29 Մարտ 2025 - 09:30 AMT
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը տեղեկացրել է, որ Մյանմայում տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի թվում Հայաստանի քաղաքացիներ այս պահի դրությամբ չկան, հայտնում է Sputnik Արմենիան:
«Մյանմայի երկրաշարժի զոհերի շրջանում ՀՀ քաղաքացիներ լինելու վերաբերյալ տվյալներ այս պահին չկան»,-ասել են ԱԳՆ–ից։
Մյանմայում տեղի ունեցած ուժեղ երկրաշարժի հետևանքով մահացածների թիվը հասել է 1002-ի, իսկ 2376 մարդ ստացել է տարբեր աստիճանի վնասվածքներ։ Բազմաթիվ մարդիկ դեռ համարվում են անհետ կորած։
Փրկարարական աշխատանքները դեռ շարունակվում են, սակայն տեղական ուժերն ամբողջությամբ չեն բավարարում փլատակների ապամոնտաժման համար։
Մարտի 28-ին Մյանմայում գրանցված 7,7 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժին անմիջապես հաջորդել է 6․4 մագնիտուդ հետցնցում։ Ստորգետնյա ցնցումները զգացվել են նաև հարևան Թաիլանդում, Չինաստանում, Բանգլադեշում, Հնդկաստանում և Լաոսում։ Համացանցում լայնորեն տարածվել են Բանգկոկում բարձրահարկ շենքի փլուզման տեսագրությունները։

Министерство иностранных дел Армении сообщило, что среди жертв мощного землетрясения, произошедшего в Мьянме, граждан Армении на данный момент нет, передаёт «Спутник Армения».
«На данный момент данных о гражданах Армении среди погибших в результате землетрясения в Мьянме нет», — заявили в МИД.
По последним данным, число погибших в результате землетрясения в Мьянме достигло 1002 человек, ещё 2376 получили травмы различной степени тяжести. Множество людей числятся пропавшими без вести.
Спасательные работы продолжаются, однако местных ресурсов недостаточно для полной разборки завалов.
Землетрясение магнитудой 7,7 произошло в Мьянме 28 марта. За ним последовал афтершок силой 6,4. Подземные толчки ощущались также в соседних странах: Таиланде, Китае, Бангладеш, Индии и Лаосе. В сети широко распространяются кадры обрушения высотного здания в Бангкоке.