановку осуществили режиссёры Андраник Микаелян и Нарине Григорян.
В номинации «Лучший детский спектакль» победу одержала постановка «Ты сердишься?», а «Человек на ладони» признан лучшим молодежным спектаклем.
Варшам Геворгян удостоен звания «Лучший актер года», а Милена Газарян стала «Лучшей молодой актрисой».
Армен Шахинян получил награду за лучшую музыку к спектаклю, а Ани Арутюнян – премию за лучшую театроведческую работу.
В знак протеста председатель совета управления театра «Гой», режиссёр Саркис Арзуманян отказался от полученной в 2018 году премии «Артвазд» в номинации «Лучший молодой режиссёр» за постановку «Скотного двора» Джорджа Оруэлла.