2 Ապրիլ 2025 - 09:59 AMT
Միջազգային իրավունքի մասնագետ Արա Ղազարյանը՝ Արցախի ժողովրդի վերադարձի իրավունքի թեմայով կազմակերպված հանրային քննարկման ժամանակ հայտարարել է, որ բռնի տեղահանված արցախցիների գույքի նկատմամբ իրենց իրավունքը շարունակում է պահպանվել ու պահպանվելու է տասնամյակներ շարունակ, հայտնում է Aravot.am-ը։
«Սա ասելով՝ ես հիմնվում եմ հենց միջազգային իրավունքի փորձի վրա։ Կոնկրետ Հյուսիսային Կիպրոսը շատ նման է Արցախի դեպքին՝ Թուրքիայի ռազմական գործողությունների հետեւանքով 230 հազար մարդ 1974 թվականին բռնի տեղահանվեցին, թողեցին այնտեղ իրենց գույքը։ Եվ 10 տարի անց, երբ Սահմանադրության ուժով ազգայնացվեց այդ ամբողջ գույքը, 20 տարի, 30 տարի անց միջազգային հանրությունը չընդունեց դա։
Այդ օրենքները, որոնք ընդունվել էին, որոնցով այդ գույքը հանրայնացվեց, համարվեցին անօրինական, որովհետեւ բռնության արդյունքում էր դա իրականացվել։ Եվ թեկուզ 30-40 տարի հետո դատարանները որոշումներ էին կայացնում, որ մարդիկ շարունակում են իրենց գույքային իրավունքն ունենալ։ Հետևաբար, կամ պետք է վերադառնան ապրեն այնտեղ, կամ պետք է փոխհատուցում տրվի։ Այսինքն՝ սա ամենակարևոր սկզբունքն է, որը պետք է հիշենք։ Եթե արցախցին այսօր Հայաստանում է ու չի կարողանում իր գույքը շոշափել, օգտագործել, հնարավորություն չունի վերադառնալու ու ապրելու, 5 տարի էլ անցնի, 10, 20 տարի էլ անցնի, իրավունքի ուժով տիտուլը՝ տիտղոսաթերթը շարունակում է արցախցին պահել»,- ասել է նա։
Մասնագետի խոսքով՝ նույնիսկ այն դեպքերում, երբ ադրբեջանական կողմը ոչնչացնում է Արցախի տարածքում գտնվող գույքը, գույքային պահանջը չի դադարում։ Այդ պարագայում հարցը տեղափոխվում է այլ իրավական հարթություն՝ առանց փոխհատուցման էքսպրոպրիացիայի, ինչը միջազգային իրավունքի տեսակետից գնահատվում է որպես հանցավոր արարք։
«Այո, այդ հիմքով գանգատներն ուղարկվում են։ Դրա կոնտեքստը մի քիչ այլ է, ստացվում է էկսպրոպրիացիա առանց փոխհատուցման, որը նույնիսկ միջազգային հանցագործություն է։ Բայց ցանկացած տեսակի անշարժ և շարժական գույքի նկատմամբ, եթե անձն ունի այդ տիտղոսաթերթը, դա շարունակում է պահպանվել տասնամյակներ, մինչև որ որոշում չկայացվի։ Որոշումը կամ-կամ է՝ կամ թույլ եք տալիս, որ անձը վերդառնա և ապրի, բայց արժանապատիվ ու անվտանգ, կամ տալիս եք հատուցում։
Սա այն հրամայականն է, որին այսօր Ադրբեջանը բախվել է։ Եվ Ադրբեջանը լուծում չունի, ինչ լուծում էլ առաջարկի, այնպես, ինչպես իրենց նախագահն է պատկերացնում, դա համարվելու է անօրինական։ Եվ միջազգային որևէ քաղաքական կամ դատական մարմին որևէ հիմք չունի դա ընդունելու։ Ադրբեջանը դրա դեմ կարող է պայքարել միայն կեղծ ինչ-որ խոսույթներ, նարատիվներ պատրաստելով։
Օրինակ՝ երբ մենք խոսում ենք 2020-2023 թթ․ դեպքերի մասին, նրանք հիշում են 1992-1994 թթ․ դեպքերի մասին, որովհետև ոչինչ չունեն հակադրելու նրան, թե ինչ են արել 2020-2023 թվականներին։ Այն, ինչ արել են, դա ինքնին անօրինական է։ Նույնիսկ այս կեղծ դատավարությունները, որոնք ընթանում են, սլաքներն ուղղելով Հայաստանի վրա, այդ դատավարություններն իրավական հիմք չունեն։ Այդ դատավարությունները նույնիսկ արդար դատավարության նվազագույն չափանիշներին չեն համապատասխանում։ Այսինքն՝ իրենք լուրջ խնդիրներ ունեն, որոնք նախատեսում են լուծել, մենք էլ պետք է այդ խնդիրներին դիմագրավենք՝ հաշվի առնելով, որ մեր պահանջն արդարացի է։ Մենք զոհի կարգավիճակում ենք, եւ միջազգային իրավունքը մեր կողմից է»,–ասել է մասնագետը։

2 Апрель 2025 - 11:31 AMT
