28 Մարտ 2025 - 10:10 AMT
Սյունիքի մարզ կատարած այցի ընթացքում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինն այցելել է Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության Գորիսի օպերատիվ կենտրոն։ ԵՄ դիտորդները դեսպանին են ներկայացրել իրավիճակը սահմանին:
«Պատիվ էր հյուրընկալել դեսպան Քրիստինա Քվինին Գորիսի մեր օպերատիվ գրասենյակում, որտեղ նրան ներկայացվել են ԵՄ դիտորդական առաքելության գործունեությունը և սահմանի երկայնքով վերջին զարգացումները»,-ասվում էդիտորդական առաքելության X-ի միկրոբլոգում։
Սյունիքում դեսպան Քվինը շրջայց է կատարել Տաթևի ՀԷԿ-ում, որը լինելով «ՔոնթուրԳլոբալ Հիդրո Կասկադ» ՓԲԸ-ի մաս` Հայաստանում խոշորագույն ամերիկյան ներդրումներից է, հայտնում է ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպանությունը։
Նա այցելել է նաև Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցի, որը Հայաստանի վաղ միջնադարյան ճարտարապետության եզակի նմուշներից է և Սյունիքի մարզի ամենահայտնի պատմամշակութային կոթողներից մեկը։ Դեսպան Քվինը վերահաստատել է Հայաստանի մշակութային ու կրոնական ժառանգությունը պահպանելու կարևորությունը ամենուր։

28 Март 2025 - 11:16 AMT
В рамках визита в Сюникскую область посол США в Армении Кристина Куинн посетила оперативный центр Наблюдательной миссии Европейского союза в Гористе. Наблюдатели ЕС представили ей информацию о текущей ситуации на границе.
«Для нас было честью принять посла Кристину Куинн в нашем оперативном офисе в Гористе, где ей рассказали о деятельности наблюдательной миссии ЕС и последних событиях вдоль границы», — говорится в публикации миссии в X.
Посол также посетила Татевскую гидроэлектростанцию, входящую в состав ЗАО «КонтурГлобал Гидро Каскад», являющуюся одной из крупнейших американских инвестиций в Армении, сообщает посольство США в Ереване.
Кроме того, она побывала в церкви Святой Рипсиме — уникальном памятнике раннесредневековой армянской архитектуры и одном из самых известных историко-культурных объектов Сюника. Посол Куинн вновь подчеркнула важность сохранения культурного и религиозного наследия Армении.