Ադրբեջանագետ Տաթևիկ Հայրապետյանը, անդրադառնալով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ՀՀ–ին ուղղված վերջին պահանջներին, Տելեգրամի իր ալիքում կիսվել է ադրբեջանցի երկու փորձագետների քննարկումից մի դրվագով, որտեղ մեկը նշում է, որ միջազգային իրավունքում անընդունելի է, որ է որևէ պետություն մեկ այլ պետությունից սահմանադրություն փոխել պահանջի։
Հայրապետյանը նշել է, որ եթե Հայաստանում լիներ պետական շահը սպասարկող իշխանություն, Ալիևը երբեք չէր կարողանա նման նվաճումների հասնել։
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում և Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություն։ Այս երկու պայմանների կատարումից հետո խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համար ոչ մի խոչընդոտ չի լինի»,- ասել է Ալիևը գերմանացի գործընկեր Շտայնմայերի հետ մամուլի ասուլիսում։
«Այդ համատեքստում ցանկացա կիսվել ադրբեջանցի երկու փորձագետների քննարկումից մեկ այլ դրվագով, որտեղ մեկը նշում է, որ միջազգային իրավունքում անընդունելի է, թե ինչպես կարող է որևէ պետություն մեկ այլ պետությունից սահմանադրություն փոխել պահանջի։
Նա իրավացի է, եթե Հայաստանում լիներ պետական շահը սպասարկող իշխանություն, Ալիևը երբեք չէր կարողանա նման նվաճումների հասնել․․․ Ես դեռ երկու տարի առաջ մի գրառում էի արել ու համեմատել «Խաղաղության պայմանագրի» մասին խոսույթը Աղայանի հեքիաթի հետ՝ կանխատեսելով՝ «Ադրբեջանը նոր պահանջներ առաջ կքաշի «երանելի» պայմանագրի ստորագրման համար: Դրանք կլինեն թե՛ տարածքների ու իրավունքների զիջման և թե՛ արժանապատվության ու գաղափարական դաշտում մեզ նսեմացնելուն և քայքայելուն ուղղված քայլեր», իսկ Փաշինյանն էլ դրանք կկատարի։ Ցավոք, դա իրողություն է դարձել…»,–գրել է Հայրապետյանը։

Азербайджановед Татевик Айрапетян на своём канале в Telegram поделилась фрагментом дискуссии между двумя азербайджанскими экспертами, где один из них подчёркивает: в международном праве недопустимо, чтобы одно государство требовало от другого изменить конституцию.
Поводом для комментариев послужили недавние заявления президента Азербайджана Ильхама Алиева, который на совместной пресс-конференции с президентом Германии Штайнмайером отметил: «После роспуска Минской группы ОБСЕ и изменения Конституции Армении не останется препятствий для подписания мирного соглашения».
«В этом контексте я решила поделиться другим фрагментом обсуждения между двумя азербайджанскими экспертами, где один из них утверждает: в международном праве недопустимо, чтобы государство требовало изменения конституции у другого», — написала Айрапетян.
Она добавила, что если бы в Армении была власть, отстаивающая государственные интересы, Алиеву никогда не удалось бы добиться подобных результатов.
«Я ещё два года назад писала, сравнив риторику вокруг “мирного договора” с сказкой Агаяна, предсказывая: Азербайджан выдвинет новые требования к “вожделенному” соглашению — уступки в вопросе территорий и прав, а также действия, направленные на унижение нас в вопросах достоинства и идеологии. К сожалению, это стало реальностью», — подчеркнула Айрапетян.