ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ Ադրբեջանը 10 օրից ավելի է ինչ համակարգային առումով խախտում է հրադադարի ռեժիմը` վախ, սարսափ և խնդիրներ ստեղծում սահմանամերձ բնակիչների համար, սակայն իշխանությունը կա´մ լուռ էր կա´մ անհեթեթ մեկնաբանություն էր տալիս:
«Իրադրության լրջությունը նոր միայն ստիպել է իշխանությանը` հանրությանը տեղեկացնելու, որ ադրբեջանցիները ոչ միայն կրակում են մարտական դիրքերի, այլ նաև բնակավայրերի ուղղությամբ ու հետևանքն այսօր Խնածախում տեղի ունեցածն է` անհերքելի ապացույցներով»,–գրել է նա։
Ավելի վաղ արված գրառմամբ Աբրահամյանը տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանը գիշերային ժամերին նորից անկանոն կրակահերթերով խախտում է հրադադարի պայմանավորվածությունը։
«Երեկվանից իր խախտումները հայկական կողմի վրա բարդելուց բացի, Ադրբեջանը նաև ՊՆ-ին մեղադրում է ԱԹՍ-ների ակտիվության հարցում:
Կոնկրետ առաջնագծի տեսանելի հատվածում ադրբեջանական շարժեր, ակտիվություն առանձնապես չկա, իսկ թե ինչ է կատարվում խորքում, դժվար է ասել:
Ամեն դեպքում Ադրբեջանի համակարգված գործողություններն առաջնագծում ոչ մեծ ինտենսիվությամբ շարունակվում են»,–գրել է նա։

31 Март 2025 - 10:15 AMT
Депутат Национального собрания Тигран Абраамян сообщил на своей странице в Facebook, что Азербайджан уже более десяти дней систематически нарушает режим прекращения огня, сея страх и создавая проблемы для жителей приграничных населённых пунктов. Однако, по его словам, армянские власти либо молчали, либо делали абсурдные заявления.
Абраамян отметил, что только серьёзность обстановки вынудила власти официально заявить, что азербайджанская сторона стреляет не только по боевым позициям, но и по жилым сёлам. В подтверждение своих слов он указал на недавний инцидент в Хнацаху, приведя его как неопровержимое доказательство.
В более ранней публикации он сообщил, что Азербайджан продолжает нарушать договорённости о прекращении огня ночными беспорядочными выстрелами.
Также Абрамян отметил, что, помимо перекладывания ответственности за нарушения на армянскую сторону, Азербайджан обвиняет Министерство обороны Армении в применении беспилотников. По его словам, на видимой части линии фронта значительной активности не наблюдается, однако оценить ситуацию в глубине территории сложно.
Тем не менее, он подчеркнул, что скоординированные действия Азербайджана на передовой продолжаются, хоть и с небольшой интенсивностью.
С 16 марта Министерство обороны Азербайджана ежедневно распространяет дезинформацию о якобы открываемом с армянской стороны огне. Министерство обороны Армении регулярно опровергает эти заявления. Дезинформацию Баку также опровергла наблюдательная миссия ЕС.