Հայաստանի հակակոռուպցիոն դատարանը թույալտրել է ՊԵԿ նախկին նախագահ, Ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի մեկնել Գերմանիա բուժման նպատակով։ Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է նրա փաստաբան Երեմ Սարգսյանը։
Սակայն ընդամենը ժամեր անց դատախազը որոշում է կայացրել Խաչատրյանի նկատմամբ մոտ 5-6 տարի առաջ հարուցված և այդքան ժամանակ քննված քրգործով հանրային քրեական հետապնդում հարուցել և որպես խափանման միջոց կիրառել բացակայելու արգելքը։
«Ապրիլի 3-ին կայացած հերթական նիստում, որը նախագահել է դատավոր Գիվի Հովհաննիսյանը, ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանը բավարարել է Խաչատրյանի պաշտպանական թիմի ներկայացրած միջնորդությունը՝ նրան թույլատրելով երկու ամսով մեկնել Գերմանիա՝ բժշկական միջամտության և վերադարձի նպատակով։
Նշվել է, որ դեռևս 2019 թվականից դատախազությունն ու քննչական մարմինները հետևողականորեն փորձել են խոչընդոտել Խաչատրյանի արտասահման մեկնելը՝ վիրահատության ենթարկվելու համար։ Այդ անգործության հետևանքով, փաստաբանի խոսքով, Խաչատրյանը դարձել է հաշմանդամ, ինչը հաստատվել է իրավասու մարմնի որոշմամբ։
Դատարանը՝ ուսումնասիրելով ներկայացված բժշկական փաստաթղթերը, արձանագրել է, որ Գագիկ Խաչատրյանի երկրից ելքը արգելելը և վիրահատությունից զրկելը կարող են բերել անդառնալի հետևանքների, և ի վերջո կայացրել է միակ համարժեք և արդար որոշումը՝ թույլատրելով Գերմանիա մեկնելը։
Որոշման մեջ ամրագրված է, որ Գագիկ Խաչատրյանի մեկնումը պետք է սկսվեր ապրիլի 5-ից, ուստի դատարանը հանձնարարել է ՀՀ ոստիկանությանը՝ վերացնել մինչ այդ կիրառված ելքի արգելքը։
Սակայն պարզվում է, որ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը և քննչական մարմինը շարունակում են իրենց ակնհայտ ապօրինի վարքագիծը և չեն կարողանում «մարսել» Հայաստանի Հանրապետության դատարանի օրինական ուժի մեջ գտնվող որոշումը, ուստի այդ որոշումից ընդամենը ժամեր անց՝ 2025 թվականի ապրիլի 4-ին՝ ժամը 12։20-ին, դատախազը որոշում է կայացրել Գագիկ Խաչատրյանի նկատմամբ շուրջ 5-6 տարի առաջ հարուցված և այդքան ժամանակ քննված քրեական գործով հանրային քրեական հետապնդում հարուցելու մասին, որից անմիջապես հետո այդ գործով նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը և ՀՀ ոստիկանությոնը կրկին հանձնարարվել է արգելել ՀՀ-ից Գագիկ Խաչատրյանի մեկնումը Գերմանիա»,–ասվում է գրառման մեջ։
Փաստաբանի պնդմամբ՝ սա հերթական ապօրինի քայլն է, որի նպատակն է խոչընդոտել Խաչատրյանի բուժումը։ Նա ընդգծել է, որ այդ գործով ներկայացված ապացույցներն իրավապահներին հայտնի են եղել տարիներ շարունակ, սակայն մինչ այս դատարանի որոշումը դրանք համարվել են անբավարար մեղադրանք առաջադրելու համար, իսկ այժմ հանկարծակի դարձել են բավարար։
Նշվել է նաև, որ այս գործով Եվրոպական դատարանում արդեն ընթացքի մեջ է գանգատ՝ հիմնված կոնվենցիայի 2-րդ (կյանքի իրավունք) և 3-րդ (խոշտանգման արգելք) հոդվածների խախտումների վրա։ Ըստ փաստաբանի՝ Եվրոպական դատարանը խիստ հարցադրումներ է հղել ՀՀ կառավարությանը, սակայն նույնիսկ դա չի ստիպել իրավապահներին դադարեցնել ենթադրյալ ապօրինությունները։
Փաստաբանը հայտարարել է, որ դատապարտում են դատախազության և քննչական մարմնի նման գործելակերպը և վստահ են, որ ի վերջո այս գործողությունները կդառնան դատական գնահատականի արժանացած՝ այդ թվում Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումներում։

5 Апрель 2025 - 08:48 AMT
Антикоррупционный суд Армении разрешил бывшему председателю Комитета государственных доходов и экс-министру финансов Гагику Хачатряну выезд в Германию для прохождения лечения. Об этом сообщил его адвокат Ерем Саргсян на своей странице в Facebook.
Однако всего через несколько часов прокурор принял решение о возбуждении нового публичного уголовного преследования в отношении Хачатряна по делу, начатому 5–6 лет назад, и применил в качестве меры пресечения запрет на выезд из страны.
На очередном заседании, состоявшемся 3 апреля под председательством судьи Гиви Ованнисяна, Антикоррупционный суд удовлетворил ходатайство стороны защиты, позволив Хачатряну выехать за границу на два месяца для прохождения медицинского вмешательства и последующего восстановления.
С 2019 года прокуратура и следственные органы последовательно препятствовали его выезду за рубеж на операцию. По словам адвоката, вследствие этого бездействия Хачатрян стал инвалидом, что подтверждено соответствующим официальным решением.
Изучив представленные медицинские документы, суд постановил, что запрет на выезд и лишение Хачатряна возможности пройти операцию могут привести к необратимым последствиям, и признал разрешение на выезд в Германию единственным справедливым и адекватным решением.
Суд определил, что поездка должна начаться с 5 апреля, и поручил полиции Армении отменить ранее наложенный запрет на выезд.
Тем не менее, Генеральная прокуратура и следственные органы немедленно вернулись к ограничительным мерам. Уже 4 апреля в 12:20 прокурор возбудил новое уголовное преследование по давнему делу и тут же повторно применил запрет на выезд, вновь поручив полиции предотвратить отъезд Хачатряна.
По утверждению адвоката, это очередной незаконный шаг, направленный на срыв лечения. Он подчеркнул, что доказательства по данному делу были известны следствию много лет и ранее считались недостаточными для предъявления обвинения, однако внезапно стали «достаточными».
Также сообщается, что по этому делу уже подана жалоба в Европейский суд по правам человека на основании статей 2 (право на жизнь) и 3 (запрет пыток) Европейской конвенции. Европейский суд направил правительству Армении жёсткие вопросы, однако даже это не остановило правоохранительные органы, отметил адвокат.
Он осудил действия прокуратуры и следственных органов, выразив уверенность, что в будущем они получат надлежащую правовую оценку как в национальных, так и в международных судах.