Freedom House իրավապաշտպան կազմակերպության «Ազատությունն աշխարհում 2025» տարեկան զեկույցում Հայաստանի վերաբերյալ բաժնում առանձին ուշադրություն է հատկացվել երկրի ընտրական գործընթացներին:
Ինչ վերաբերում է ընտրությունների կազմակերպման և վերահսկման մարմինների՝ մասնավորապես Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի գործունեությանը, զեկույցում նշվում է, որ ԿԸՀ անդամները նշանակվում և հաստատվում են խորհրդարանի կողմից՝ վեց տարվա ժամկետով։ Միջազգային դիտորդները 2021 թվականի հունիսին կայացած ընտրությունների ընթացքում ԿԸՀ-ի աշխատանքը համարել են թափանցիկ և արդյունավետ։ Սակայն 2022 թվականի հոկտեմբերին իշխող ուժի անդամ Վահագն Հովակիմյանի՝ ԿԸՀ նախագահի պաշտոնում ընտրվելը մտահոգություններ է առաջացրել քաղաքացիական հասարակության շրջանակում՝ կառույցի անաչառության և անկախության վերաբերյալ, հայտնում է Factor.am-ը։
Ընտրական օրենսդրության փոփոխությունները ևս արժանացել են դիտորդների քննադատությանը։ 2021 թվականի ապրիլին ընդունված բարեփոխումը սահմանել է պարզ համամասնական համակարգ՝ ազգային ընտրատարածքի հիմքով, որի համաձայն էլ հունիսյան ընտրություններն անցկացվել են։ Իսկ 2023 թվականի մայիսին կառավարությունը նախաձեռնել է նոր փոփոխություններ Ընտրական օրենսգրքում։ Վենետիկի հանձնաժողովն ու ԵԱՀԿ-ն համատեղ զեկույցում այդ փոփոխությունների հաճախականությունն անվանել են «ապշեցուցիչ» և ափսոսանք հայտնել, որ բարեփոխումների շուրջ ներկայացված բոլոր առաջարկությունները չեն ընդունվել։
«Արդյո՞ք ներկայիս կառավարության ղեկավարը կամ այլ առանցքային պետական պաշտոնյաներն ընտրվել են ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով․ այս հարցադրման ներքո նշվում է, որ նախագահն ընտրվում է խորհրդարանի կողմից յոթ տարի ժամկետով, որ գործադիր իշխանության մեծ մասը պատկանում է վարչապետին, որն ընտրվում է խորհրդարանական մեծամասնության կողմից:
2022 թվականի հունվարին նախագահ Արմեն Սարգսյանը, որն ընտրվել էր 2018 թվականի սկզբին, հրաժարական է տվել։ Նոր նախագահ է ընտրվել Վահագն Խաչատուրյանը, որը զբաղեցնում էր բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության նախարարի պաշտոնը։ 2021 թվականի հունիսին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում ստացել է մանդատների մեծամասնությունը՝ թույլ տալով նրան պահպանել իր պաշտոնը։
Թեև արդյունքը վիճարկվել է ընդդիմության կողմից, Սահմանադրական դատարանը հաստատել է ընտրությունների արդյունքները, և տեղական և միջազգային դիտորդները ընտրությունները համարել են համեմատաբար ազատ և արդար՝ չնայած որոշ խախտումներին:
Արդյո՞ք օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչներն ընտրվել են ազատ և արդար ընտրությունների միջոցով․ Ազգային ժողովը բաղկացած է նվազագույնը 101 անդամից, որոնք ընտրվում են հինգ տարի ժամկետով համամասնական ընտրակարգով։ 2021 թվականի հունիսին տեղի ունեցած արտահերթ ընտրությունների արդյունքներով ներկայացված են երեք քաղաքական ուժեր։ Փաշինյանի «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ստացել է ձայների 53,9 տոկոսը և կայուն մեծամասնությունը՝ 71 մանդատ։ Նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գլխավորած դաշինքը՝ «Հայաստանը», ստացել է ձայների 21,1 տոկոսը և 29 մանդատ։ Մեկ այլ դաշինք՝ «Պատիվ ունեմ»-ը, որը հիմնել է նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ստացել է ձայների 5,2 տոկոսը և 7 մանդատ, թեև մեկ ներկայացուցիչ լքել է խմբակցությունը՝ դառնալով անկախ պատգամավոր։
2024 թվականի նոյեմբերին վարչապետ Փաշինյանը «Քաղաքացիական պայմանագրի» պատգամավոր Նարեկ Զեյնալյանին ու Հովիկ Աղազարյանին կոչ է արել վայր դնել մանդատները։ Զեյնալյանը ընդունել է առաջարկը, իսկ Աղազարյանը մերժումից հետո հեռացվել է կուսակցությունից, ինչպես նաև մեկ այլ պատգամավոր, որը սատարել է նրան։ Հետագայում Աղազարյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել՝ իբր պետական գաղտնիք բացահայտելու մեղադրանքով (իրականում Հովիկ Աղազարյանի նկատմամբ քրեական վարույթները այլ հոդվածների հատկանիշներով են, ոչ թե պետական գաղտնիքի հրապարակման, ԽՄԲ):
