5 Ապրիլ 2025 - 06:40 AMT
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ` կոչ անելով չվհատվել և պատրաստ լինել հետևողական ու վճռական պայքարի՝ «հանուն բոլորիս իրավունքների ու արդար պահանջների»։
Նշվում է նաև, որ ՀՀ կառավարությունը պատշաճ կերպով չի արձագանքել հանրահավաքի պահանջներին։
«Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը, հիմք ընդունելով մարտի 29-ի մեծ հանրահավաքի ժամանակ հայտարարված մեկշաբաթյա ժամկետը և այս ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումները, հայտարարում է՝
1.ՀՀ կառավարությունը պատշաճ կերպով չի արձագանքել հանրահավաքի պահանջներին՝ մեր ներկայացուցիչների հետ ունենալով խիստ սահմանափակ քննարկում: Բացի դրանից, կառավարությունը մեզ է փոխանցել գրավոր պատասխան՝ պահանջագրի 5 կետի վերաբերյալ որոշակի մեկնաբանություններ կատարելով, որոնք գլխավորապես չեն համապատասխանում մեր պատկերացումներին: Նրանց միակ գործնական առաջարկը եղել է փորձագիտական խմբերի ձևավորումը՝ որոշակի լուծումներ մշակելու նպատակով։
2.Հաշվի առնելով լայն հանրության կողմից տրված վստահությունը և Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի հանդեպ ձևավորված ակնկալիքները՝ մենք հայտարարում ենք պայքարի հաջորդ գործողությունների մասին, որոնց շրջանակներում կկատարենք հետևյալ քայլերը՝
2.1. Մենք սկսում ենք լայն համախմբման գործընթաց՝ կոչ անելով արցախյան, հայաստանյան ու սփյուռքյան բոլոր սրտացավ հասարակական ու քաղաքական ուժերին ու գործիչներին համախմբվել մեր ներկայացրած օրակարգի շուրջ և աջակցել այս համազգային պայքարին: Բոլոր ցանկացողները կարող են մոտենալ Ազատության հրապարակում տեղակայված շտաբ-վրան, որտեղ համատեղ կքննարկենք մեր հետագա գործողությունները:
2.2.Մինչև ապրիլի 15-ը տեղի ունեցող հանրային լայն քննարկումների ու համախմբման արդյունքում մենք կհայտարարենք մեր հաջորդ մեծ հանրահավաքի օրն ու վայրը, որին կհաջորդեն կոնկրետ զանգվածային գործողություններ:
2.3.Այս ընթացքում մենք տարբեր վայրերում ու կառույցների մոտ կազմակերպելու ենք բողոքի ու իրազեկման տեղային հավաքներ՝ ներկայացնելով մեր պահանջներն ու դրանց առնչվող այլ դրույթներ:
3․ Հորդորում ենք մեր բոլոր հայրենակիցներին չվհատվել և պատրաստ լինել հետևողական ու վճռական պայքարի՝ հանուն բոլորիս իրավունքների ու արդար պահանջների: Մենք համարում ենք, որ ներկայացված պահանջները ողջ հայ ժողովրդի օրակարգային հարցերն են և ակնկալում ենք բոլորի սատարումը՝ անկախ բնակության ու ծագման վայրից: Միասին՝ հանուն մեր իրավունքների»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

Совет по защите прав арцахцев выступил с заявлением, в котором призвал не отчаиваться и быть готовыми к последовательной и решительной борьбе «за наши права и справедливые требования».
В документе отмечается, что правительство Армении не дало должного ответа на требования, выдвинутые в ходе митинга 29 марта.
«Совет по защите прав арцахцев, исходя из недельного срока, озвученного на митинге 29 марта, и последующих событий, заявляет:
1.Правительство Армении не дало надлежащего ответа на требования митинга, ограничившись крайне скудными обсуждениями с нашими представителями. Помимо этого, был передан письменный ответ, содержащий комментарии по пяти пунктам требований, которые в основном не совпадают с нашими представлениями. Единственным практическим предложением стало формирование экспертных групп для разработки возможных решений.
2.Учитывая доверие, выраженное широкой общественностью, и сформированные ожидания от Совета, мы объявляем о следующих действиях в рамках борьбы:
2.1. Мы начинаем процесс широкой мобилизации и призываем все неравнодушные общественные и политические силы Арцаха, Армении и диаспоры объединиться вокруг нашей повестки дня и поддержать этот всеармянский процесс. Все желающие могут подойти к палатке-оперативному штабу, установленной на площади Свободы, где будут обсуждаться дальнейшие действия.
2.2. По итогам широких обсуждений и мобилизации, проходящих до 15 апреля, мы объявим дату и место следующего масштабного митинга, за которым последуют конкретные массовые действия.
2.3. Параллельно мы будем проводить локальные акции протеста и информирования у различных объектов и учреждений, представляя наши требования и сопутствующие вопросы.
Призываем всех соотечественников не терять веру и быть готовыми к последовательной и решительной борьбе за наши права и справедливые требования. Мы считаем, что озвученные требования являются повесткой всего армянского народа и рассчитываем на поддержку каждого — независимо от места жительства и происхождения. Вместе — за наши права», — говорится в заявлении.
3 апреля представители Совета в ходе встречи в правительстве с вице-премьером Тиграном Хачатряном были проинформированы, что возврат к программе поддержки «40+10» не планируется. После встречи представители Совета подчеркнули, что продолжат борьбу, поскольку считают, что «40+10 не имеет альтернативы».