4 Ապրիլ 2025 - 11:24 AMT
«Ապրելու երկիր» կուսակցության ղեկավար Մանե Թանդիլյանն իր ֆեյսբուքյան էջում անդրադարձել է Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների նախաձեռնությանը, ովքեր նամակով դիմել են իրենց երկրի կառավարությանը՝ դատապարտելով Բաքվում պահվող 23 հայ գերիների կալանավորումը և դատավարությունները։
Թանդիլյանը նշել է, որ միջազգային հանրության< ճնշումների միջոցով է միայն հնարավոր ազդել Ադրբեջանի վրա և ազատել Բաքվի բանտերում գտնվող հայ գերիներին։
«Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի պատգամավորներ Ջեսիկա Մորդենը, Ջոն Ուիթինգդեյլը, Կրիս Լոունը և Լորդ Մարկ Մաքինսը նամակ են ուղղել Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը, որով խստորեն դատապարտել են Բաքվում պահվող 23 հայ բանտարկյալների շարունակական կալանքը և դատավարությունները և կոչ են արել Մեծ Բրիտանիայի կառավարությանը ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ նպաստելով հայ բանտարկյալների ազատ արձակմանը։
Պատգամավորները նամակում նշել են, որ Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված իշխանության ներկայացուցիչները կալանավորվել են Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ իրականացված հարձակման և մոտ 120,000 հայերի բռնի տեղահանումից հետո։
Նամակի հեղինակները խնդրում են, որ կառավարությունը քննարկի Բաքվում բրիտանական դեսպանության ներկայացուցիչների՝ 23 հայ բանտարկյալներին այցելելու հնարավորությունը։
Շնորհակալություն եմ հայտնում բրիտանացի պատգամավորներին Բաքվում գտնվող մեր հայրենակիցների ազատման հարցը բարձրաձայնելու համար։ Միջազգային հանրության հստակ ճնշումների միջոցով է միայն հնարավոր ազդել Ադրբեջանի վրա և ազատել Բաքվի բանտերում գտնվող հայ գերիներին»,–ասվում է գրառման մեջ։
Մեծ Բրիտանիայի մի խումբ պատգամավորներ դիմել են իրենց կառավարությանը՝ հորդորելով ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ հայ գերիներին ազատ արձակելու համար։Նամակում մասնավորապես ասվում է. «Մեծ մտահոգություն կա, այդ թվում՝ բանտարկյալների հարազատներից և Մեծ Բրիտանիայում սփյուռքից եկող լուրերի առնչությամբ՝ կապված բանտարկյալների անկախ իրավական աջակցության բացակայության, ֆիզիկական և հոգեբանական խոշտանգումների, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպություններին և լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին դատավարություններին հետևելու արգելքի հետ»:

Лидер партии «Страна для жизни» Мане Тандилян в своей публикации на Facebook поблагодарила депутатов парламента Великобритании за их инициативу: они направили письмо своему правительству, в котором осудили содержание под стражей и судебные процессы в отношении 23 армянских пленных, удерживаемых в Баку.
По словам Тандилян, только с помощью международного давления можно повлиять на Азербайджан и добиться освобождения армянских заключенных.
«Депутаты парламента Великобритании Джессика Морден, Джон Уиттингдейл, Крис Лоу и лорд Марк Макиннес направили письмо правительству Великобритании, в котором решительно осудили продолжающееся содержание под стражей и судебные процессы против 23 армянских заключенных, находящихся в Баку. Они призвали правительство оказать давление на Азербайджан с целью содействия их освобождению.
В письме указано, что заключенные являются представителями демократически избранной власти в Нагорном Карабахе, арестованными после нападения Азербайджана на регион и насильственного выселения около 120 000 армян.
Авторы письма также просят рассмотреть возможность посещения 23 армянских заключенных представителями британского посольства в Баку.
Благодарю британских депутатов за то, что они подняли вопрос об освобождении наших соотечественников, находящихся в Баку. Только при четком и целенаправленном международном давлении можно повлиять на Азербайджан и добиться освобождения армянских заключенных», — написала Тандилян.
Группа депутатов парламента Великобритании обратилась к своему правительству с призывом оказать давление на Азербайджан с целью освобождения армянских заключенных. В письме, в частности, говорится: «Существуют серьезные опасения, в том числе исходящие от родственников заключенных и диаспоры Великобритании, связанные с отсутствием независимой правовой помощи, фактами физического и психологического насилия, а также запретом для международных организаций и представителей СМИ на присутствие на судебных процессах».