Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին, ելույթ ունենալով մայրաքաղաքում անցկացվող «Հայք-Իրան-հազարամյա հարևանություն» միջազգային գիտաժողովում, Հայաստան-Իրան հարաբերությունները բնութագրել է որպես՝ «գեոպոլիտիկ, գեոէկոնոմիկ, գեոմշակութային»։
Դեսպանը ընդգծել է, որ թե՛ Հայաստանում, թե՛ Իրանում, և թե՛ Կովկասի տարածքում ընթացող զարգացումները փոխադարձ ներգործություն ունեն, իսկ ներկայիս զարգացումները Սյունիքի մարզում ուղղակիորեն առնչվել են Իրանի ազգային շահերին, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Իրանը միջազգային սահմանների մեջ փոփոխությունը համարում է իր կարմիր գիծը։ Մեր անվտանգությունը փոխկապակցված է միմյանց հետ։ Մեր և Հայաստանի սահմանը, չնայած կարճ սահման ունենք, բայց համարվում է ամենաապահով սահմաններից մեկը հարևանների հետ։ Մենք երբեք Հայաստանի կողմից սպառնալիքներ չենք զգացել, երբեք էլ Հայաստանը չի զգացել սպառնալիքներ մեր կողմից»,- ասել է դեսպանը։
Մեհդի Սոբհանին նաև նշել է, որ Իրանը չի դիտարկում Հայաստանի շուկան որպես ընդամենը երեք միլիոնանոց սպառողական շուկա, այլ որպես հարթակ՝ ԵԱՏՄ 200 միլիոնանոց բնակչությամբ տարածք մուտք գործելու նպատակով։

Посол Ирана в Армении Мехди Собхани, выступая на международной конференции «Айк-Иран — тысячелетнее соседство» в Ереване, охарактеризовал отношения Армении и Ирана как «геополитические, геоэкономические и геокультурные».
Он подчеркнул, что события в Армении, Иране и на Кавказе взаимосвязаны, отметив, что недавние события в Сюникской области Армении непосредственно затрагивают национальные интересы Ирана.
Собхани заявил: «Иран считает любое изменение международных границ своей красной линией». Он подчеркнул взаимные вопросы безопасности, отметив, что, несмотря на относительно короткую протяженность их общей границы, она остается одной из самых безопасных среди соседей Ирана. Он добавил: «Мы никогда не ощущали угроз со стороны Армении, и Армения никогда не ощущала угроз с нашей стороны».
Кроме того, Собхани отметил, что Иран рассматривает Армению не просто как рынок с тремя миллионами потребителей, а как ворота на 200-миллионный рынок Евразийского экономического союза (ЕАЭС).