29 Մարտ 2025 - 06:44 AMT
Գյումրիում ենթադրյալ ընտրակաշառքի գործով 5 անձի նկատմամբ կիրառվել է վարչական հսկողություն, 3-ի՝ բացակայելու արգելքը
Գյումրու ավագանու ընտրությունների ընթացքում տեղի ունեցած ենթադրյալ ընտրակաշառքի, դրա ստացման և բարեգործության արգելքի խախտման դեպքերով հարուցված քրեական վարույթների շրջանակում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն նախօրեին ձերբակալել է 8 անձի, ովքեր ազատության մեջ գտնվելով ներկայացվել են դատարան՝ խափանման միջոց ընտրելու նպատակով։
Նույն օրը դրանցից 2-ի նկատմամբ կիրառվել է երկրից բացակայելու արգելք, իսկ մնացած 6-ի գործերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան՝ նրանց համար վարչական հսկողություն կիրառելու միջնորդություններով։
Ինչպես հաղորդել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեից, ներկայացված 6 միջնորդություններից 5-ը դատարանը լիովին ընդունել է՝ որպես խափանման միջոց սահմանելով վարչական հսկողություն։ Մեղադրյալները օրենքով սահմանված կարգով ազատ են արձակվել, և նրանց գործերը փոխանցվել են ՀՀ արդարադատության նախարարության պրոբացիայի ծառայությանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Բացի դրանից, դատարանը քննիչի առաջարկությամբ մեղադրյալների նկատմամբ սահմանել է մի շարք սահմանափակումներ՝ այդ թվում՝ առանց վարույթ իրականացնող մարմնի թույլտվության բնակության վայրը չփոխելու, գիշերային ժամերին բնակության վայրը չլքելու, ինչպես նաև որոշ անձանց հետ չհաղորդակցվելու պայմաններ։
«Այլ կերպ՝ վարույթն իրականացնող մարմինը, առաջնորդվելով հանրային շահով, նպատակ ունենալով ապահովել քրեական վարույթով օբյեկտիվությունն ու անաչառությունը, ընտրել և միջնորդել է մեղադրյալների նկատմամբ ընտրել այնպիսի խափանման միջոցներ, որոնք, ի թիվս այլնի, առավելագույնս կապահովեն նաև վարույթի մասնակիցների ընտրական իրավունքի ազատ իրացումը: Վերոգրյալի հիման վրա Հակակոռուպցիոն կոմիտեն վարույթի մասնակիցներին հորդորում է խստորեն պահպանել ընտրված խափանման միջոցների սահմանափակումները և պայմանները՝ դրսևորելով իրավահպատակ վարքագիծ»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:»
Մեղադրյալները համարվում են անմեղ, քանի դեռ դատարանը, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված ընթացակարգով, օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով նրանց մեղավոր չհամարի։

По делу о предполагаемом подкупе избирателей в Гюмри пятеро подозреваемых помещены под административный надзор, еще троим запрещено покидать территорию Армении. Об этом сообщает Антикоррупционный комитет Армении.
В рамках уголовного производства, возбужденного по фактам предполагаемого подкупа, получения взятки и нарушения запрета на благотворительность в ходе выборов в Совет старейшин Гюмри, были задержаны 8 человек. Все они были доставлены в суд для избрания меры пресечения.
В тот же день двоим из них был запрещен выезд за пределы страны, а дела остальных шестерых были направлены в Антикоррупционный суд с ходатайствами об установлении административного надзора.
Как сообщили в Антикоррупционном комитете, из шести представленных ходатайств пять были полностью удовлетворены. Обвиняемые освобождены в порядке, предусмотренном законом, а их дела переданы в службу пробации Министерства юстиции, сообщает «Арменпресс».
Кроме того, по ходатайству следователя суд установил для обвиняемых ряд ограничений: запрет на смену места жительства без разрешения, запрет на выход из дома в ночное время, а также запрет на общение с рядом лиц.
«Иными словами, руководствуясь общественным интересом и стремясь обеспечить объективность и беспристрастность уголовного производства, орган следствия выбрал и ходатайствовал о таких мерах пресечения, которые, среди прочего, максимально обеспечивают реализацию избирательных прав участников производства. Исходя из этого, Антикоррупционный комитет призывает всех участников строго соблюдать установленные меры и проявлять правопослушное поведение», — говорится в сообщении.
Все обвиняемые считаются невиновными до тех пор, пока их вина не будет доказана вступившим в законную силу приговором суда в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом Армении.