2 Ապրիլ 2025 - 13:25 AMT
Հայաստանի գլխավոր դատախազության հրապարակած տվյալներով՝ պետական իշխանության և կառավարման դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը 2024 թվականին նվազել է 168-ով կամ 3.6 տոկոսով՝ կազմելով 4536 դեպք, 2023-ին գրանցվել էր 4704 դեպք։
Դեպքերի թվի նվազմանն ուղեկցել է բացահայտման ցուցանիշի թեթև անկում․ եթե 2023-ին այդ ցուցանիշը կազմել էր 19.6 տոկոս, ապա 2024-ին՝ 19.5 տոկոս, հայտնում է Արմենպրեսը։
Դատախազության հաղորդմամբ՝ հանցագործությունների նվազման հիմնական պատճառը եղել է մի շարք կոնկրետ հոդվածներով նախատեսված արարքների նվազումը։ Մասնավորապես՝ պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և անցնելու դեպքերը նվազել են 83-ով կամ 14.9 տոկոսով (2023 թ․՝ 556, 2024 թ․՝ 473), կաշառք ստանալու, տալու և միջնորդության դեպքերը նվազել են 128-ով կամ 22.3 տոկոսով (2023 թ․՝ 574, 2024 թ․՝ 446), իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերը նվազել են 30-ով կամ 21.3 տոկոսով (2023 թ․՝ 141, 2024 թ․՝ 111),
Պետական իշխանության և ծառայության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների դեպքերը նվազել են 17-ով կամ 0.8 տոկոսով (2023 թ․՝ 2161, 2024 թ․՝ 2144):

Согласно данным, опубликованным Генеральной прокуратурой Армении, в 2024 году число преступлений, направленных против государственной власти и управления, снизилось на 168 случаев или 3,6%, составив 4536 инцидентов по сравнению с 4704 случаями в 2023 году.
Показатель раскрываемости при этом немного снизился — с 19,6% в 2023 году до 19,5% в 2024 году, сообщает «Арменпресс».
По данным прокуратуры, снижение числа преступлений обусловлено уменьшением количества деяний по ряду конкретных статей Уголовного кодекса. В частности:
- Случаи злоупотребления и превышения должностных полномочий сократились на 83 или 14,9% (с 556 до 473).
- Случаи получения, дачи и посредничества во взяточничестве уменьшились на 128 или 22,3% (с 574 до 446).
- Насилие в отношении представителей власти снизилось на 30 или 21,3% (с 141 до 111).
- Прочие преступления против государственной власти и службы сократились на 17 или 0,8% (с 2161 до 2144).