Արցախի քաղաքական գործիչ Հայկ Խանումյանը, ֆեյսբուքյան իր էջում անդրադառնալով իշխող կուսակցության Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Սարիկ Մինասյանի աղմկահարույց հայտարարությանը՝ ընդգծել է, որ այդ տեսակետը մեկ անձի կարծիք չէ, այլ առավել տարածված մոտեցում է իշխանական շրջանակում։
ՔՊ-ական Սարիկ Մինասյանն ասել է. «Արցախն էնքան վատ տեղ էր, որ գյումրեցիները փող էին հայթայթում, որ իրենց երեխաներն այնտեղ չծառայեին»:
Խանումյանը հավելել է, որ հիմա նույն տրամաբանությամբ վատ տեղեր են Ջերմուկը, Իշխանասարը, Կապանը կամ Սոթքը։
«2022թ․ ձմռանը, բլոկադայի պայմաններում, երբ բազմաթիվ տեղահանված արցախցիներ գտնվում էին Հայաստանի Հանրապետությունում, ձմեռային զորակոչի ցուցանիշն Արցախում եղել է 63 տոկոս։ Հայաստանում այս ցուցանիշը ցածր է 50 տոկոսից։ Այս մասին նույնիսկ վարչապետն է կառավարության նիստերին արտահայտվում։ Պաշտպանության բանակը, նույնիսկ պարտված, թուլացած, տարբեր խնդիրներով հանդերձ, արցախցիների համար վստահելի կառույց էր՝ համեմատաբար, կարգապահ ու մարտունակ։
Բանակային ծառայությունը Հայաստանում լրջագույն սթրես է հասարակության համար։ Այս սթրեսը վերածվում է արտագաղթի ամենագլխավոր պատճառի։ Հայաստանի իշխանություններն անկարող են հասարակությանը պաշտպանության այնպիսի համակարգ առաջարկել, որի պատճառով երկիրն այսքան չէր տկարանա։
Եթե իշխող կուսակցության թեկնածուի խոսքերով՝ «Ղարաբաղն այնքան վատ տեղ էր, որ գյումրեցիները փող էին տալիս այնտեղ չծառայելու համար», ապա հիմա նույն տրամաբանությամբ՝ վատ տեղեր են Ջերմուկը, Իշխանասարը, Կապանը կամ Սոթքը։
Ցավոք, սա միայն մեկ հիմար թեկնածուի կարծիք չէ, այլ գերիշխող է իշխանության մոտ։
Իշխանությունը քաղաքական կամք ու կարողություն չունի բանակ կառուցելու։ Հայոց բանակի հիմքը լավ պատրաստված, բարձր վարձատրվող պայմանագրային զինծառայողներից բաղկացած ստորաբաժանումներն են լինելու, 18 տարեկան երեխաները պետք է ծառայեն մեկ տարի ուսումնական զորամասերում, առանց մարտական հերթապահության կամ մարտական գործողությունների մեջ ներգրավվելու։ Բնականաբար, գործող իշխանությունը նման բանակ կառուցելու ոչ հնարավորություն, ոչ տեսլական, ոչ էլ կամք ունի։ Մենք այլ ճանապարհ չունենք, քան նորմալ բանակ կառուցելը։ Հակառակ դեպքում «վատ» տեղանքների թիվն անընդհատ մեծանալու է»,–ասվում է գրառման մեջ։

Политик из Арцаха Айк Ханумян, комментируя скандальное высказывание кандидата в мэры Гюмри от правящей партии «Гражданский договор» Сарика Минасяна, отметил, что подобное мнение характерно не одному человеку, а в целом отражает доминирующий подход в кругах власти.
Минасян ранее заявил: «Карабах был настолько плохим местом, что гюмрийцы собирали деньги, чтобы их дети там не служили».
Ханумян в ответ указал, что при такой логике «плохими» сейчас являются Джермук, Ишханасар, Капан и Сотк.
«Зимой 2022 года, в условиях блокады, когда множество перемещённых лиц из Арцаха находились в Республике Армения, уровень зимнего призыва в Арцахе составил 63 процента. В Армении он был ниже 50 процентов. Об этом говорил даже премьер-министр на заседаниях правительства. Несмотря на поражение и ослабление, Армия обороны оставалась для арцахцев доверительным, относительно дисциплинированным и боеспособным институтом.
Военная служба в Армении стала серьёзным стрессом для общества. Этот стресс превратился в главную причину массовой эмиграции. Власти не способны предложить такую систему обороны, при которой страна не будет разрушаться.
Если, по словам кандидата от правящей партии, «Карабах был настолько плохим, что гюмрийцы платили, чтобы там не служить», то по той же логике «плохими» являются и Джермук, и Ишханасар, и Капан, и Сотк.
К сожалению, это не мнение одного глупого кандидата, а преобладающая точка зрения внутри власти.
Власть не обладает ни политической волей, ни способностями для построения армии. Основу армянской армии должны составлять хорошо обученные и высокооплачиваемые контрактные подразделения. Восемнадцатилетние юноши должны проходить годичную службу только в учебных частях — без боевых дежурств и участия в боях. У действующей власти нет ни видения, ни возможностей, ни желания создать такую армию. Но у нас нет другого пути. В противном случае число «плохих» мест будет только расти», — говорится в заявлении.