Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները «Նուբարաշեն» ՔԿՀ այցի ընթացքում արձանագրել են ազատությունից զրկված անձանց մարմնական վնասվածքները: Արձանագրվել է, որ ազատությունից զրկված անձանց ցուցաբերվում է բժշկական օգնություն, այդ թվում՝ 2 անձի մոտ առկա վնասվածքների կասկածի կապակցությամբ կատարվել է նաև ռենտգեն հետազոտություն, հայտնում է ՄԻՊ գրասենյակը։
Ապրիլի 3-ին իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը սոցցանցի իր էջում հայտնել է, որ «Նուբարաշենում» ցմահ դատապարտյալների նկատմամբ բռնություն է գործադրվել։ Այս հայտարարությունից հետո ՄԻՊ գրասենյակը տեղեկացրել է, որ արձագանքման արագ խումբ է մեկնել հիմնարկ։
ՄԻՊ ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել ազատությունից զրկված մոտ 30 անձանց, այդ թվում՝ ցմահ դատապարտյալների և կալանավորված անձանց հետ, շրջայց կատարել խցերում, ուսումնասիրել ազատությունից զրկված անձանց վերաբերյալ կազմված փաստաթղթերը:
Առանձնազրույցների ընթացքում ազատությունից զրկված անձանցից ոմանք Պաշտպանի ներկայացուցիչներին, ի թիվս այլնի, տեղեկություններ են ներկայացրել նույն օրը քրեակատարողական ծառայության հատուկ նշանակության բաժնի ծառայողների կողմից գործադրված, իրենց պնդմամբ, անհամաչափ ֆիզիկական ուժի, խցերում առկա գույքը կոտրելու, իրենց նկատմամբ վիրավորանքներ և հայհոյանքներ հնչեցնելու մասին: Ազատությունից զրկված անձինք պնդել են, որ այրվել են ոչ թե խցերի ներքնակները, այլ մեկ սրբիչ:
Այցի ընթացքում ստացված տեղեկություններն ու արձանագրված խնդիրները ներկայում ամփոփվում են:
Ավելի վաղ Քրեակատարողական ծառայությունից հայտնել էին, որ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ–ում դատապարտյալներից մեկը պարբերաբար ներկայացնում է անօրինական պահանջներ և հրահրում այլ ազատազրկված անձանց նույնպես ներկայացնել նման անօրինական պահանջներ։ Որոշվել է անօրինականություններ ու պառակտում հրահրող դատապարտյալին տեղափոխել այլ ՔԿՀ՝ հաջակցություն վերջինիս՝ որոշ կալանավորված անձինք և ցմահ դատապարտյալներ դրսևորել են անհնազանդություն, վնասել են խցերի գույքը, այրել ներքնակները, հարվածել դռներին և այլն։
«Ծառայության հատուկ նշանակության բաժնի ծառայողները «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողների հետ համատեղ ձեռնարկել են հատուկ միջոցառումներ ազատազրկված անձանց կողմից ներքին կանոնակարգի խախտումները վերացնելու ուղղությամբ։ Ֆիզիկական ուժի գործադրմամբ վերջիններս դուրս են բերվել խցերից, իսկ խցերում իրականացվել են խուզարկություններ»,–ասվում էր հաղորդագրության մեջ։

Представители аппарата Защитника прав человека Армении во время визита в уголовно-исполнительное учреждение «Нубарашен» зафиксировали телесные повреждения у лиц, лишённых свободы. Отмечается, что заключённым оказывается медицинская помощь, в том числе двоим проведено рентгенологическое обследование из-за подозрения на травмы, сообщает офис омбудсмена.
Поводом для визита послужило сообщение правозащитницы Жанны Алексанян от 3 апреля в соцсети, где она заявила о насилии в отношении пожизненно осуждённых. В ответ офис омбудсмена направил в учреждение группу быстрого реагирования.
Во время визита представители омбудсмена провели отдельные беседы примерно с 30 заключёнными, включая пожизненно осуждённых и подследственных, осмотрели камеры и изучили документы, касающиеся лиц, лишённых свободы.
Некоторые заключённые сообщили, что в тот же день сотрудники спецподразделения уголовно-исполнительной службы применили, по их словам, несоразмерную физическую силу, ломали имущество в камерах, оскорбляли и ругались. Они подчеркнули, что был сожжён не матрас, как утверждается, а лишь одно полотенце.
Информация, полученная в ходе визита, а также выявленные проблемы в настоящее время обобщаются.
Ранее Уголовно-исполнительная служба сообщала, что один из осуждённых в «Нубарашен» регулярно выдвигал незаконные требования и подстрекал других заключённых поступать аналогично. В связи с этим он был переведён в другое учреждение. В знак протеста некоторые осуждённые и пожизненно заключённые проявили неповиновение, повредили имущество камер, сожгли матрасы, били по дверям и т.д.
В заявлении также отмечалось, что сотрудники спецподразделения совместно с персоналом учреждения провели специальные мероприятия по восстановлению порядка. Заключённые были выведены из камер с применением физической силы, а в самих камерах проведены обыски.