Специалист по международному праву Ара Казарян на публичной дискуссии, посвящённой праву на возвращение народа Арцаха, заявил, что принудительно перемещённые лица продолжают сохранять право собственности на своё имущество, и это право будет действовать на протяжении десятилетий, сообщает «Aravot.am».
«Говоря это, я опираюсь на практику международного права. Пример Северного Кипра очень схож с Арцахом: в результате военной операции Турции в 1974 году были вынуждены покинуть свои дома 230 тысяч человек, оставив там имущество. Через 10 лет, когда согласно Конституции всё это имущество было национализировано, международное сообщество не признало такие действия даже через 20–30 лет», — пояснил он.
По его словам, принятые законы о национализации были признаны незаконными, так как основаны на насилии. «Суды даже спустя 30–40 лет признавали, что у людей сохраняются права на имущество. Следовательно, их либо должны вернуть туда для проживания, либо выплатить компенсацию. Это основной принцип, который мы должны помнить. Если арцахец живёт в Армении и не может использовать своё имущество, не имеет возможности вернуться и жить там — даже через 5, 10, 20 лет, по закону право собственности остаётся у него», — сказал Казарян.
Он отметил, что даже в случаях, когда азербайджанская сторона уничтожает имущество в Арцахе, право на него не исчезает. В таких случаях речь идёт об экспроприации без компенсации, что по международному праву считается преступлением.
«Да, по таким основаниям подаются жалобы. Это уже другая плоскость — экспроприация без компенсации, которая является международным преступлением. Но если у человека есть документ на недвижимость или движимое имущество, его право сохраняется десятилетиями, пока не будет принято решение. Решение может быть только двух типов: либо разрешение на безопасное и достойное возвращение, либо компенсация.
Это та проблема, с которой сегодня сталкивается Азербайджан. И как бы он ни пытался найти решение, подобное предложенному его президентом, оно будет считаться незаконным. Ни один международный политический или судебный орган не имеет оснований для его признания. Азербайджан может сопротивляться только создавая фальшивые нарративы», — отметил он.
«Когда мы обсуждаем события 2020–2023 годов, они ссылаются на 1992–1994 годы, потому что не могут противопоставить ничего реального в ответ на свои действия 2020–2023 годов. То, что они сделали, само по себе незаконно. Даже эти показательные суды, обвиняющие Армению, не имеют юридической основы и не соответствуют даже минимальным стандартам справедливого судебного разбирательства. У Азербайджана серьёзные проблемы, и они надеются их решить. Мы же должны противостоять этим проблемам, зная, что наша позиция справедлива. Мы — жертвы, и международное право на нашей стороне», — заключил Казарян.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув весь регион массированному обстрелу. Уже на следующий день, 20 сентября, власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку — разоружение сил обороны и роспуск Республики Арцах. 24 сентября началась массовая депортация арцахцев, в Армению было вынужденно переселено более 100 тысяч человек. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске Республики Арцах, вступивший в силу с 1 января 2024 года.