1 Ապրիլ 2025 - 11:29 AMT
Հայաստանում մշակութային ու ստեղծարար ոլորտների զարգացմանն ուղղված «Կատապուլտ» ծրագիրն ամփոփվել է հանդիսավոր միջոցառմամբ։ Ներկայացվել է «Երևան» ամսագրի հատուկ համարը։
ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսն իր ելույթում նշել է, որ նախաձեռնությունը միտված է հայկական հասարակության ու տնտեսության առանցքային ոլորտների զարգացմանը՝ առաջ մղելով ստեղծարարությունն ու նորարարությունը։
«Հայաստանը եվրոպական մշակույթի կարևոր մասնիկներից է և աշխարհին հայտնի է նախևառաջ մշակույթով, ինչպես նաև մարդկանց տաղանդով ու ստեղծագործականությամբ: Մենք այստեղ ենք՝ այդ գործընթացին աջակցելու համար»,- ասել է ԵՄ դեսպան Վասիլիս Մարագոսը։
Նա նշել է, որ թեև «Կատապուլտ» ծրագիրն ավարտվում է, բայց մշակութային կապերի ամրապնդմանն ուղղված համագործակցությունը շարունակվելու է՝ դառնալով ավելի ամուր։
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը նշել է, որ ծրագիրն էական փոփոխություններ է մտցրել մշակութային ընկալումներում։
«Ստեղծարար արդյունաբերության ոլորտում այսօր արդեն կարող ենք խոսել նոր փուլի մասին, որը մշակույթի ոլորտում հանրային տեսանելիություն ունեցող փոփոխություններ պետք է բերի։ Ակնհայտ է, որ հանրության շրջանում մշակույթի հանդեպ վերաբերմունքի փոփոխության լուրջ կարիք ունենք, և այս առումով համատեղ աշխատանքներն ուղղված են մշակույթի ինքնաբավության բարձրացմանը»,- ասել է նա։
Նախարարն ընդգծել է, որ մշակույթի ոլորտը կարող է դառնալ ոչ միայն հասարակության, այլև տնտեսության ամենակարևոր շարժիչ ուժերից մեկը:
ԿԳՄՍ նախարարության փոխանցմամբ՝ «Կատապուլտ» ծրագիրն իր սկիզբն է առել 2022 թվականին՝ իրականացվելով ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության ու Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության համատեղ ջանքերով։ Նախաձեռնության հիմնական նպատակն է մշակութային և ստեղծարար ոլորտի կայուն էկոհամակարգի ձևավորումը Հայաստանում՝ զուգահեռաբար զարգացնելով անկախ արվեստագետների մասնագիտական կարողությունները և համագործակցության հնարավորությունները։
Ստեղծարար տնտեսության խթանումը համընկել է ՀՀ մշակութային քաղաքականության ռազմավարական ուղղությունների և 2021-2026 թթ. կառավարության գործողությունների ծրագրում արձանագրված առաջնահերթությունների հետ։ Ծրագիրն իրականացվել է ԵՄ ֆինանսական աջակցության շրջանակում՝ համագործակցելով ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակի հետ։ Գործընկեր կառույցներ են եղել նաև ՀՀ էկոնոմիկայի ու Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունները։

1 Апрель 2025 - 12:17 AMT
В Армении состоялось торжественное завершение программы «Катапульта», направленной на развитие культурного и креативного сектора. В рамках мероприятия был представлен специальный номер журнала «Ереван».
В своей речи посол ЕС Василис Марагос отметил, что эта инициатива способствует развитию ключевых сфер армянского общества и экономики за счет продвижения творчества и инноваций.
«Армения — важная часть европейской культуры и известна миру прежде всего своим культурным наследием, а также талантами и креативностью своего народа. Мы здесь, чтобы поддержать этот процесс», — заявил посол ЕС Василис Марагос.
Он подчеркнул, что хотя программа «Катапульта» завершилась, сотрудничество в сфере укрепления культурных связей будет продолжено и станет еще более прочным.
Министр образования, науки, культуры и спорта Армении Жанна Андреасян отметила, что программа внесла существенные изменения в восприятие культуры.
«Сегодня в сфере креативных индустрий мы можем говорить о новом этапе, который должен привести к заметным для общества переменам. Очевидно, что существует острая необходимость в изменении отношения общества к культуре, и в этом направлении совместная работа направлена на повышение самодостаточности культуры», — сказала она.
Министр также подчеркнула, что сфера культуры может стать одним из главных двигателей развития как общества, так и экономики.
По данным министерства, программа «Катапульта» стартовала в 2022 году и была реализована совместными усилиями Министерства образования, науки, культуры и спорта Армении и Представительства ЕС в Армении. Основной целью инициативы стало формирование устойчивой экосистемы в культурной и креативной сфере, а также развитие профессиональных навыков и возможностей сотрудничества независимых художников.
Стимулирование креативной экономики соответствует стратегическим направлениям культурной политики Армении и приоритетам, зафиксированным в программе действий правительства на 2021–2026 годы. Программа реализовывалась при финансовой поддержке ЕС в сотрудничестве с армянским офисом АОАА. Партнерами выступили также министерства экономики и высокотехнологичной промышленности РА.