ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը պարզաբանել է՝ արդյոք Հայաստանը պատրաստվում է վճարել իր տարեկան անդամավճարը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ ՀԱՊԿ բյուջե։
«Հայաստանյան կողմը պաշտոնապես տեղեկացրել է ՀԱՊԿ քարտուղարությանը, որ ձեռնպահ կմնա «ՀԱՊԿ 2024 թ. բյուջեի մասին» ՀԱՊԿ ՀԱԽ որոշման ստորագրումից և դրանով նախատեսված կազմակերպության գործունեության ֆինանսավորմանը մասնակցելուց»,–հայտնել են ԱԳՆ–ից, գրում է Sputnik Արմենիան։
Նշվել է նաև, որ ՀԱՊԿ ներքին ընթացակարգերի համաձայն՝ կառույցի տարեկան բյուջեի վերաբերյալ տեղեկատվությունը հանրային չէ։
Ավելի վաղ ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը հայտարարել էր, որ այն դեպքում, եթե Հայաստանը մինչև 2025 թվականի ավարտը չվճարի անդամավճարը, կազմակերպության անդամ պետությունները կարող են քննարկել տարբեր սցենարներ։
Մայիսի 8-ին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտնել էր Հայաստանի՝ ՀԱՊԿ գործունեության ֆինանսավորմանը չմասնակցելու որոշման մասին։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ևս հունիսի 14-ին հայտարարել էր, որ հաջորդ տրամաբանական քայլը կարող է լինել ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը։ Ավելի ուշ՝ սեպտեմբերի 18-ին Համաշխարհային հայկական համաժողովի ընթացքում, Փաշինյանը նշել էր, որ Հայաստանի և ՀԱՊԿ-ի միջև հարաբերությունները մոտենում են անդառնալի փուլին։ Նրա խոսքով՝ կազմակերպության գործունեությունը վերածվել է երկրի ինքնիշխանությանը սպառնացող գործոնի։
Վարչապետի հայտարարությանը արձագանքել է Կրեմլը։ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի խոսնակ Դմիտրի Պեսկովն նշել է, որ ՀԱՊԿ-ից որևէ վտանգ չի բխում, և այդ կազմակերպությունն իրականում կոչված է իր անդամ պետությունների ինքնիշխանության պաշտպանությանը։

Министерство иностранных дел Армении разъяснило, планирует ли страна выплатить свой ежегодный членский взнос в Организацию Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
«Армянская сторона официально уведомила секретариат ОДКБ, что воздержится от подписания решения Совета коллективной безопасности ОДКБ „О бюджете ОДКБ на 2024 год“ и от участия в финансировании деятельности организации, предусмотренного этим решением», — сообщили в МИД, передаёт «Спутник Армения».
Отмечается также, что, согласно внутренним процедурам ОДКБ, информация о ежегодном бюджете не подлежит огласке.
Ранее заместитель министра иностранных дел России Александр Панкин заявил, что в случае, если Армения не выплатит членский взнос до конца 2025 года, государства — члены ОДКБ могут рассмотреть различные сценарии.
8 мая МИД Армении уже сообщал о решении не участвовать в финансировании деятельности ОДКБ. Премьер-министр Никол Пашинян 14 июня отметил, что следующим логическим шагом может стать выход Армении из организации. Позднее, 18 сентября, во время Всемирного армянского саммита, Пашинян заявил, что отношения между Арменией и ОДКБ приближаются к необратимой фазе. По его словам, деятельность организации превратилась в фактор, угрожающий суверенитету страны.
Заявление премьер-министра прокомментировали в Кремле. Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков подчеркнул, что ОДКБ не несёт никакой угрозы и, напротив, предназначена для защиты суверенитета государств — участников.