«Կոմունիստական կուսակցության» կողմից առաջադրված քաղաքապետի թեկնածու Վարդան Ղուկասյանն, որն առավելագույն ձայներն է հավաքել ընդդիմադիր թեկնածուների շրջանում, հայտարարել է, որ ՔՊ-ի հետ ճանապարհ չի գնալու։
Նա այդպես է արձագանքել մամուլում հնչած մտահոգություններին, ըստ որոնց՝ հնարավոր է, որ ինքը աջակցի «Քաղաքացիական պայմանագրին» և նպաստի վերարտադրմանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Իմ միջոցով ՔՊ-ն ո՞նց պետք է վերարտադրվի, կարո՞ղ եք ասել»,–ասել է նա՝ հակադարձելով այն պնդմանը, թե Մարտուն Գրիգորյանը մտավախություն է հայտնել, որ Ղուկասյանը կարող է վերջում աջակցել իշխող ուժին։
Դիտարկմանը, թե Վանաձորի օրինակից ելնելով՝ իր դեմ կարող են քրեական գործեր հարուցել ու դրանով ճնշում գործադրել, Ղուկասյանը վստահեցրել է, որ նման մեթոդներն իր նկատմամբ արդյունք չեն ունենալու։ Ըստ նրա՝ նման մեղադրանքների համար հիմքեր չեն կարող գտնվել։ Նա ընդգծել է, որ ներկայացվող քրեական գործերը փաստացի չունեն այն բովանդակությունը, ինչ ներկայացվում է։
«Միանշանակ նման բան չի կարող լինել, որ ինձ վախեցնեն, որ քաղաքապետին կդատեն, և քաղաքապետը կգնա գործարքի ու ՔՊ-ի հետ պայմանավորվածություն ձեռք կբերի։ Ես երբեք իրենց հետ պայմանավորվածություն ձեռք չեմ բերի։ Ինչ ուզում է՝ անեն, կանգնած տեղը թեկուզ շառով էլ տան, ես ՔՊ-ի հետ ճանապարհ չեմ գնալու, չքննարկեք այդ հարցը»,–ասել է Ղուկասյանը։
Ղուկասյանը լրագրողների հետ զրույցում շնորհակալություն է հայտնել թե՛ իրեն աջակցած, թե՛ դեմ քվեարկած քաղաքացիներին՝ նշելով, որ թեկնածուներից մեկը դեռ չի արտահայտել իր դիրքորոշումը, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով, որ պետական ամբողջ համակարգը գործի է դրվել իր դեմ, գրանցված արդյունքները վատ գնահատել չի կարելի։ Ղուկասյանն ընդգծել է, որ օգտագործվել են մի շարք մեթոդներ ու հանձնարարականներ։
«Տեղեկություններ ունենք, որ զինվորներին ասել են՝ զանգեք ձեր ծնողներին, շատ բաներ։ 300 սպարտացիների նման մեր ժողովուրդը կանգնեց ամբողջ պետական ապարատի դեմ, առանց պոնչիկ, պեռաշկի, 20 հազար դրամ բաժանելու, կանգնել են իմ կողքին»,–ասել է նա։
Ինչ վերաբերում է Մարտուն Գրիգորյանին, ապա Ղուկասյանն ասել է՝ հայտարարություն է արել, եթե ընդդիմադիր ուժերից մեկն իրենից շատ ձայն հավաքի, ապա պատրաստ է առանց որևէ պաշտոնի ակնակալիքի միանալ նրան։
«Գիտեմ, որ Ռուբենն արդեն հայտարարություն է արել, ինչի համար շնորհակալություն եմ հայտնում, Կարենը՝ նույնպես։ Ես իրենց հետ կբանակացեմ, կքննարկեմ, ընդհուպ, կցանկանայի, որ իրենցից և աշխատանքի հարց լուծվեր, եթե տեսնեմ իրենց ծրագրերը, որոնք իմ ծրագրում չկան, պատրաստ ենք ի շահ քաղաքի կատարել։ Ինչ մնում է Մարտուն Գրիգորյանին, կարող ենք նստել, խոսել, բանակցել, ոչ մեկին թշնամու աչքերով չեմ նայում, ինչքան էլ վերադաս կառույցները ուզեցան խառնել Գյումրի քաղաքը, ես ասել եմ, որ թշնամի չունեմ իմ երկրում»,–ասել է նա։
Նա նաև պարզաբանել է, որ քվեարկությունից հետո Մարտուն Գրիգորյանի հետ որևէ քննարկում կամ շփում դեռ չի ունեցել։

31 Март 2025 - 12:36 AMT
Вардан Гукасян, кандидат на пост мэра от Коммунистической партии, набравший наибольшее количество голосов среди оппозиционных кандидатов, заявил, что не будет сотрудничать с партией «Гражданский договор».​
Он ответил на опасения в СМИ, предполагающие, что он может поддержать партию «Гражданский договор» и способствовать ее переизбранию, как сообщает Aysor.am.​
