2024-2025 թթ․ ձմեռը Հայաստանի հիդրոօդերևութաբանական դիտարկումների պատմության մեջ ամենաչորն է եղել՝ սկսած 1935 թվականից։ Այդ մասին հայտարարել է ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնի» տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Ըստ Ազիզյանի ներկայացրած տվյալների՝ ձմռան ընթացքում հանրապետության տարածքում տեղումների միջին քանակը կազմել է 55 մմ, ինչը կազմում է բազմամյա նորմայի ընդամենը 49 տոկոսը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Հատկապես չոր է եղել հունվարը, երբ ամսական միջին տեղումների քանակը կազմել է նորմայի 18 տոկոսը։ Այն երկրորդ չոր հունվարն է եղել 1999 թվականից հետո։ Ինչ վերաբերում է ձևավորված ձնածածկույթին, ապա 2025 թվականի մարտի 25-ի դրությամբ ձնածածկույթ առկա է եղել միայն 1800 մետրից բարձր շրջաններում, բացառությամբ Լոռու, Տավուշի առանձին հատվածներում։ Արագած բարձր լեռնային կայանի տվյալների համաձայն, որը գտնվում է 3229 մետր բարձրության վրա, ձնածածկույթը կազմել է 168 սմ, ինչը 40-50 սմ-ով ցածր է նախորդ տարվա ցուցանիշից»,-ասել է Ազիզյանը։
Մասնագետների կանխատեսմամբ՝ ձմռան ընթացքում կուտակված ձյան պաշարների սակավության պատճառով գարնանային վարարումների հոսքի ծավալները կլինեն նորմայից ցածր՝ կազմելով մոտավորապես մինչև 90 տոկոս։
Հոսքի առավելագույն ցուցանիշները, ըստ գնահատումների, կդիտվեն մայիսի առաջին և երկրորդ տասնօրյակի ընթացքում։ Բացի այդ, Լևոն Ազիզյանը նշել է, որ ջերմաստիճանի կտրուկ բարձրացման և ուժեղ անձրևների պարագայում հնարավոր են գետերի մերձափնյա տարածքների ժամանակավոր ջրածածկումներ։

4 Апрель 2025 - 13:15 AMT
Зима 2024–2025 годов стала самой сухой в истории гидрометеорологических наблюдений Армении с 1935 года. Об этом сообщил директор Центра гидрометеорологии и мониторинга при Министерстве окружающей среды Левон Азизян.
По его словам, среднее количество осадков по республике в зимний период составило 55 мм, что составляет лишь 49% многолетней нормы, передаёт «Арменпресс».
«Особенно засушливым оказался январь: количество осадков в этом месяце составило всего 18% от нормы. Это был второй по засушливости январь после 1999 года. Что касается снежного покрова, то по состоянию на 25 марта 2025 года он сохранялся лишь на высоте выше 1800 метров, за исключением отдельных участков Лорийской и Тавушской областей. Согласно данным высокогорной станции Арагац, расположенной на высоте 3229 метров, высота снежного покрова составила 168 см, что на 40–50 см меньше показателя прошлого года», — отметил Азизян.
По прогнозам специалистов, из-за малого количества снега, накопленного зимой, объёмы весеннего половодья будут ниже нормы и составят около 90%.
Ожидается, что пиковые значения половодья придутся на первую и вторую декады мая. Кроме того, Левон Азизян предупредил, что при резком повышении температуры и обильных дождях возможны временные подтопления прибрежных участков рек.