5 Ապրիլ 2025 - 11:23 AMT
Հայրենական մեծ պատերազմի վետերանները, որոնք բնակվում են Հայաստանում, հնարավորություն են ստացել մասնակցելու Հաղթանակի 80-ամյակին նվիրված լայնածավալ տոնակատարություններին, որոնք կայանալու են Մոսկվայում և Սանկտ Պետերբուրգում։ Այդ մասին հայտնել է Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը՝ ընդգծելով, որ ռուսական կողմը մտադիր է հատուկ հրավեր ուղարկել այդ միջոցառումների մասնակցության համար։
«Մենք անում ենք ամեն ինչ, որպեսզի այս տարեթիվը արժանավայել նշվի Հայաստանում, և շատ ենք գնահատում այն համագործակցությունը, որն առկա է մեր միջև՝ կապված Հայրենական մեծ պատերազմի հիշողության և Խորհրդային Միության ժողովուրդների սխրանքը հիշելու հարցում»,–ասել է Կոպիրկինը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Դեսպանի խոսքով՝ Ռուսաստանում կազմվել է հարուստ միջոցառումների ծրագիր, ՌԴ դեսպանատունը համակարգում է կազմակերպչական բոլոր քայլերը՝ համագործակցելով հայկական կողմի հետ։
Հիշատակի միջոցառումներ են նախատեսվում նաև Հայաստանում։ Մասնավորապես՝ Երևանում կրկին անցկացվելու է «Հիշողության այգի» նախաձեռնությունը, որի շրջանակում բնակիչները ծառեր են տնկելու՝ ի հիշատակ Հայրենական պատերազմի տարիներին զոհվածների։ Բացի այդ, մայրաքաղաքի փողոցներով անցնելու է «Անմահ գնդի» երթը, որի մասնակիցները կրելու են իրենց հերոսների դիմանկարները։

Ветераны Великой Отечественной войны, проживающие на территории Армении, смогут принять участие в масштабных торжествах, посвященных 80-летию Победы, которые состоятся в Москве и Санкт-Петербурге. Об этом сообщил посол Российской Федерации в Армении Сергей Копыркин, подчеркнув, что российская сторона планирует пригласить армянских ветеранов на эти мероприятия, приуроченные к юбилею победы над нацистской Германией.
«Мы делаем все, чтобы эту дату достойно отметили в Армении, и очень ценим то взаимодействие, которое есть между нами в отношении сохранения памяти о Великой Отечественной войне и о подвиге народов Советского Союза,» – сказал Копыркин.
По словам дипломата, в России подготовлена насыщенная программа торжеств, и главное, чтобы ветераны, пережившие ужасы той войны, могли приехать на мероприятия по состоянию здоровья. Посольство России тесно взаимодействует с армянскими властями, координируя организационные вопросы, сообщает «Sputnik Армения».
Также памятные мероприятия пройдут и в самой Армении. В частности, в Ереване снова проведут акцию «Сад памяти», в рамках которой жители высадят деревья в честь советских граждан, погибших во время войны. Помимо этого, столичные улицы вновь примет шествие «Бессмертного полка», участники которого пронесут портреты своих близких — героев Великой Отечественной.