27 Մայիս 2009 - 13:45 AMT
Այսօր միասնական եւ ավարտական քննությունների նախօրեին Գնահատման եւ թեսթավորման կենտրոնում տեղի է ունեցել Հայաստանի կրթության եւ գիտության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանի մամլո ասուլիսը:
Միասնական եւ ավարտական քննությունների թեսթերն արդեն Լոնդոնից բերվել են Հայաստան: Դրանք պահպանվում են «Արարատ» բանկի տարբեր մասնաճյուղերում: Բայց քննական թեսթերի պահպանման եւ հրատարակման որակի համար պատասխանատվություն է կրում Գնահատման եւ թեսթավորման կենտրոնը, որը նաեւ զբաղվում է կազմակերպչական հարցերով: Միասնական քննությունների բովանդակության առումով պատասխանատվություն է կրում Հայաստանի կրթության եւ գիտության նախկին նախարար Սպարտակ Սեյրանյանը:
Հայաստանի մարզերում աշակերտներն արդեն ստացել են իրենց անցագրերը, որոնց վրա առկա է դիմորդի համարը, որը պարտադիր պետք չէ գրել բուհ դիմելիս: Երեւանում փուլ առ փուլ անցագրեր են ուղարկում դպրոցներին:
«Այս տարի միասնական ընտրություններից հետո տեղի կունենան ավարտական ընտրությունները: Հակառակ դեպքում կծագեն դժվարություններ: Մենք նոր մեթոդով փորձում ենք աստիճանաբար լավացնել քննությունների արդյունքները եւ համակարգը: Թեսթերի ստեղծողները վստահելի մարդիկ են, որոնք թույլ չեն տա թեսթերի բովանդակության մասին տեղեկատվության հոսք»,- նշել է Հայաստանի կրթության եւ գիտության փոխնախարար Մանուկ Մկրտչյանը:
Միասնական ընտրություններն անցկացվելու են հունիս ամսի յուրաքանչյուր երեքշաբթի եւ ուրբաթ օրերին: Քննությունների տեւողությունը բոլոր առարկաների համար լինելու է 3 ժամ,բացառությամբ օտար լեզուների քննությունների, որոնց հատկացված է 2.5 ժամ:

27 Май 2009 - 13:45 AMT
Сегодня накануне выпускных и единых экзаменов в Центре оценки и тестирования состоялась пресс-конференция заместителя министра образования и науки Армении Манука Мкртчяна. Тесты единых и выпускных экзаменов уже доставлены из Лондона в Ереван. Они хранятся в разных филиалах банка “Арарат”. Но ответственность в плане содержания и качества издания экзаменазионных тестов несет Центр оценки и тестирования, который также занимается и организационноми вопросами. Ответственность за единые экзамены в плане содержания несет бывший министр образования и науки Армении Спартак Сейранян.
В областях Армении все ученики уже получили свои пропуска, на которых проставлен номер абитуриента, который не обязательно написать в заявлении в ВУЗ. В Ереване поэтапно отправляют пропуска учеников в школы.
“В этом году сразу после единых экзаменов пройдут выпускные экзамены. В обратном случае будут трудности. Мы стараемся постепенно улучшить результаты и систему экзаменов по новому методу. Создатели тестов порядочные люди, которые не разрешат утечку информации о содержании тестов”,- отметил заместитель министра образования и науки Армении Манук Мкртчян.
Единые экзамены будут проходить в каждый вторник и пятницу июня. Длительность экзаменов по всем предметом, за исключением экзаменов по иностранным языкам, на которые отведено 2,5 часа, будет 3 часа.