Երևանում տեղի է ունեցել լուսանկարիչ Դենիս Գրիգորյուկի անհատական ցուցահանդեսի բացումը՝ «Դոնբասն ականատեսի օբյեկտիվով» խորագրով։ Ցուցահանդեսը ներկայացնում է պատերազմական իրականությունը՝ ֆիքսված տասնյակ լուսանկարներում։
Նախաձեռնող լուսանկարիչը նշել է, որ հայերին պատերազմը բացատրելու կարիք չկա, քանի որ իրենք ևս նման ցավի միջով են անցել, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Չեմ ուզում վշտի չափով «մրցել», երբեք դա կարևոր չեմ համարել։ Վիշտը բոլորի մոտ նույնն է, և, ցավոք, իմ գործը այդ վիշտն արձանագրելն է։ Ցուցահանդեսը մեր ցավի մասին է, այն, ցավոք, չի ավարտվել», – ասել է նա։
Գրիգորյուկը, ով ծնվել և մեծացել է Դոնեցկում, շեշտել է, որ իր նպատակը լուսանկարների միջոցով աշխարհին ցույց տալն է այն գինը, որը վճարում է Դոնբասի բնակչությունը։ Նա վստահեցրել է, որ իր համար կարևորը Ռուսաստանի սահմաններից դուրս մարդկանց ոչ անտարբեր վերաբերմունքն է իրենց ողբերգության հանդեպ։
Ցուցահանդեսի բացման արարողությանը ներկա է եղել Հայաստանում Ռուսաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը, ով նշել է, որ նախաձեռնությունն օգնում է կոտրել հակառուսական քարոզչության պատն ու ներկայացնել իրականությունը։
«Ես երախտապարտ եմ բոլոր նրանց, ովքեր այսօր եկել են այս ցուցահանդեսին, և վստահ եմ, որ այն իր ներդրումը կունենա, որպեսզի Դոնբասի և Ուկրաինայի տարածքում տեղի ունեցող իրադարձությունների մասին ճշմարտությունը գրավի մարդկանց, այդ թվում հայերի հոգիներն ու սրտերը», – ասաց նա։
Ցուցահանդեսին ներկա է եղել ՌԴ Արտաքին գործերի նախարարության հատուկ հանձնարարությունների դեսպան Ռոդիոն Միրոշնիկը, որը կարևոր ներդրում ունի Դոնբասում և հարակից տարածքներում տեղի ունեցող իրադարձությունների միջազգային լուսաբանման գործում։
«Դոնբասն ականատեսի օբյեկտիվով» ցուցահանդեսը Երևանում իրականացվում է Ռուսական տան նախաձեռնությամբ՝ Մոսկվայի տան աջակցությամբ և բաց է լինելու մինչև ապրիլի 7-ը։
Դենիս Գրիգորյուկի լուսանկարները արդեն ցուցադրվել են Մոսկվայում, Սանկտ Պետերբուրգում, Կալինինգրադում, Դոնեցկում, ինչպես նաև մի շարք եվրոպական երկրներում՝ Իսպանիայում, Իտալիայում, Բելգիայում, Սերբիայում, Գերմանիայում և Բուլղարիայում։

В Ереване открылась персональная фотовыставка Дениса Григорюка под названием «Донбасс сквозь объектив очевидца». На ней представлены десятки фотографий, отображающих военную реальность.
По словам автора, армянам не нужно объяснять, что такое война — они тоже прошли через подобную боль, сообщает «Спутник Армения».
«Я не стремлюсь “соревноваться” в горе, это никогда не имело для меня значения. Боль у всех одинакова, и, к сожалению, моя работа — фиксировать эту боль. Выставка — о нашей боли, которая, увы, еще не завершилась», — заявил он.
Григорюк, родившийся и выросший в Донецке, подчеркнул, что его цель — через фотографии показать миру, какой ценой живут жители Донбасса. По его словам, для него важно, чтобы за пределами России трагедия Донбасса не вызывала равнодушия.
На церемонии открытия присутствовал Чрезвычайный и Полномочный Посол России в Армении Сергей Копыркин. Он отметил, что инициатива помогает разрушить стену антироссийской пропаганды и представить реальность.
«Я благодарен всем, кто пришел сегодня. Уверен, что выставка внесет свой вклад в то, чтобы правда о событиях в Донбассе и на территории Украины нашла отклик в сердцах людей, в том числе армян», — сказал он.
Также на открытии присутствовал посол по особым поручениям МИД России Родион Мирошник, активно участвующий в международном освещении событий в Донбассе и прилегающих регионах.
Выставка организована Российским домом в Ереване при поддержке Московского дома и будет открыта до 7 апреля.
Фотоработы Григорюка ранее были представлены в Москве, Санкт-Петербурге, Калининграде, Донецке, а также в ряде европейских стран: Испании, Италии, Бельгии, Сербии, Германии и Болгарии.