1 Ապրիլ 2025 - 09:42 AMT
Արտերկրից ևս 3 գիտնական 5-ամյա ծրագիր կիրականացնի ՀՀ–ում՝ ամփոփվել են «Հայաստանի Հանրապետության գիտական համայնքին արտերկրի գիտնականների ինտեգրում – 2025» մրցույթի արդյունքները։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի հրամանով հաստատվել է այն գիտական նախագծերի ցանկը, որոնք ստացել են ֆինանսավորման երաշխիք։
Ընտրված գիտնականներ ՀՀ գիտական կազմակերպություններում կիրականցնեն հնգամյա նախագիծ: Այդ նպատակով համապատասխան գիտական կազմակերպություններում կստեղծվեն ժամանակակից գիտական ուղղություններով նոր ստորաբաժանումներ:
Ծրագիրը մեկնարկել է 2022 թվականից, որի շրջանակում արդեն երաշխավորվել է 18 գիտական նախագծի ֆինանսավորում։

1 Апрель 2025 - 11:33 AMT
Определены победители конкурса «Интеграция ученых из-за рубежа в научное сообщество Республики Армения — 2025»: еще три зарубежных ученых реализуют пятилетние проекты в Армении.
Согласно приказу министра образования, науки, культуры и спорта Армении, утвержден перечень научных проектов, получивших гарантию финансирования.
Выбранные исследователи будут проводить долгосрочные научные исследования в армянских научных учреждениях. В этих организациях создадут новые подразделения, ориентированные на современные научные направления.