3 Ապրիլ 2025 - 08:50 AMT
ՀՀ Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի նախկին պետ, գեներալ-գնդապետ Մովսես Հակոբյանին և ԶՈւ հրթիռային զորքերի ու հրետանու վարչության նախկին պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Հարությունյանին մեղադրանք է առաջադրվել քրեական գործի շրջանակում, որի վաղեմության ժամկետն արդեն լրացած է։ Երկու զինվորականներն էլ կտրականապես չեն ընդունել իրենց մեղավորությունը, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ՀՀ դատախազությունը պահանջ է ներկայացրել Հակոբյանից և Հարությունյանից բռնագանձել մոտ 4.5 միլիարդ դրամ՝ որպես պետությանը պատճառված վնասի փոխհատուցում։ Քաղաքացիական հայցադիմումը մուտքագրվել է Հակակոռուպցիոն դատարան մարտի 17-ին և մակագրվել է դատավոր Լիլի Դրմեյանին։
Մովսես Հակոբյանի փաստաբան Մուշեղ Ալեքսանյանն ասել է, որ իր պաշտպանյալը մեղադրանքը չի ընդունել, հակառակ դեպքում՝ կկարողանար օգտվել վաղեմության հիմքով գործի դադարեցման հնարավորությունից։
«Իրեն մեղսագրվում է այնպիսի գործողություն չկատարել, ինչի իրավունքը չի էլ ունեցել։ Այդ հանգամանքը հաստատված է քրեական գործով»,–նշել է նա։
Ալեքսանյանը հավելել է, որ բողոքարկման արդյունքում նույնիսկ վերացվել է Հակոբյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը։
Նա նաև արձանագրել է, որ գործի հիմքում ընկած հիմնական դրդապատճառը ֆինանսական պահանջն է, մինչդեռ մեղադրանքի իրավական հիմքերը, իր համոզմամբ, թույլ են և հիմնավորված չեն։ Եթե դատարանը կայացնի արդարացման վճիռ, քաղաքացիական հայցը պետք է մերժվի։
Գործի նախաքննությունն անցկացվել է շուրջ հինգ տարի։ Այս ընթացքում թե՛ Հակոբյանը, թե՛ Հարությունյանը հարցաքննվել են վկայի կարգավիճակով։ Արմեն Հարությունյանին մեղադրանք է ներկայացվել այս տարվա հունվարին, սակայն նա ևս չի ընդունել իրեն ներկայացված մեղադրանքը։
Փաստաբան Հակոբ Ենոքյանը ընդգծել է, որ գործի վարույթը խախտել է օրենսդրությամբ սահմանված կարգը՝ քրեական հետապնդումը սկսելով այն պայմաններում, երբ վաղեմության ժամկետը վաղուց լրացած է եղել։ Նրա խոսքով՝ եթե օրենքով սահմանված ժամկետն անցել է, վարույթ իրականացնող մարմինը պարտավոր է քրեական հետապնդում չսկսել, իսկ եթե արդեն սկսվել է՝ ապա դադարեցնել։
Ենոքյանի խոսքով՝ Արմեն Հարությունյանին մեղադրանք է ներկայացվել առանց նախօրոք ճշտելու նրա դիրքորոշումը, ինչը, ըստ նրա, գործընթացի էական խախտում է։
«Ձևական առումով ներկայացվել է մեղադրանք այն պայմաններում, երբ առկա է եղել քրեական հետապնդումը բացառող հանգամանք։ Դա և սկզբունքի խախտում է, և անձի իրավունքների անհամաչափ սահմանափակում
Նույնիսկ, եթե գործը վաղեմությամբ կարճվել էր, ապա քաղաքացիական կարգով պետական շահերի պաշտպանության հարցով հայց է հարուցվել։ Թեև ես դա ենթադրում եմ, մինչ օրս հայցադիմումը չենք ստացել, ենթադրում ենք՝ այս գործին պետք է վերաբերի, որովհետև այլ մեղադրանք կամ պետական շահերին առնչվող, այսպես ասած, խնդիր չունի պարոն Հարությունյանը»,–ասել է նա։
Քրեական գործը, որով այդ պահանջը հիմնավորվում է, օրերս ներկայացվել է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարան և մակագրվել դատավոր Մասիս Մելքոնյանին։
Ըստ մեղադրանքի՝ Արմեն Հարությունյանը 2017 թվականի մայիսից զբաղեցնելով ԶՈւ հրետանու և հրթիռային զորքերի վարչության պետի պաշտոնը՝ ցուցաբերել է անփույթ և անբարեխիղճ վերաբերմունք իր պարտականությունների նկատմամբ՝ խախտելով ԶՈւ ներքին կանոնակարգը, ինչի հետևանքով անզգուշությամբ առաջացել են ծանր հետևանքներ։
Նույնաբովանդակ մեղադրանք է ներկայացվել նաև Մովսես Հակոբյանին։ Ըստ գործի տվյալների՝ նա 2015-2016 թվականներին՝ ՊՆ փոխնախարարի և նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնում, ցուցաբերելով անփույթ վերաբերմունք, պատշաճ չի կատարել իր ծառայողական պարտականությունները՝ արդյունքում հասցնելով առանձնապես խոշոր չափերի նյութական վնասի։
Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառվել է բացակայելու արգելք, իսկ Հակոբյանի նկատմամբ՝ դրան գումարած 10 մլն դրամ գրավ։

Бывшему начальнику Генерального штаба Вооруженных сил Армении, генерал-полковнику Мовсесу Акопяну, и бывшему начальнику управления ракетных войск и артиллерии, генерал-майору Армену Арутюняну, предъявлены обвинения в рамках уголовного дела, срок давности которого уже истек. Оба офицера категорически не признали свою вину, сообщает «Пастинфо».
Ранее стало известно, что Генеральная прокуратура Армении потребовала от Акопяна и Арутюняна около 4,5 миллиарда драмов в качестве компенсации за ущерб, нанесенный государству. Гражданский иск был подан в Антикоррупционный суд 17 марта и передан судье Лили Дрмеян.
Адвокат Мовсеса Акопяна, Мушег Алексанян, заявил, что его подзащитный не признает обвинения; в противном случае он мог бы воспользоваться возможностью прекращения дела на основании истечения срока давности.
«Ему вменяется в вину неисполнение действия, на которое он не имел полномочий. Этот факт подтверждается материалами уголовного дела», – отметил он.
Алексанян добавил, что в результате обжалования была даже отменена мера пресечения, примененная к Акопяну.
Он также отметил, что основной мотив дела – финансовое требование, тогда как юридические основания для обвинений, по его мнению, слабы и необоснованны. Если суд вынесет оправдательный приговор, гражданский иск должен быть отклонен.
Предварительное расследование дела длилось около пяти лет. За это время и Акопян, и Арутюнян были допрошены в качестве свидетелей. Армену Арутюняну предъявили обвинения в январе этого года, однако он также не признал предъявленные ему обвинения.
Адвокат Акоп Енокян подчеркнул, что производство нарушило установленный законом порядок, начав уголовное преследование при истекшем сроке давности. По его словам, если установленный законом срок прошел, орган, ведущий производство, обязан не начинать уголовное преследование, а если оно уже начато, то прекратить его.
Енокян отметил, что Армену Арутюняну предъявили обвинения без предварительного выяснения его позиции, что, по его мнению, является существенным нарушением процесса.
«Формально предъявлено обвинение при наличии обстоятельства, исключающего уголовное преследование. Это и нарушение принципа, и несоразмерное ограничение прав личности».
Даже если уголовное дело было прекращено по истечении срока давности, в гражданском порядке был подан иск в защиту государственных интересов. «Хотя я это предполагаю, мы до сих пор не получили исковое заявление; предполагаем, что оно должно касаться именно этого дела, так как у господина Арутюняна нет других обвинений или вопросов, связанных с интересами государства», – отметил адвокат.
Уголовное дело, на котором основано это требование, на днях было направлено в Ереванский суд общей юрисдикции и передано судье Масису Мелконяну.
Согласно обвинению, с мая 2017 года, занимая должность начальника управления ракетных войск и артиллерии ВС, Армен Арутюнян проявил небрежное и недобросовестное отношение к своим обязанностям, нарушив внутренний устав ВС, что по неосторожности привело к тяжким последствиям.
Аналогичное обвинение предъявлено и Мовсесу Акопяну. По данным дела, в 2015–2016 годах, будучи заместителем министра обороны и начальником департамента материально-технического обеспечения, он проявил халатность и ненадлежащее исполнение служебных обязанностей, что привело к особо крупному материальному ущербу._
В качестве меры пресечения в отношении Арутюняна избран запрет на выезд, а в отношении Акопян_а дополнительно установлен залог в размере 10 миллионов драмов.