29 Մարտ 2025 - 09:01 AMT
Առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը Գյումրու բժշկական կենտրոնի Կաթվածի և նյարդաբանության բաժանմունքի եռամյա գործունեության ամփոփմանն ուղղված գիտաժողովում կարևորել է կաթվածի կանխարգելումն ու բուժումը։
Նա ընդգծել է, որ կաթվածը մեր երկրում մահվան հիմնական պատճառներից երկրորդն է, ուստի բոլոր ջանքերը պետք է ուղղվեն դրա կանխարգելմանն ու ժամանակին բուժմանը։ Ավանեսյանն ընդգծել է, որ կաթվածի բուժման ժամանակային գործոնը վճռորոշ նշանակություն ունի։
«Կաթվածի դեպքում պացիենտի կյանքը փրկելու կամ հաշմանդամությունը կանխելու համար կա խիստ սահմանափակ ժամանակ, ուստի շատ կարևոր է, որ այս ծառայությունները հասանելի լինեն նաև մարզերում: Ուրախ ենք, որ այն արդեն կայացած փաստ է Շիրակի և Լոռու մարզերի բնակիչների համար, հաջորդը պետք է լինի Սյունիքը»,–ասել է նախարարը։
Կաթվածի և նյարդաբանության բաժանմունքի աշխատանքները գիտաժողովում ներկայացրել է բաժանմունքի ղեկավար Ժորա Բաղդասարյանը՝ անդրադառնալով ինչպես իրականացված ծրագրերին, այնպես էլ գործող կառուցվածքային մոդելին։
Գյումրու բժշկական կենտրոնում Կաթվածի և նյարդաբանության բաժանմունքը հիմնադրվել է 2022 թվականին։ Այն սպասարկում է Շիրակի և Լոռու մարզերի բնակչությանը։ Տարածաշրջանում առաջին անգամ այստեղ ներդրվել է Կաթվածի ազգային ծրագիրը, որի շրջանակում պետական պատվերով տրամադրվում են սուր իշեմիկ կաթվածի դեպքում թրոմբոլիտիկ թերապիա և մեխանիկական թրոմբէկտոմիա՝ կյանք փրկող բարձրարժեք ծառայություններ։
Երեք տարվա ընթացքում բաժանմունքում ստացիոնար բուժում է ստացել 2030 պացիենտ, որոնցից 1710-ը՝ կաթվածի ախտորոշմամբ։ 250 հիվանդ ստացել է թրոմբոլիտիկ թերապիա կամ ենթարկվել է մեխանիկական թրոմբէկտոմիայի։

29 Март 2025 - 09:10 AMT
Министр здравоохранения Анаит Аванесян выступила на конференции, посвященной итогам трёхлетней деятельности отделения инсульта и неврологии Гюмрийского медицинского центра, подчеркнув важность профилактики и лечения инсульта.
Она отметила, что инсульт является второй по значимости причиной смерти в Армении, поэтому все усилия должны быть направлены на его предотвращение и своевременное лечение. Аванесян подчеркнула, что время играет ключевую роль при лечении инсульта.
«В случае инсульта у нас есть очень ограниченное время, чтобы спасти жизнь пациента или предотвратить инвалидность. Поэтому крайне важно обеспечить доступность таких услуг в регионах. Мы рады, что это уже реализовано в Ширакской и Лорийской областях. Следующим шагом должен стать Сюник», — заявила министр.
Руководитель отделения Жора Багдасарян представил на конференции итоги работы, рассказав как о реализованных программах, так и о действующей организационной модели.
Отделение инсульта и неврологии Гюмрийского медицинского центра было основано в 2022 году. Оно обслуживает жителей Ширакской и Лорийской областей. Впервые в регионе здесь внедрена Национальная программа по лечению инсульта. В рамках госзаказа предоставляются такие высокотехнологичные и жизненно важные услуги, как тромболитическая терапия и механическая тромбэктомия при остром ишемическом инсульте. За три года стационарное лечение прошли 2030 пациентов, из них 1710 — с диагнозом инсульт. 250 человек получили тромболитическую терапию или прошли механическую тромбэктомию.