«Как «Гражданский договор» может переизбраться через меня? Можете объяснить?» — парировал он, отвечая на утверждения о том, что Мартун Григорян опасается, что Гукасян в конечном итоге может поддержать правящую силу.​
На замечание о том, что, исходя из примера Ванадзора, против него могут быть возбуждены уголовные дела с целью оказания давления, Гукасян заверил, что такие методы не будут эффективны против него. Он считает, что нет оснований для таких обвинений. Он подчеркнул, что представленные уголовные дела фактически не содержат того содержания, которое им приписывается.​
«Абсолютно невозможно меня запугать, говоря, что мэра будут судить, и мэр пойдет на сделку и договорится с «Гражданским договором». Я никогда не соглашусь с ними. Пусть делают, что хотят; даже если сфабрикуют обвинения, я не пойду по пути с «Гражданским договором». Не обсуждайте этот вопрос», — заявил Гукасян.​
Вардан Гукасян поблагодарил как тех, кто поддержал его, так и проголосовавших против, отметив, что один из кандидатов еще не выразил свою позицию, сообщает «Panorama.am».
По его словам, учитывая, что вся государственная система была задействована против него, зарегистрированные результаты нельзя считать плохими. Гукасян подчеркнул, что были использованы различные методы и даны указания.
«У нас есть информация, что солдатам говорили: звоните родителям, и многое другое. Как 300 спартанцев, наш народ встал против всей государственной машины, не раздавая пончики, пирожки и по 20 тысяч драмов, они встали рядом со мной», — заявил он.
Что касается Мартуна Григоряна, то, по словам Гукасяна, тот сделал заявление, что если какая-либо из оппозиционных сил наберет больше голосов, он готов поддержать ее без ожиданий занять пост.
«Знаю, что Рубен уже выступил с заявлением, за что я благодарен ему, и Карен — тоже. Я с ними буду вести переговоры, обсудим. Я бы даже хотел, чтобы с их стороны были решены кадровые вопросы, если в их программах есть то, чего нет у меня — готовы реализовать это в интересах города. Что касается Мартуна Григоряна, мы можем сесть, поговорить, провести переговоры. Я не смотрю на кого-либо как на врага, сколько бы вышестоящие структуры ни пытались дестабилизировать Гюмри — я говорил, что не имею врагов в своей стране», — сказал он.
Он также уточнил, что после голосования еще не имел никаких обсуждений или контактов с Мартуном Григоряном.
Центральная избирательная комиссия подвела предварительные итоги внеочередных выборов в органы местного самоуправления, состоявшихся 30 марта, согласно которым ни одна сила не получила большинства в Гюмри. Для избрания главы общины потребуется формирование политических коалиций. В случае объединения оппозиционных сил мэром Гюмри может стать представитель оппозиции.
В Паракаре в выборах участвовали четыре политические силы: «Гражданский договор» (Людвиг Гюлназарян), блок «Единство» (Володя Григорян), партия «Национальный прогресс» (Давид Минасян) и партия «Стабильность» (Гор Сарибекян). Лидирует блок «Единство», входящая в который партия «Страна для жизни» заявила о победе своего кандидата Володи Григоряна.