28 Մարտ 2025 - 10:18 AMT
«ՀՀ կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի տրամադրման ենթակառուցվածքի պետություն-մասնավոր գործընկերության ծրագրի» մրցույթի շրջանակում անցկացվել է հայտատուների ֆինանսական առաջարկների բացման նիստը, որը նախագահել է Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը։
Մարտի 31-ին հայտնի կդառնա կենսաչափական փաստաթղթերը թողարկող ընկերության անունը։
Նիստին հրավիրված էին նաև ոլորտում առաջատար համարվող միջազգային կազմակերպությունների՝ AUGENTIC GmbH and Imprensa Nacional Casa da Moeda, S.A. և IDEMIA Identity Security France and A.C.I. Technology S.à.r.l. կոնսորցիումների լիազոր ներկայացուցիչները։
Ըստ սահմանված ընթացակարգերի և առաջարկների հարցման պահանջների՝ ֆինանսական առաջարկների բացման ու գրանցման գործընթացը տեղի է ունեցել բաց և թափանցիկ եղանակով։
Երկու ընկերությունների կողմից ներկայացված ֆինանսական առաջարկները համապատասխանել են ներկայացված չափանիշներին և պահանջներին։ Դրանց վերջնական գնահատումն իրականացվելու է մինչև մարտի ավարտը։
Մարտի 31-ին կբացահայտվի այն ընկերության անունը, որը կստանձնի կենսաչափական փաստաթղթերի թողարկման նոր ենթակառուցվածքի ներդրումը՝ ներառյալ շենքային պայմանների ձևավորումը, գրասենյակների հիմնումը, սերվերային տնտեսության կառուցումը, տպագրական սարքավորումների տեղադրումն ու տեխնիկական համալրումը։
Համաձայն նախատեսված ժամանակացույցի՝ 2026 թվականի երկրորդ կեսին Հայաստանում պաշտոնապես կմեկնարկի կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի արտադրությունը։

Имя компании, которая займется созданием инфраструктуры для выпуска биометрических паспортов и удостоверений личности в Армении, станет известно 31 марта. Это решение будет принято по итогам тендера, организованного Министерством внутренних дел.
Недавно состоялось заседание по вскрытию финансовых предложений в рамках конкурса на реализацию программы государственно-частного партнерства по обеспечению биометрическими паспортами и ID-картами в Республике Армения. Заседание провела министр внутренних дел Арпине Саргсян.
На мероприятие были приглашены уполномоченные представители международных консорциумов, считающихся лидерами в данной сфере: AUGENTIC GmbH и Imprensa Nacional Casa da Moeda, S.A., а также IDEMIA Identity Security France и A.C.I. Technology S.à.r.l.
Согласно установленным процедурам и требованиям конкурсной документации, процесс вскрытия и регистрации предложений прошёл открыто и прозрачно.
Финансовые предложения двух компаний соответствовали предъявленным критериям и требованиям. Их окончательная оценка завершится до конца марта.
31 марта будет объявлено имя компании, которая займется внедрением новой инфраструктуры для выпуска биометрических документов. Это включает в себя создание офисов, обустройство помещений, установку серверного оборудования, монтаж печатной техники и техническое оснащение.
Согласно утвержденному графику, официальное производство биометрических паспортов и удостоверений личности в Армении начнется во второй половине 2026 года.