3 Ապրիլ 2025 - 06:50 AMT
Փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանին դաժանաբար ծեծի ենթարկելու գործով նոր քննություն կիրականացվի։ Գործի վերանայման հիմքում դրվել է կոմայի մեջ գտնվող Արա Մխիթարյանի մահվան հանգամանքը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Մխիթարյանին ծեծի ենթարկելու գործով 5 տարվա ազատազրկման էր դատապարտվել Հարություն Գրիգորյանը։ Թեև դատավճիռը դարձել է օրինական, սակայն Արա Մխիթարյանի մահը՝ նա մահացել է կոմայի մեջ գտնվելու երկար ժամանակահատվածից հետո 2023 թվականին, հիմք է դարձել նոր քննություն սկսելու համար։
Մահվան փաստի հիմքով ՀՀ Քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության չորրորդ կայազորային բաժնում, դեռևս 2021 թվականի մայիսի 5-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 187-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով նախաձեռնվել է թիվ 92217623 քրեական վարույթը, որն առայժմ 2024-ի մայիսի 15-ին կարճվել է։ Սակայն տուժողի իրավահաջորդ Սամվել Մխիթարյանի՝ գլխավոր դատախազի տեղակալ Մ. Մարտիրոսյանին ուղղված դիմումից հետո հարուցվել է նախնական վարույթ։
Գլխավոր դատախազի տեղակալը, հաշվի առնելով քննության արդյունքները, վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել։ Ըստ բողոքաբերի՝ բացահայտված հանգամանքները նախկինում դատարանների համար անհայտ են եղել, սակայն այժմ կարող են փոխել դատապարտյալի մեղքի ծանրության գնահատականը։
Մասնավորապես, փաստարկվել է, որ Մխիթարյանի մահը վրա է հասել դատավճռի օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո, ինչը վերածվել է նոր հանգամանքի։ Դիահերձման և դատաբժշկական փորձաքննությունների եզրակացությունները հաստատել են, որ մահը գտնվում է ուղղակի պատճառահետևանքային կապի մեջ ստացած վնասվածքների և դրանց հետևանքների հետ։
Վճռաբեկ դատարանը որոշում է կայացրել գործն ուղարկել Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերի ընդհանուր իրավասության դատարան՝ նոր քննության։ Բացի այդ, դատարանը որոշել է Հարություն Գրիգորյանին կրկին կալանավորել երկու ամսով։
Արա Մխիթարյանը դաժան ծեծի է ենթարկվել 2019 թվականի սեպտեմբերի 18-ին՝ Վայոց Ձորի Եղեգնաձոր քաղաքի Արսենյան փողոցի շենքերից մեկի բակում։ Ըստ հարազատների՝ միջադեպին անմիջական մասնակցություն է ունեցել նաև Տրդատ Սարգսյանը, ով այդ ժամանակ զբաղեցրել է մարզպետի պաշտոնը և դրանից հետո հրաժարական է ներկայացրել։ Մարզպետի ներկա լինելու հանգամանքը հաստատվել է երեք վկաների ցուցմունքներում, սակայն Սարգսյանին մեղադրանք չի առաջադրվել, փոխարենը՝ վկաներին մեղադրանք է առաջադրվել սուտ մատնության համար, իսկ գործը ներկայում դատարանում է։
Զավեն Գրիգորյանի մասով գործը դատարան չի հասել, քանի որ նախաքննական մարմինը դադարեցրել է հետապնդումը՝ արդարացման հիմքով։ Մինչդեռ Հարություն Գրիգորյանը դատապարտվել է հինգ տարվա ազատազրկման, պատժի հաշվարկը սկսած 2019-ից։ 2024-ի փետրվարին նա պայմանական վաղաժամկետ ազատ է արձակվել Կոտայքի մարզի դատարանի որոշմամբ, որը հետագայում վերաքննիչ ատյանը բեկանել է, և Գրիգորյանը վերադարձվել է քրեակատարողական հիմնարկ։
Փոխգնդապետ Արա Մխիթարյանի մահը վրա է հասել 2023 թվականի հուլիսի 27-ին՝ գրեթե չորս տարի շարունակ կոմայի մեջ գտնվելուց հետո։

По делу о жестоком избиении подполковника Ара Мхитаряна будет проведено новое расследование. Основанием для пересмотра дела стала смерть Мхитаряна в состоянии комы, сообщает «Пастинфо».
Ранее по данному делу Арутюн Григорян был приговорён к пяти годам лишения свободы. Хотя приговор вступил в законную силу, смерть Мхитаряна в 2023 году, после продолжительной комы, стала основанием для начала нового следствия.
Ещё 5 мая 2021 года в четвертом гарнизонном отделе Главного военного следственного управления Следственного комитета Армении было возбуждено уголовное дело № 92217623 по части 2, пункту 2 статьи 187 Уголовного кодекса Армении. Однако это производство было прекращено 15 мая 2024 года. Впоследствии, по обращению правопреемника потерпевшего Самвела Мхитаряна к заместителю генерального прокурора М. Мартиросяну, было возбуждено предварительное производство.
Заместитель генерального прокурора, учитывая результаты следствия, подал кассационную жалобу. По мнению заявителя, выявленные обстоятельства ранее были неизвестны судам и могут изменить оценку степени вины осуждённого.
В частности, указывается, что смерть Мхитаряна наступила уже после вступления приговора в силу, что квалифицируется как новое обстоятельство. Согласно выводам вскрытия и судебно-медицинской экспертизы, смерть находится в прямой причинно-следственной связи с полученными телесными повреждениями и их последствиями.
Кассационный суд постановил направить дело на новое рассмотрение в суд общей юрисдикции Араратской и Вайоцдзорской областей. Кроме того, суд постановил повторно арестовать Арутюна Григоряна на два месяца.
*Ара Мхитарян был жестоко избит 18 сентября 2019 года во дворе одного из домов по улице Арсеняна в городе Ехегнадзор области Вайоц Дзор. По словам родственников, в инциденте участвовал тогдашний губернатор области Трдат Саргсян, который впоследствии подал в отставку. Трое свидетелей подтвердили его присутствие, но обвинения Саргсяну предъявлены не были. Вместо этого свидетелей обвинили в ложных показаниях, и дело сейчас рассматривается в суде.
Дело по Завену Григоряну до суда не дошло, так как предварительное следствие прекратило преследование по реабилитирующему основанию. Арутюн Григорян же был приговорён к пяти годам лишения свободы с отсчётом срока с 2019 года. В феврале 2024 года он был условно-досрочно освобождён по решению суда Котайкской области, которое впоследствии было отменено апелляционной инстанцией, и Григорян был возвращён в исправительное учреждение.
Смерть подполковника Ара Мхитаряна наступила 27 июля 2023 года, после почти четырёх лет, проведённых в коме.*