2023 թվականի սեպտեմբերին Երևանի ավագանու ընտրություններին մասնակցել է 14 քաղաքական ուժ, սակայն մասնակցության մակարդակը կազմել է ընդամենը 28․4 տոկոս։ «Անկախ դիտորդ» հասարակական մոնիտորինգային կազմակերպությունը արձանագրել է, որ չնայած նախընտրական շրջանում արձանագրված «վարչական ռեսուրսի զանգվածային չարաշահումներին», ընտրողների կամարտահայտման ազատությունն ընդհանուր առմամբ պահպանվել է։ Միևնույն ժամանակ, նույն խումբը փաստագրել է ընտրատեղամասերում չարտոնված անձանց ներկայություն, քվեարկության գաղտնիության խախտումներ, ընտրողների վրա ճնշում գործադրելու դեպքեր, ինչպես նաև դիտորդների և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների իրավունքների սահմանափակումներ։ Լրատվական հարթակների հետագա հետաքննությունները բացահայտել են իշխող քաղաքական ուժի նախընտրական քարոզչության հնարավոր ապօրինի ֆինանսավորման փաստեր»,–ասվում է զեկույցում։

3 Апрель 2025 - 16:23 AMT
В ежегодном отчете Freedom House «Свобода в мире 2025» особое внимание уделено избирательным процессам в Армении, в частности частым изменениям законодательства.
В разделе, касающемся организации и контроля за выборами, в том числе деятельности Центральной избирательной комиссии (ЦИК), указано, что члены ЦИК назначаются и утверждаются парламентом сроком на шесть лет. Международные наблюдатели сочли работу ЦИК в ходе выборов июня 2021 года прозрачной и эффективной. Однако избрание в октябре 2022 года члена правящей партии Вагана Овакимяна председателем ЦИК вызвало обеспокоенность в гражданском обществе относительно независимости и беспристрастности комиссии, сообщает «Factor.am ».
Изменения в избирательном законодательстве также подверглись критике. Принятая в апреле 2021 года реформа установила полностью пропорциональную систему с единым общенациональным округом, по которой прошли июньские выборы. В мае 2023 года правительство инициировало очередные изменения. В совместном докладе Венецианской комиссии и ОБСЕ частота изменений названа «поражающей», а также выражено сожаление, что представленные предложения не были полностью учтены.
В рамках раздела «Избираются ли ключевые должностные лица на свободных и честных выборах?» указано, что президент избирается парламентом сроком на семь лет, при этом основная исполнительная власть принадлежит премьер-министру, которого выбирает парламентское большинство.
В январе 2022 года президент Армен Саркисян, избранный в начале 2018 года, подал в отставку. Его сменил Ваагн Хачатурян, ранее занимавший пост министра высокотехнологичной промышленности. По итогам внеочередных парламентских выборов в июне 2021 года партия премьер-министра Никола Пашиняна «Гражданский договор» получила парламентское большинство и сохранила за ним пост главы правительства.
Несмотря на то что результаты были оспорены оппозицией, Конституционный суд утвердил их, а местные и международные наблюдатели признали выборы относительно свободными и справедливыми, несмотря на отдельные нарушения.
В разделе о парламенте указано, что Национальное собрание состоит как минимум из 101 депутата, которые избираются по пропорциональной системе на пятилетний срок. По итогам выборов в июне 2021 года мандаты получили три политические силы. Партия «Гражданский договор» набрала 53,9% голосов и получила 71 мандат. Блок «Армения» под руководством бывшего президента Роберта Кочаряна — 21,1% и 29 мандатов. Блок «Имею честь», основанный экс-президентом Сержем Саргсяном, — 5,2% и 7 мандатов, однако один депутат впоследствии вышел из фракции и стал независимым.
В ноябре 2024 года премьер-министр Пашинян призвал депутатов от «Гражданского договора» Нарека Зейналяна и Овика Агазаряна сложить мандаты. Зейналян подал в отставку, а Агазарян отказался, после чего был исключен из партии вместе с еще одним депутатом, его поддержавшим. Позже против Агазаряна было возбуждено уголовное дело, но не по статье о разглашении гостайны, как сообщалось ранее.
На выборах в Совет старейшин Еревана в сентябре 2023 года участвовали 14 политических сил, но явка составила лишь 28,4%. Общественная мониторинговая организация «Независимый наблюдатель» зафиксировала, что, несмотря на массовое злоупотребление административным ресурсом в предвыборный период, волеизъявление граждан в целом было обеспечено. При этом отмечено присутствие неуполномоченных лиц на участках, нарушения тайны голосования, давление на избирателей, а также ограничения в отношении наблюдателей и журналистов. Дальнейшие журналистские расследования выявили возможные факты незаконного финансирования предвыборной кампании правящей партии, говорится в докладе.