4 Ապրիլ 2025 - 11:28 AMT
Քաղաքական գործ Նաիրա Զոհրաբյանը, անդրադառնալով կառավարության այն որոշմանը, ըստ որի այլևս չի շարունակվելու Արցախից տեղահանվածների համար սահմանված 50 հազար դրամի օգնության ծրագիրը, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ ծրագիրը եղել է արցախցիների միակ տարբերակը՝ տան վարձը վճարելու ու անօթևան չմնալու համար։
Նրա խոսքով՝ մինչ այժմ միայն 3 տոկոսն է ստացել բնակարանային աջակցության սերտիֆիկատները, իսկ բնակարան ձեռք բերածների թիվը կազմում է ընդամենը 0.2 տոկոս։
«Ի՞նչ է սա նշանակում։ Սա նշանակում է, որ շուտով մենք մասսայաբար տեսնելու ենք երեխաների հետ փողոցներում հայտնված արցախցիներ և իրավունք էլ չենք ունենալու մուննաթ գալ սեփականատերերի վրա, թե ինչի՞ անվճար չեն պահում արցախցիներին, քանզի դա բացառապես պետության ֆունկցիան է, բայց պետությունը, իսկ ավելի ճիշտ՝ Նիկոլը, ամեն ինչ անում է՝ իր մեղքով գաղթական դարձած արցախցիներին մինչև վերջ նվաստացնելու համար։ Երևի մուռ է հանում, որ նրանք չմնացին ցեղասպանվող Արցախում ու մինչև վերջին մանուկը չկոտորվեցին, և իրեն չմատուցեցին՝ «չկա մարդ, չկա պրոբլեմ» իդիլիկ իրավիճակը”,–գրել է նա։
Նա հավելել է, որ այն, ինչ հիմա արվում է արցախցիների հանդեպ՝ դա անմարդկային է։
«Իրավիճակը փակուղային է․․․Մարդիկ հայտնվելու են փողոցում, ուղղակի փողոցում։ Կանադայի արտաքին գործերի նախարարը հայտարարում է, թե Արցախի էջը փակված չէ և արցախյան բանակցությունները պիտի շարունակվեն՝ հիմքում ունենալով նաև արցախցիների ինքնորոշման իրավունքը, երեկ Եվրոպական խորհրդարանն իր լիագումար նիստում դատապարտում է Արցախի էթնիկ զտումը՝ զուգահեռներ անցկացնելով Հայոց ցեղասպանության հետ, իսկ Նիկոլը հայտարարում է՝ «թռնեք վերև, իջնեք ներքև, ղարաբաղյան շարժման էջը փակված է»,–գրել է Զոհրաբյանը։

Политик Наира Зограбян выразила серьезную обеспокоенность решением правительства прекратить программу ежемесячной помощи в размере 50 тысяч драмов для перемещенных лиц из Арцаха. В Facebook она заявила, что эта программа была для них единственной возможностью оплачивать аренду жилья и не оказаться на улице.
По ее словам, на данный момент лишь 3% получили жилищные сертификаты, а число тех, кто реально приобрел жилье, составляет всего 0,2%.
«Что это означает? Это означает, что скоро мы массово увидим арцахских детей и их семьи на улицах. И мы даже не сможем обвинять владельцев жилья за то, что они не пускают их бесплатно — ведь это исключительно функция государства. Но государство, а точнее — Никол, делает все, чтобы до конца унизить арцахцев, ставших беженцами по его вине. Похоже, он мстит им за то, что они не остались в Арцахе, чтобы быть убитыми, и не создали для него идиллию: „нет народа — нет проблемы“», — написала Зограбян.
Она добавила, что происходящее в отношении арцахцев — это проявление бесчеловечности.
«Ситуация — тупиковая… Люди окажутся на улице. Министр иностранных дел Канады заявляет, что страница Арцаха не закрыта и переговоры должны продолжаться, включая право на самоопределение. Вчера Европейский парламент осудил этнические чистки в Арцахе, проведя параллели с Геноцидом армян. А Никол говорит: „хоть вверх летите, хоть вниз — страница карабахского движения закрыта“», — написала она.
3 апреля представители Совета по защите прав арцахских перемещенных лиц на встрече с вице-премьером Тиграном Хачатряном услышали, что возврат к программе «40+10» не планируется. После обсуждения члены совета заявили, что продолжат борьбу, так как «40+10» не имеет альтернативы.