2 Ապրիլ 2025 - 07:16 AMT
Մարտի 29-ին Տաշիրի մշակույթի տանը տեղի է ունեցել «ԴեմԱռԴեմ․ Սերունդների երկխոսություն մարզային ֆորումը», որիգլխավոր հովանավորներն այս տարի IDBank և Իդրամ ընկերություններն էին՝ «Մի դրամի ուժը» կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրով։
Նախաձեռնության հեղինակը «Մարզերի երեխաները մարզերում» սոցիալ-կրթական ՀԿ-ն է, որի նպատակն է ստեղծել հայրենատեր, կիրթ, ամուր արժեհամակարգով առաջնորդների ապակենտրոն համայնք՝ հանուն Հայաստանի համաչափ զարգացման։
Միջոցառման մեկնարկի խոսքում IDBank և Իդրամ ընկերությունների հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը նշել է, որ «Մի դրամի ուժի» համար առանձնահատուկ կարևորություն ունեն մարզային երիտասարդությանը և առհասարակ երիտասարդ սերնդին կրթող, առաջնորդական հմտություններ սովորեցնող և նոր հորիզոններ ստեղծող ծրագրերը։
«Իդրամը և IDBank-ը շատ կարևորում են մարզերի զարգացումն ու մարզային երիտասարդության համար լրացուցիչ հնարավորությունների դռներ բացելը, որովհետև այսօր մենք ունենք իսկապես շատ պայծառ երիտասրադներ, որոնք մեր ապագան են կերտելու»,- ընդգծել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Մարզերի երեխաները մարզերում» սոցիալ-կրթական ՀԿ նախագահ Արամայիս Մարգարյանի համոզմամբ՝ այսօրինակ նախաձեռնություններն առանց գաղափարակիցների աջակցության հնարավոր չէ կյանքի կոչել։
«Մի դրամի ուժն» իր չափով աջակցությամբ ու ռեսուրսներով ապահովեց ֆորումի կայացումը, մենք էլ մեր համայնքի ու կամավորների ուժերով և ներգրավվածությամբ կարողացանք գետնի վրա իրականության վերածել այս ամենը, ինչի համար շնորհակալ ենք»,–ասել է նա։
Ֆինանսական բաղադրիչից բացի, IDBank և Իդրամ ընկերությունները ֆորումին միացել են նաև կրթական ծրագրով, որի շրջանակում ավելի քան 150 երիտասարդ Հայաստանի բոլոր մարզերից մասնակցել է ֆինանսական գրագիտության օնլայն սեմինարների, որոնց ամենաակտիվ մասնակիցները Իդրամ և IDBank ընկերությունների կողմից արժանացել են խորհրդանշական նվերների։ «Մի դրամի ուժի» թիմը նաև ստանձնել է ֆորումի խոսնակներից արցախցի Սվետլանա Մովսիսյանի ելույթի մենթորությունը։
Ֆորումի երկրորդ գլխավոր գործընկեր՝ Ucom ընկերության գլխավոր տնօրենՌալֆ Յիրիկյանի վարած պանելային քննարկման բանախոսներն էլ ՄԵՄ-ի նախորդ տարվա լավագույն խոսնակներն էին։
Միջոցառման ավարտին ֆորումի մասնակից բոլոր պատանի խոսնակներն Իդրամ և IDBank ընկերությունների կողմից արժանացել են 50,000 դրամի չափով idcoin-ների։
Ֆորումի մասնակցությունն այս տարի բացառապես տոմսերով էր, որոնք ունեին խորհրդանշական գին՝ ընդամենը 1 դրամ։ Կազմակերպիչներն այսկերպ նպատակ են ունեցել ցույց տալու, թե որքան կարևոր ու մեծ ուժ կարող են դառնալ մեկ դրամները, երբ համատեղվում են․ չէ՞ որ IDBank-ն ու Իդրամը յուրաքանչյուր վճարումից իրենց սեփական միջոցներից մեկ դրամ են հատկացնում «Մի դրամի ուժը» նախաձեռնությանը։

Региональный форум «Face to Face: Диалог поколений» прошёл 29 марта в Доме культуры «Ташир» при поддержке программы корпоративной социальной ответственности «Сила одного драма», реализуемой компаниями IDBank и Idram.
Инициатором форума выступила общественная организация «Дети регионов в регионах», главная цель которой — формирование децентрализованного сообщества патриотичных, образованных и целеустремлённых молодых лидеров, работающих на благо устойчивого развития Армении.
В своём приветственном слове руководитель отдела коммуникаций и программ социальной ответственности Idram и IDBank Татевик Вардеванян подчеркнула важность программ инициативы «Сила одного драма», направленных на обучение и развитие молодёжи в регионах.
«Особое внимание мы уделяем развитию лидерских навыков и расширению горизонтов для молодых людей. Сегодня у нас есть талантливая молодежь, которая формирует завтрашний день страны», — отметила она.
Президент общественной организации «Дети регионов в регионах» Арамаис Маргарян, в свою очередь, подчеркнул, что подобные инициативы невозможно реализовать без единомышленников: «Поддержка инициативы «Сила одного драма» стала ключевой в организации форума. Благодаря помощи партнёров и самоотверженной работе волонтёров мы смогли воплотить наши идеи в жизнь. Благодарим всех, кто стал частью этого дела».
Помимо финансовой поддержки, IDBank и Idram выступили с образовательной программой, в рамках которой более 150 молодых людей со всех регионов Армении прошли онлайн-семинары по финансовой грамотности. Самые активные участники получили символические подарки от компаний.
Команда «Силы одного драма» также организовала выступление Светланы Мовсисян — одной из спикеров форума из Арцаха.
Во время панельной дискуссии, модератором которой стал генеральный директор Ucom (второго генерального партнёра форума) Ральф Йирикян, выступили лучшие спикеры прошлого года на MEM.
В завершение форума все молодые участники, выступавшие на мероприятии, получили от Idram и IDBank idcoin на сумму 50 000 драмов.
Отметим, что участие в форуме было исключительно по билетам, стоимость которых составила всего 1 драм. Таким образом, организаторы подчеркнули силу даже самой небольшой суммы, если она направлена на благое дело. Ведь IDBank и Idram жертвуют по одному драму от каждого платежа на развитие социальных инициатив в рамках программы «Сила одного драма».