28 Մարտ 2025 - 14:25 AMT
Մարտի 31-ին Գիտությունների ազգային ակադեմիայում կմեկնարկի «Ցածր դոզայով ճառագայթահարման ռիսկերը. ընթացիկ հետազոտություններ և ապագա հեռանկարներ» խորագրով միջազգային գիտաժողովը։
Միջոցառումը կազմակերպվել է Կանադայի ՄքՄասթեր համալսարանի և ՀՀ ԳԱԱ մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի նախաձեռնությամբ՝ ՆԱՏՕ-ի «Գիտություն հանուն խաղաղության և անվտանգության» ծրագրի աջակցությամբ։
Գիտաժողովի նպատակն է համախմբել ոլորտի փորձագետներին՝ գիտական տվյալների հիման վրա մշակելու ճառագայթման հետևանքով առաջացող ռիսկերին գնահատման, կանխարգելման և նվազեցման արդյունավետ մոտեցումներ, ինչը կխթանի ճառագայթային պաշտպանության համակարգի զարգացումը։
Գիտաժողովի օրակարգում ներառված են մի շարք թեմաներ, այդ թվում՝ ցածր դոզայով ճառագայթման կենսաբանական ազդեցությունը, ռադիոէկոլոգիական հարցերը, էկոթունաբանության և կենսամարկերների դերը ռիսկերի գնահատման գործընթացում, ճառագայթային պաշտպանության արդի մեթոդները, ինչպես նաև՝ կարգավորող մարմինների ու գիտական շրջանակների միջև համագործակցության հնարավոր ուղղությունները։
Գիտաժողովում զեկուցումներով հանդես են գալու առաջատար մասնագետներ մի շարք երկրներից, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ից, Գերմանիայից, Լեհաստանից, Կանադայից, Հայաստանից, Ճապոնիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Նորվեգիայից, Ուկրաինայից և Ֆրանսիայից։

28 Март 2025 - 14:32 AMT
31 марта в Национальной академии наук Армении стартует международная конференция под названием «Риски низкодозового облучения: современные исследования и перспективы».
Мероприятие организовано по инициативе Университета Макмастера (Канада) и Института молекулярной биологии Национальной академии наук Армении при поддержке программы НАТО «Наука ради мира и безопасности».
Цель конференции — объединить экспертов для разработки эффективных подходов к оценке, предотвращению и снижению рисков, возникающих в результате радиационного воздействия, на основе научных данных. Эти подходы должны способствовать развитию систем радиационной защиты.
В повестке конференции — широкий круг тем, включая биологическое влияние низких доз радиации, вопросы радиоэкологии, роль экотоксикологии и биомаркеров в процессе оценки рисков, современные методы радиационной защиты, а также возможные направления сотрудничества между регулирующими органами и научным сообществом.
С докладами выступят ведущие специалисты из США, Германии, Польши, Канады, Армении, Японии, Великобритании, Норвегии, Украины и Франции.