Պարույր Հովհաննիսյանն ազատվել է ԱԳ նախարարի տեղակալի պաշտոնից: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշում է ստորագրել։
«Ղեկավարվելով «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի 9-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ Պարույր Հովհաննիսյանին ազատել արտաքին գործերի նախարարի տեղակալի պաշտոնից»,- ասվում է որոշման մեջ:
Հովհաննիսյանը փոխնախարար է նշանակվել 2021 թվականի նոյեմբերի 9-ին։
Ըստ որոշ լրատվամիջոցների, Պարույր Հովհաննիսյանը նշանակվելու է ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ։
1998-2001 թվականներին Պարույր Հովհաննիսյանը ծառայել է որպես երրորդ քարտուղար ՄԱԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցչությունում, այնուհետև նշանակվել է երկրորդ քարտուղար։ 2001-2005 թվականներին ղեկավարել է ԱԳՆ միջազգային տնտեսական համագործակցության վարչության՝ միջազգային տնտեսական կազմակերպությունների բաժինը։ Իսկ 2005-2010 թվականներին զբաղեցրել է ՀՀ առաքելության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը Եվրոպական միությունում։

Паруйр Ованнисян освобожден от должности заместителя министра иностранных дел Армении. Соответствующее решение подписал премьер-министр Никол Пашинян.
«Руководствуясь частью 1 статьи 9 Закона „О государственной службе“, освободить Паруйра Ованнисяна от должности заместителя министра иностранных дел», — говорится в решении.
Ованнисян занимал пост замминистра с 9 ноября 2021 года.
По данным ряда СМИ, Паруйр Ованнисян будет назначен постоянным представителем Армении при Организации Объединённых Наций.
В 1998–2001 годах Паруйр Ованнисян служил третьим секретарем Постпредства Армении при ООН, затем стал вторым секретарем. С 2001 по 2005 год возглавлял отдел международных экономических организаций в управлении международного экономического сотрудничества МИД. В 2005–2010 годах занимал должность заместителя главы миссии Армении при Европейском союзе.