3 Ապրիլ 2025 - 09:54 AMT
Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով Սահմանադարության փոփոխություններին, նշել է, որ Սահմանադրության նոր տեքստը չի կարող լինել գաղտնի, ինչ-որ պահի հանրայնացվելու է։
«Մենք աշխատում ենք Սահմանադրության նոր տեքստի վրա: Այդ տեքստը չի լինելու և ի բնե չի կարող լինել գաղտնի, ինչ-որ պահի հանրայնացվելու է, և յուրաքանչյուր կետ, յուրաքանչյուր նորմ քննարկվելու է մեր հասարակության ներկայացուցիչների հետ»,–ասել է նա, հայտնում է 1lurer.am-ը։
Հարցին, թե արդյոք Ադրբեջանի նախագահի կողմից ներկայացվող նախապայմանները կարող են բերել Սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացի արագացմանը, Գալյանն ասել է, թե չի կարծում, որ դա հնարավոր է 8-10 ամսից ավելի շուտ։
«Չեմ կարծում, որ հնարավոր է նոր Սահմանադրության տեքստ ունենալ 8-10 ամսից ավելի շուտ»,–ասել է նա։
Նախարարն ընդգծել է, որ կառավարությունը պատրաստ է կնքել խաղաղության պայմանագիրը
«Խաղաղությունը այլընտրանք չունի, և մեր գործողությունները պետք է միտված լինեն խաղաղության վերջնական հաստատմանը»,–ասել է նա։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում կրկնել է այն թեզը, թե ՀՀ Սահմանադրության մեջ տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի հանդեպ և որ այդ դրույթի հանումը սահմանադրությունից «Բաքվի լեգիտիմ պահանջն է»։

Министр юстиции Армении Србуи Галян заявила, что новый текст Конституции не может оставаться секретным и в определённый момент будет обнародован.
Выступая на брифинге с журналистами, Галян, говоря о процессе конституционных реформ, отметила, что проект нового Основного закона будет непременно опубликован и обсужден с представителями общества.
«Мы работаем над новым текстом Конституции. Этот текст не может и не будет секретным. В какой-то момент он будет обнародован, и каждый пункт, каждая норма будет обсуждена с представителями нашего общества», — заявила она, сообщает «1lurer.am ».
Отвечая на вопрос, могут ли выдвинутые президентом Азербайджана условия ускорить процесс конституционных изменений, Галян выразила сомнение в такой возможности. «Не думаю, что появление нового текста Конституции возможно ранее, чем через 8–10 месяцев», — сказала она.
Министр также подчеркнула готовность правительства подписать мирный договор. «Миру нет альтернативы, и все наши действия должны быть направлены на достижение окончательного мира», — сказала Галян.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев на совместной пресс-конференции с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером повторил тезис о наличии в Конституции Армении территориальных претензий к Азербайджану и заявил, что исключение соответствующих положений — это «законное требование Баку».